sobota, 30 listopada 2024 02:57
Reklama
Reklama

II Festiwal Kultury Kociewskiej – region jak w soczewce

PELPLIN. Przez trzy festiwalowe dni Pelplin stał się stolicą Kociewia. Święto regionu najbarwniej uczcili najmłodsi mieszkańcy miasteczka, którzy namalowali haft kociewski o długości 10 metrów!
II Festiwal Kultury Kociewskiej – region jak w soczewce
Festiwal został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie, Stowarzyszenie Miłośników Pelplina i Miejską Bibliotekę Publiczną w Pelplinie. Impreza została dofinansowana przez Samorząd Województwa Pomorskiego (dotację w wysokości 8 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Pelplina).

Kapela budzi mieszkańców
Festiwalowy czwartek upłynął pod znakiem otwarcia wystawy „Twórczość i życie na Kociewiu”, ale od rana na ulicach Pelplina rozbrzmiewały dźwięki trąbki, akordeonu i diabelskich skrzypiec. Kociewska kapela witała uczniów idących do szkół, mieszkańców śpieszących do pracy i radnych przybywających na sesję Rady Miejskiej.
Festiwal otworzył Adam Kaszowicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie, a wymiar kulturalny imprezy zainaugurował występ dziecięco-młodzieżowego zespołu folklorystycznego „Gzuby” z pelplińskiej Dwójki.

Wystawa otwarta w siedzibie biblioteki składa się z dwóch części – wystroju wnętrza chaty kociewskiej, która u osób dorosłych przywraca wspomnienia z dzieciństwa, a młodszym umożliwia lepsze poznanie codziennego życia na Kociewiu przed laty oraz z prezentacji dokonań twórców ludowych - Reginy Matuszewskiej, Zenona Miszewskiego i Andrzeja Kukuli. O Kociewiu rozprawiano także językiem naukowym – prof. Maria Pająkowska-Kensik mówiła o „Mowie rodzinnych stron”, historyk Regina Kotłowska o konfrontacji źródeł historycznych i ludowych podań na przykładzie legend i opowieści ziemi smętowskiej, a redaktor Tadeusz Majewski wygłosił referat o kulturotwórczej roli  prasy kociewskiej.
Pierwszy dzień imprezy zakończył się poczęstunkiem po kociewsku, a w godzinach popołudniowych na ulicach Pelplina mieszkańcy znowu mogli spotkać kociewską kapelę, tym razem poruszającą się bryczką.

Reggae i rock na zakończenie
Ostatni dzień Festiwalu rozpoczął się od barwnego przemarszu kapel kociewskich, zespołów folklorystycznych, władz samorządowych i mieszkańców regionu na Plac Burmistrza Chmieleckiego w centrum Pelplina. Koncert, który potrwał do godzin wieczornych, otworzył występ pelplińskich Modraków oraz kapeli Rodzina ze Zblewa. Na scenie wystąpili także   chór z Kalisk, Subkowiaki z Subków, dzieci z Przedszkola w Rajkowach, Szkólne Gzuby ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Starogardzie Gdańskim, chór ze Skarszew, Piaseckie Kociewiaki oraz Skarszewskie Towarzystwo Śpiewacze. Nie tylko pasjonaci muzyki regionalnej mogli być zadowoleni z Festiwalu – amatorzy lokalnych specjałów oblegali stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, pełne pysznych ciast, pajd wiejskiego chleba ze smalcem i innych smakołyków.
Niebanalną pamiątką po festiwalowych dniach będzie z pewnością haft kociewski o długości 10 metrów, namalowany przez najmłodszych Kociewiaków. Festiwal zakończył się rockowym uderzeniem gdańskiego zespołu NOC oraz klimatami reggae grupy Jordan ze Starogardu Gdańskiego.

Gadali po kociewsku
W drugim dniu Festiwalu zorganizowano konkurs gwary kociewskiej. Przystąpiło do niego ponad 50 uczestników; jury znanych regionalistów w składzie: Jan Ejankowski, Emilia Rulińska, Izabela Janeczek wysoko oceniło poziom prezentowanych utworów poetyckich, monologów oraz gadek kociewskich.
Wyniki konkursu:
Kategoria dzieci z klas I – III: 1. Michalina Pielecka, 2. Daniel Pielecki, 3. Adrian Żuchowski, wyróżnienie Bartosz Piernik.
Kategoria dzieci z klas IV – VI: 1. Oktawia Lemańczyk, 2. Marta Szarmach, 3. Agata Kowalewska, wyróżnienie Małgorzata Stalica.
Kategoria młodzież gimnazjalna: 1. Laura Gretkowska, 2. Magdalena Bosche, 3. Wojciech Rychłowski, wyróżnienie Natalia Wensierska.
Kategoria młodzież ponadgimnazjalna: Jury nie przyznało nagród.
Kategoria osoby dorosłe: 1. Urszula Weisbrodt, 2. Wanda Pelowska, 3. Krystyna Engler.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama