sobota, 30 listopada 2024 02:52
Reklama
Reklama

Kozacy i wymiana doświadczeń - wizyta gniewian w Kamieńcu Podolskim

Niedawno gniewska delegacja gościła na Ukrainie. Promowano tam m.in. Zamek w Gniewie.
Kozacy i wymiana doświadczeń - wizyta gniewian w Kamieńcu Podolskim
5-osobowa ekipa z Gniewu uczestniczyła na początku kwietnia w Międzynarodowej Konferencji Turystycznej w Kamieńcu Podolskim (Ukraina).

Pożyteczna współpraca
- Braliśmy udział w imprezie poświeconej turystyce – mówi burmistrz miasta i gminy Gniew Bogdan Badziong. - Prezentowaliśmy Zamek w Gniewie, naszą ofertę turystyczną. Omawialiśmy m.in. współpracę samorządów z odtwórcami historycznymi. W spotkaniu  uczestniczyli także przedstawiciele władz gminy Grunwald.
Warto wyjaśnić jak rozpoczęła się współpraca z Kamieńcem Podolskim. W 2004 r. po raz pierwszy do Zamku w Gniewie na Vivat Vasa  przyjechał Rejestrowy Pułk Kozacki z Kijowa. Rok później ta sama grupa podjęła się organizacji inscenizacji XVII-wiecznej na Ukrainie. Ukraińcy przygotowując się do organizacji imprezy w Kamieńcu Podolskim chcieli skorzystać z wzorców wypracowanych podczas gniewskiej imprezy Vivat Vasa. W tym celu do Gniewu zaprosili wicemera Kamieńca Podolskiego. Dzięki temu współpraca formalnie się rozpoczęła.

Pamiętają o powstaniu Chmielnickiego
W latach 2006-2007 Fundacja Zamek w Gniewie realizowalna w Kamieńcu Podolskim projekt „Żywe zamki” dofinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach Programu RITA. Polegał on na przekazywaniu naszych doświadczeń związanych z odbudową gniewskiego zamku oraz organizacją imprez w Gniewie. Wyjazd na wspomnianą konferencję jest kontynuacją tych działań.
Jak zapewnia Krzysztof Urban, fundraiser z  Fundacji Zamek w Gniewie współpraca z Kamieńcem Podolskim na pewno będzie się rozwijała:
 - Niedługo na zaproszenie prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki Chorągiew Husarska będzie uczestniczyć w obchodach 360. rocznicy powstania Chmielnickiego, którego inauguracja odbędzie się 23-24 maja w Korsuniu. Poza tym w październiku br. będziemy na imprezie Terra Heroica na Ukrainie. Co ważne, podczas ostatniej wizyty nawiązaliśmy współpracę z  klasztorem paulinów. W sierpniu na Vivat Vasa przyjedzie oddział Kozaków z Kamieńca Podolskiego.
(AC)

Promocja i inspiracja
Na konferencji delegacja z Gniewu zaprezentowała m.in. metody organizacji gniewskich imprez oraz - jak twierdzi Krzysztof Urban - zaczerpnęła dobrych wzorców, dotyczących działalności promocyjnej.
- Kwestia promocji jest na Ukrainie świetnie rozwiązana – uważa Krzysztof Urban.
Jarosław Struczyński, prezes Fundacji Zamek w Gniewie bardzo pozytywnie ocenia udział w konferencji.
- Większość prelegentów po stronie ukraińskiej wielokrotnie odwoływała się w swoich wypowiedziach do naszych doświadczeń. Jesteśmy dla nich naprawdę wzorem. Przyznam, że odczuwałem dumę, wysłuchując ich wypowiedzi. Takie spotkania inspirują do dalszych prac.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama