sobota, 30 listopada 2024 03:33
Reklama
Reklama

Sztuka chroniąca przed złem

TCZEW. Kaszubi pokazali swoje dzieła. Na wystawie kaszubskiej zaprezentowano wiele rzeźb ludowych, charakterystyczne hafty kaszubskie i malowane na szkle obrazy.
Sztuka chroniąca przed złem
Organizatorzy zadbali o odpowiednią oprawę imprezy. Na otwarciu wystąpił dziecięcy  zespół kaszubski „Śpiewne kwiatki” z Banina. A na zewnątrz budynku Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły można było skosztować tradycyjnych kociewskich dań. Koło Gospodyń Wiejskich z Lignów Szlacheckich uraczyło przybyłych gości m.in. promowanymi od kilku lat fefernuskami, a KGW Szczerbięcin przywiozło ze sobą faszerowanego kaszą, wspaniałego, pieczonego prosiaka...
Było więc i coś dla ciała, i dla ducha.

Co nas różni?
- Przedstawiamy państwu bardzo ciekawą wystawę poświęconą kulturze kaszubskiej – mówiła Alicja Gajewska, dyr. Centrum Wystawienniczego. – Przed kilkoma miesiącami prezentowaliśmy prace twórców kociewskich, teraz chcemy państwu pokazać prace naszych sąsiadów. Przy okazji będziemy mogli zaobserwować... co nas różni.
Warto zresztą zauważyć, że dzieła sztuki, które oglądaliśmy są dowodem na to, że obie kultury mają wspólne pomorskie korzenie i przenikają się. Niektóre z pytanych przez nas o wrażenia osób stwierdziły, że prawie nie zauważają różnic między rzeźbami kociewskimi a kaszubskimi. Te niuanse dostrzegają z trudem nawet specjaliści.
- To co tutaj prezentujecie to całe bogactwo, które nas łączy – ocenił Eugeniusz Pryczkowski, wiceprezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Rzeźby i hafty
Spośród eksponatów uwagę zwracała rzeźba Tomasza Śliwińskiego - „Kuszenie Ewy”. Przedstawiała Ewę wyciągającą rękę po zakazany owoc, owiniętą przez węża, który zdawał się niemal ją przyciskać. Wyróżniała się też „Pieta” Józefa Straszyna. Były ponadto prace takich rzeźbiarzy jak Izajasz Rzepa, Józef Chełmowski i Alfred Lubocki, których można uznać za najbardziej charakterystycznych przedstawicieli sztuki kaszubskiej. Bardzo interesująco przedstawiały się również hafty. Zaprezentowano te ze szkoły puckiej, wjherowskiej i tucholskiej.

Z pokolenia na pokolenie
Na wystawie najwięcej było rzeźb i obrazów na szkle przedstawiających Chrystusa i świętych. Nie było to przypadkowe.
- Rzeźby i obrazy świętych miały chronić ludność przed złem: powodziami, pożarami i diabłami – przypomniała Kamila Gilmeister, sekretarz wystawy. – Wizerunki świętych zmieniano, jeśli nie spełniali oni pokładanych w nich nadziei. Jeszcze w XIX wieku nie istniało pojęcie sztuki ludowej. Była ona przekazywana z pokolenia na pokolenie. Cechowała ją anonimowość. Artyści tworzyli dla siebie i swojego środowiska. Z biegiem lat sztuka ludowa zaczęła zmieniać swoje oblicze. Wraz z pojawieniem się konkursów związanych z kulturą ludową coraz więcej było tematów świeckich. Współczesna etnologia nie bardzo radzi sobie z tym terminem.
Wystawę zorganizowało wspólnie Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kociewski.


Gwara kaszubska i kociewska
- Wystawa jest bardzo ciekawa – przyznali Danuta i Arkadiusz Regulscy, odwiedzający wystawę. - Najbardziej podobają się nam rzeźby z cyklu „Chłop z babą”. Przyciągnęły nas też lekcje języka kaszubskiego organizowane w ramach Nocy Muzeów. Jesteśmy ciekawi różnic pomiędzy kaszubszczyzną a gwarą kociewską.
- Kiedyś zdarzało mi się nieświadomie używać gwary kociewskiej – dodała pani Danuta. – Mąż pochodzący z centralnej Polski często wyłapuje u mnie kociewski akcent. Oprócz rzeźb spodobały mi się także haftowane poszewki na poduszki.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama