Festiwal muzykujących rodzin to obok Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia Tczew - Europa (IX festiwal odbędzie się 5-7 września br.) czy Festiwalu Ciechowskiego największe przedsięwzięcie kulturalne w mieście. Nad „Familią” i Zdarzeniami w 2008 r. zawisła groźba, że mogą się nie odbyć. Nie brakuje głosów, także wśród radnych, że oba przedsięwzięcia są zbyt kosztowne i nie spełniają oczekiwań szerokiej publiczności. Na szczęście jest też wielu zwolenników tych kulturalnych wydarzeń.
Wymowna cisza
- Podstawowy problem festiwalu to kłopoty finansowe – mówi Ludwik Kiedrowski, dyrektor „Familii”. - Trzeba też powiedzieć, że nie posiadamy całorocznego zaplecza organizacyjnego. W związku z tym cały trud organizacji festiwalu spoczywa na barkach 2-3 osób. Oczywiście, nie umniejszając dużej pomocy w końcowym etapie wielu innych osób, to bardzo duże obciążenie. W październiku ub. roku zorganizowano spotkanie jurorów i organizatorów festiwalu w nadmorskim zaciszu na Mierzei Wiślanej - żeby wszystko było jasne, uczestnicy spotkania zapłacili za pobyt z własnej kieszeni. 12 z 14 osób obecnych na spotkaniu zdecydowanie optowało za dalszą realizacją festiwalu, podkreślając, że jest więcej pozytywów niż stron ujemnych. To nas przekonało, że w 2008 r. jedenasty już festiwal też się odbędzie. Duże znaczenie miała deklarowana pomoc niektórych instytucji i osób. I ta pomoc faktycznie jest.
Lekarstwo na problemy
Przez 10 lat festiwal mocno się rozrastał. Impreza była trudna do realizacji pod względem logistycznym. Licznych uczestników trzeba było gdzieś zakwaterować, nakarmić... nagrodzić (a nikt z pustą ręką nie wyjeżdżał). To wszystko kosztowało. Niegdyś były jeszcze koncerty galowe w amfiteatrze miejskim.
- Ustaliliśmy, że możemy organizować kolejny festiwal pod warunkiem dokonania zmiany regulaminu – kontynuuje Ludwik Kiedrowski. - To było bardzo ważne założenie. Po pierwsze, zmniejszyliśmy liczbę występujących zespołów, a więc musieliśmy przeprowadzić kwalifikacje spośród zgłoszonych wykonawców. Przy mniejszej liczbie uczestników łatwiej było spiąć budżet i jednocześnie podnieść poziom muzyczny. W tym roku wystąpi 12 zespołów, pięć zagranicznych, oraz gościnnie zdobywca Grand Prix 2007. Po drugie, zaplanowaliśmy zorganizowanie konkursu karaoke dla młodzieży. Wysłaliśmy zaproszenia do wszystkich szkół średnich z powiatu tczewskiego. Zgłosiło się siedem zespołów lub solistów, z Tczewa i Gniewa. Ich propozycje są zupełnie dowolne. Jedyne zastrzeżenie to czas wykonania - do 6 minut. Wystąpią razem w konkursie z muzykującymi rodzinami.
Bliski Bliski Wschód
W Tczewie 24 maja są cztery poważne imprezy (otwarcie przystani, zawody strongwomen, „Familia” i Rajd Kaszubsko-Pomorski Kluka).
- Taki splot zmusił nas do wpisania się programowo i w odpowiednim czasie w inne imprezy – dodaje Ludwik Kiedrowski. – Festiwalowe zespoły wystąpią tego dnia zarówno na przystani na nadwiślańskim bulwarze, na placu przy Echo Centrum przy al. Solidarności, jak i pojawią się w innych miastach naszego regionu (Starogard Gd., Malbork, Gdańsk). Poza tym w Starogardzie i w Tczewie (w Zespole Szkół Ekonomicznych) 21 maja wystąpi grupa z Lev Hasharon. Koncerty młodych Izraelczyków cieszą się bardzo dużą popularnością wśród naszej młodzieży szkolnej.
W ub. roku jury pod przewodnictwem Tadeusza Żmijewskiego, dyrektora Centrum Kultury i Sztuki, oceniało 22 zespoły. Jury stwierdziło, że poziom muzyczny był zdecydowanie wyższy od prezentowanego w poprzednich edycjach. Podkreśliło m.in. oryginalną prezentację muzyki ludowej, ciekawą prezentację strojów regionalnych polskich i zagranicznych oraz... całkowitą rezygnację z prezentacji typu „playback”. I oby było tak i w tym roku.
Za tydzień zamieścimy szczegółowy program festiwalu (23-24 maja).
Laureaci „Familii” 2007
Nagrodzeni - Grand Prix: Rodzina Bugajskich – Kęty; I nagroda: Teatr Kuźnia Bracka (Starogard Gd.); II nagroda: zespół „Zemyna” - Birżaj (Litwa); III nagroda: Hodunie – Piskorscy Starogard Gd.; puchar przechodni: dla zespołów ze Starogardu Gd.; nagroda publiczności dla zespołu z Lev Hasharon (Izrael).
Wyróżnienia - Zespół „MO Trzy po Trzy” Starogard Gd., Barwy Lwowa – Ukraina, Kapela Dzieci Naszych – Ełk.
Reklama
"Familia” odchudzona
TCZEW. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Rodzinnej „Familia” odchudzony. A miało już go nie być. W maju ub. roku, po zakończeniu jubileuszowego X festiwalu, organizatorzy powątpiewali czy dojdzie do kolejnego. Były też sugestie, że „Familia” opuści Tczew i odbędzie się... w Starogardzie Gd. Zmiana formuły uratowała festiwal.
- 16.05.2008 00:40 (aktualizacja 13.08.2023 13:56)
Napisz komentarz
Komentarze