Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 09:22
Reklama
Reklama

Sławni podróżnicy płyną Wisłą - z Baraniej Góry do Gdańska

POMORZE. „Ekspedycja Wisła” to kajakowa wyprawa najważniejszą rzeką Polski – od źródeł do jej ujścia. Międzynarodowa grupa, składająca się z młodzieży i znanych podróżników, 25 sierpnia br. wyruszyła z Baraniej Góry do Gdańska, gdzie dopłynie 27 września.
Sławni podróżnicy płyną Wisłą - z Baraniej Góry do Gdańska
Uczestnicy zatrzymają się w 26 miejscach, wśród których nie zabraknie postoju w Gniewie (875 km) i Tczewie (na 909 km).
Będą to dłuższe, jedno lub dwudniowe, przerwy w podróży. W większości miejsc przewidziane są spotkania z dziećmi, młodzieżą i mieszkańcami. Będzie można z bliska zobaczyć sławnych podróżników i porozmawiać z nimi. W kilku szkołach Marek Kamiński przedstawi podstawy survivalu i pokaże sprzęt wykorzystywany podczas wypraw.

7 dłuższych postojów
Każdy z większych postojów ma temat przewodni, a uczestnicy wyprawy, odwiedzając te miejsca, będą jednocześnie przygotowywać propozycje wycieczek szkolnych. Ciekawy program jest uzupełniany o zdjęcia z wyprawy i praktyczne wskazówki.
Może on być wykorzystany przez nauczycieli w całej Polsce, którzy zapragną w niekonwencjonalny sposób pokazać swoim uczniom znane miejsca i zaangażować ich w realizację prostych, ale ciekawych zadań.
- Nie chcemy pomijać ważnych punktów, charakterystycznych dla danego miasta, ale wzbogacić program zwiedzania o temat przewodni – zapewniają organizatorzy.

Na trasie Gniew i Tczew
- Pierwszym punktem, w którym uczestnicy się zatrzymają w powiecie tczewskim będzie Gniew – powiedziała Ewelina Ewertowska, koordynatorka projektu, na co dzień szefowa instytutu im. Marka Kamińskiego. – Podczas każdego postoju będą realizowane spotkania tematyczne. W Tczewie przeprowadzimy dyskusję z pracownikami Europejskiego Centrum „Solidarności”. Będzie także ognisko i spotkanie z tczewskimi harcerzami. Marek Kamiński w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły wygłosi wykład o problemach związanych z wykluczeniem społecznym. Byliśmy mile zaskoczeni przychylnością samorządu tczewskiego, w tym Centrum Wystawienniczego, z którym współpraca układa się bardzo dobrze.
Ekspedycja przypłynie do Tczewa w piątek, 25 września. Jej uczestnicy w naszym mieście spędzą cały dzień. W planach są spotkania w: Przedszkolu nr 8, Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim Oddział Kociewski, Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie i zapewne - jeśli czas pozwoli - kilku innych miejscach.

Gród Sambora - dobry wybór
Tczew wydaje się wymarzonym punktem na trasie tego spływu, ponieważ od paru lat realizowana jest tu strategia powrotu miasta nad Wisłę. Stąd inwestycje związane z rzeką, tj. bulwar nadwiślański, przystań czy Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły. Wpisuje się to w główne cele ekspedycji czyli: przybliżanie wiedzy o europejskim dziedzictwie kulturowym, promowanie aktywności Polaków nad wodą, a w szczególności przy wykorzystaniu Wisły i uświadamianie wszystkim problemów związanych z ekologią.


W czasie wyprawy grupa przeprowadza:
● diagnozę sytuacji ekologicznej Wisły, w tym zagrożeń i szans wykorzystania rzeki,
● akcję promującą aktywność fizyczną związaną z wodą oraz możliwości aktywnego zaangażowania w sportową aktywność osoby niepełnosprawne,
● mapowanie dna Wisły za pomocą sonarów i nadajników GPS w celu przyszłej eksploracji,
● fotograficzną dokumentację rzeki w celu integracji z serwisem Google,
● spotkania z osobistościami życia społecznego, politycznego, które będą przedstawiały dziedzictwo Polski,
● lekcje dla dzieci i młodzieży przygotowane przez nauczycieli we współpracy
z Ministerstwem Edukacji, Europejskim Centrum Solidarności, Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie i Klubem Gaja.

Trasa „Ekspedycji Wisła”
Najważniejszymi miejscami odwiedzanymi na trasie wyprawy będą: Oświęcim, Tyniec, Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Toruń, Tczew, Gdańsk i Sopot. Wyprawa zakończy się w Stoczni Gdańskiej i wizytą w Europejskim Centrum „Solidarności”.

Najbardziej znani uczestnicy wyprawy
Marek Kamiński - polski podróżnik, polarnik, autor książek, fotograf, przedsiębiorca. Pierwszy i jedyny człowiek na świecie, który zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz. Autor książek o tematyce podróżniczej, członek The Explorers Club, Związku Literatów Polskich, Komitetu Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk, Sopockiego Klubu Żeglarskiego, Polskiej Rady Biznesu. W 1996 r. założył Fundację Marka Kamińskiego, która zajmuje się tworzeniem i koordynacją programów edukacyjnych, organizowaniem zbiórek pieniędzy na protezy dla osób potrzebujących oraz obozów integracyjnych dla osób niepełnosprawnych.
Liv Arnesen - norweska podróżniczka, zaliczana do najwspanialszych postaci świata eksploracji. Bogate i liczne doświadczenia zarówno na lodzie, jak i poza nim sprawiły, że stała się światowym autorytetem. W 1992 r. poprowadziła pierwszą kobiecą wyprawę na czapę lodowca Grenlandii. W 1994 r. jako pierwsza kobieta na świecie, samotnie i bez wsparcia, dotarła na biegun południowy. W lutym 2001 r., wspólnie z Ann Bancroft (USA), jako pierwsze kobiety w historii, wykorzystując wiatr i poruszając się na nartach, przemierzyły Antarktydę, pokonując 2 747 km. W 1999 r. otrzymała „Medal Honoru” od Rosyjskiego Stowarzyszenia Geograficznego. Została „Kobietą Roku” 2001 magazynu Glamour, otrzymała nagrodę „Pionier” od skandynawsko-amerykańskiego Stowarzyszenia Sław oraz nagrodę za „Osiągnięcie Roku” od norwesko-amerykańskiej izby handlowej. W 2008 r. otrzymała w Nowym Jorku prestiżową nagrodę Woman of Discovery Prize.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama
Reklama