Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 06:09
Reklama
Reklama

Tajemnice baszt, bram i zamczyska

TCZEW. Członkowie Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zabrali chętnych tczewian w pierwszą wędrówkę szlakiem murów obronnych. Choć do dzisiejszych czasów zachowały się tylko ich fragmenty, pasjonująca opowieść Michała Kargula pozwala wyobrazić sobie jak dawniej wyglądały miejskie umocnienia.
Tajemnice baszt, bram i zamczyska
Spacery po Tczewie to kolejna inicjatywa członków Zrzeszenia mająca na celu przybliżenie mieszkańcom miasta historii grodu Sambora. Wędrówka rozpoczęła się od ul. J. Dąbrowskiego, miejsca, gdzie stała Brama Gdańska – do XIX wieku główny wjazd do miasta.
- Tczew księcia Sambora II był otoczony wałami ziemno-drewnianymi – przypomniał Michał Kargul, sekretarz OK ZK-P, który oprowadzał wycieczkę. – Po zajęciu miasta przez Krzyżaków, po 1308 r. zakonnicy zbudowali na kamiennych fundamentach mury obronne z ręcznie wyrabianych cegieł, tzw. palcówek.
Według prof. Edwina Rozenkranza mury liczyły ponad 1200 m długości, miały ponad 5 m wysokości oraz od 110 do 130 cm grubości. Górną część wykończono blankami, a co kilkadziesiąt metrów stały baszty/wieże. Umocnienia biegły ul. Podmurną, Boczną, terenem między farą a dzisiejszym Centrum Kultury i Sztuki, poniżej klasztoru dominikanów schodziły do dzisiejszej ul. Zamkowej (tutaj ich lokalizacja jest najmniej poznana), wzdłuż Wisły biegły do ul. Chopina, gdzie skręcały na zachód i ul. Rybacką oraz Krótką tworzyły pętlę. Prawdopodobnie wież/baszt było 12, a bram 5. Aby poznać przebieg murów w północnej i wschodniej części Starego Miasta konieczne byłyby kompleksowe badania archeologiczne. Co ciekawe, najwyższy odcinek umocnień znajduje się obok Zespołu Szkół Katolickich. Od strony podwórka domów przy ul. Chopina widać wyraźnie kilkumetrowej wysokości mur, w którego dolnej części znajduje się półokrągłe sklepienie – pozostałość dawnej furtki lub odpływu miejskich ścieków. Niektóre kamienice Starówki zbudowano dokładnie na krzyżackich fortyfikacjach, jak np. domy położone na skarpie (dołem biegnie ul. Wąska – dawna naturalna fosa) na ul. Rybackiej (najdokładniej widać to w miejscu po wyburzonym budynku). Uczestnicy wycieczki odwiedzili także miejsce wykopalisk na ul. Zamkowej (domniemany zamek?).

Będą kolejne spacery
Następne wędrówki odbędą się w piątki: 31 lipca, 14 i 28 sierpnia. Start z Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły „Fabryki Sztuk” o godz. 18.00 (zbiórka od 17.45).



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jjjjjjaaa 08.08.2009 21:26
A ja się zastanawiałam czemu sprzątali plac przy ul. Podmurnej, no przecież goście zawitali. W zwykłe dni, mimo że sprzątają ludzie z Zieleni to i tak łobuzy zrobią burdel. Pełno butelek i petów. A dzieci na to patrzą! Szkoda, że mało tam kontoli

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama