Festiwal został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie, Stowarzyszenie Miłośników Pelplina i Miejską Bibliotekę Publiczną w Pelplinie. Impreza została dofinansowana przez Samorząd Województwa Pomorskiego (dotację w wysokości 8 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Pelplina).
Kapela budzi mieszkańców
Festiwalowy czwartek upłynął pod znakiem otwarcia wystawy „Twórczość i życie na Kociewiu”, ale od rana na ulicach Pelplina rozbrzmiewały dźwięki trąbki, akordeonu i diabelskich skrzypiec. Kociewska kapela witała uczniów idących do szkół, mieszkańców śpieszących do pracy i radnych przybywających na sesję Rady Miejskiej.
Festiwal otworzył Adam Kaszowicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie, a wymiar kulturalny imprezy zainaugurował występ dziecięco-młodzieżowego zespołu folklorystycznego „Gzuby” z pelplińskiej Dwójki.
Wystawa otwarta w siedzibie biblioteki składa się z dwóch części – wystroju wnętrza chaty kociewskiej, która u osób dorosłych przywraca wspomnienia z dzieciństwa, a młodszym umożliwia lepsze poznanie codziennego życia na Kociewiu przed laty oraz z prezentacji dokonań twórców ludowych - Reginy Matuszewskiej, Zenona Miszewskiego i Andrzeja Kukuli. O Kociewiu rozprawiano także językiem naukowym – prof. Maria Pająkowska-Kensik mówiła o „Mowie rodzinnych stron”, historyk Regina Kotłowska o konfrontacji źródeł historycznych i ludowych podań na przykładzie legend i opowieści ziemi smętowskiej, a redaktor Tadeusz Majewski wygłosił referat o kulturotwórczej roli prasy kociewskiej.
Pierwszy dzień imprezy zakończył się poczęstunkiem po kociewsku, a w godzinach popołudniowych na ulicach Pelplina mieszkańcy znowu mogli spotkać kociewską kapelę, tym razem poruszającą się bryczką.
Reggae i rock na zakończenie
Ostatni dzień Festiwalu rozpoczął się od barwnego przemarszu kapel kociewskich, zespołów folklorystycznych, władz samorządowych i mieszkańców regionu na Plac Burmistrza Chmieleckiego w centrum Pelplina. Koncert, który potrwał do godzin wieczornych, otworzył występ pelplińskich Modraków oraz kapeli Rodzina ze Zblewa. Na scenie wystąpili także chór z Kalisk, Subkowiaki z Subków, dzieci z Przedszkola w Rajkowach, Szkólne Gzuby ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Starogardzie Gdańskim, chór ze Skarszew, Piaseckie Kociewiaki oraz Skarszewskie Towarzystwo Śpiewacze. Nie tylko pasjonaci muzyki regionalnej mogli być zadowoleni z Festiwalu – amatorzy lokalnych specjałów oblegali stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, pełne pysznych ciast, pajd wiejskiego chleba ze smalcem i innych smakołyków.
Niebanalną pamiątką po festiwalowych dniach będzie z pewnością haft kociewski o długości 10 metrów, namalowany przez najmłodszych Kociewiaków. Festiwal zakończył się rockowym uderzeniem gdańskiego zespołu NOC oraz klimatami reggae grupy Jordan ze Starogardu Gdańskiego.
Gadali po kociewsku
W drugim dniu Festiwalu zorganizowano konkurs gwary kociewskiej. Przystąpiło do niego ponad 50 uczestników; jury znanych regionalistów w składzie: Jan Ejankowski, Emilia Rulińska, Izabela Janeczek wysoko oceniło poziom prezentowanych utworów poetyckich, monologów oraz gadek kociewskich.
Wyniki konkursu:
Kategoria dzieci z klas I – III: 1. Michalina Pielecka, 2. Daniel Pielecki, 3. Adrian Żuchowski, wyróżnienie Bartosz Piernik.
Kategoria dzieci z klas IV – VI: 1. Oktawia Lemańczyk, 2. Marta Szarmach, 3. Agata Kowalewska, wyróżnienie Małgorzata Stalica.
Kategoria młodzież gimnazjalna: 1. Laura Gretkowska, 2. Magdalena Bosche, 3. Wojciech Rychłowski, wyróżnienie Natalia Wensierska.
Kategoria młodzież ponadgimnazjalna: Jury nie przyznało nagród.
Kategoria osoby dorosłe: 1. Urszula Weisbrodt, 2. Wanda Pelowska, 3. Krystyna Engler.
Reklama
II Festiwal Kultury Kociewskiej – region jak w soczewce
PELPLIN. Przez trzy festiwalowe dni Pelplin stał się stolicą Kociewia. Święto regionu najbarwniej uczcili najmłodsi mieszkańcy miasteczka, którzy namalowali haft kociewski o długości 10 metrów!
- 30.04.2008 00:11 (aktualizacja 13.08.2023 13:56)
Napisz komentarz
Komentarze