sobota, 30 listopada 2024 02:53
Reklama
Reklama

Przegląd Twórczości Teatralnej „Życie to teatr”

TCZEW. Po raz kolejny podopieczni Środowiskowych Domów Pomocy Społecznej pokazali, że nieobca jest im sztuka teatralna. Jest dla nich nie tylko elementem terapii, ale daje możliwość sprawdzenia się na scenie.
Przegląd Twórczości Teatralnej „Życie to teatr”
Chociaż historia tych spotkań nie jest długa, to co roku przynosi ciekawe zdarzenia. Każdemu przeglądowi przyświecało inne hasło.

Klimat jubileuszu Tczewa
- Pierwszy przegląd to bal bajek – mówił prowadzący imprezę Marcin Derbis. - Drugi integracyjny z młodzieżą ze szkół, trzeci traktował o rodzinie.
Tym razem od samego początku powiało historią. Gabriela Brządkowska, szefowa Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Nowowiejskiej w Tczewie zaprosiła na scenę wyjątkowych gości, księcia Sambora II i jego małżonkę Mechtyldę. Opowiedzieli oni o historii początków grodu Sambora.
ŚDP ze Starogardu Gd. zaprezentował scenkę „Damą być”.  Przy dźwiękach menueta pojawiły się damy, kawalerowie w strojach z epoki.
- Jak głoszą legendy – mówił narrator – wówczas na zamkach żyły dostojne kobiety, a panowie je adorowali.
 „Dwie syreny” pokazane przez Ośrodek Adaptacyjny ze Starogardu Gd. to historia morskich piękności. Jedna z nich upodobała sobie skały u wejścia do portu w  Kopenhadze, druga dopłynęła Wisłą aż na Stare Miasto w Warszawie. Tu została podstępnie uwięziona przez handlarza. Uwolniona, obiecała mieszkańcom, że im pomoże. Uzbrojona w tarczę i miecz od wieków chroni miasta

Uważajcie na ducha
ŚDS z Narków przedstawił „Historię o hrabim Albercie Rydzyńskim, człowieku skąpym i chciwym”. Hrabia wyciskał ostatni grosz od chłopów z Subków. Po śmierci jego duch straszył ubogą ludność. Jak mówi legenda, jeszcze w czasie I wojny światowej widywano go nieopodal Strugi Subkowskiej. Duch ponoć jeszcze dzisiaj błądzi po gościńcach. Nikt go już nie widzi, ale nigdy nie wiadomo... Wszak duch za kurtyny pokiwał widzom...
ŚDS z Tczewa pokazał legendę Romana Landowskiego „Jasna i Dersław”. Natomiast działające od 11 lat Bractwo Rycerskie Kerin z Tczewa (w Polsce jest takich ok. 300) przybliżyło rycerską kulturę. Była prezentacja uzbrojenia, walk, opowieść o wartościach, według których żyli rycerze.

Młodzież się integruje
Młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych z Tczewa poza wystawieniem fragmentu „Krzyżaków”, zaprezentowała na scenie historyczne stroje, a potem... kreacje ślubne. Spotkało się to z uznaniem widowni. Zespół muzyczny „Homeovox” w kilku wejściach zaśpiewał znane standardy muzyczne, grupa z Zespołu Szkół Ekonomicznych pokazała zmuszające do refleksji  przedstawienie „Donikąd”. Taneczne akcenty zaprezentowały pary ze Szkoły Tańca Piotra Popielarczyka.

Wyprzedzili otwarcie
„ Love story na przystani w Tczewie” -  dopiero co wybudowana na nadwiślańskim bulwarze, a już o niej piszą scenki. Taką kolorową i plażową historię pokazała Specjalna Szkoła Przysposobiająca do Pracy z Tczewa.
- Każdy w tym mieście przeżywa emocje związane z obchodami 750-lecia Tczewa – mówiła Julita Jakubowska, dyrektor MOPS w Tczewie. – Dzisiaj przedstawiliście historię w pigułce.
- Jestem pod wrażeniem – podsumował przegląd wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa. - Szczególnie podobały mi się dwa przedstawienia, te o przystani i ostatnie historyczne. Moja prośba to, by takich rzeczy było więcej i miały kontynuację. Dobry poziom, dobre aktorstwo. Przegląd odbył się w Centrum kultury i Sztuki w Tczewie.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama