Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 06:24
Reklama
Reklama

Cmentarzysko z epoki wczesnego brązu - eksponaty nieco młodsze od... piramid

OPALENIE. Niezwykle atrakcyjne eksponaty archeologiczne można podziwiać na wystawie w gniewskiej bibliotece. Archeolodzy prezentują tu plon swoich odkryć dokonanych na cmentarzysku w Opaleniu.
Cmentarzysko z epoki wczesnego brązu - eksponaty nieco młodsze od... piramid
Przez prawie 4 000 lat chroniła je opaleńska ziemia - groby naszych praprzodków mieszkających na lewym brzegu Dolnej Wisły.

Ponad 350 dawnych grobów
Władysława Milewska przypadkowo natrafiła w 1965 r. na grób szkieletowy. Mieszkanka Opalenia czuła, że odnalazła coś bardzo interesującego. Zgłosiła ten fakt do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Archeolodzy byli cierpliwi i sceptyczni, a pani Władysława Milewska wytrwała i uparta. Kolejne odkrycia dokonane podczas kopania żwiru w 1988 r. zachęciły archeologów do rozpoczęcia badań wykopaliskowych. Opaleńska ziemia szczodrze odpłaciła im za podjęcie tej decyzji. Znaleziono tu duże cmentarzysko. Dotychczas przebadano ok. 3 000 m kw. powierzchni stanowiska archeologicznego i odkopano ponad 350 grobów.
Najstarsze ze znalezionych grobów pochodzą z okresu wczesnego brązu, czyli kryją szczątki naszych praprzodków przebywających tu prawie 4 000 lat temu. Pozostałe groby są młodsze. Najwięcej pochodzi z okresu przełomu naszej ery, liczą więc po ok. 2 000 lat. Cmentarze są skarbnicą archeologicznych znalezisk. W Opaleniu odnaleziono wiele bardzo atrakcyjnych przedmiotów. Wszystkie, już po pracach konserwacyjnych, są wyeksponowane w gniewskiej bibliotece.

Przewodnik niepotrzebny
Na wystawie zobaczyć można m. in. kolie, paciorki z bursztynu i szkła, zawieszki z metalu, złoty wisiorek i zapinki do szat, a także fragmenty ludzkich kości. Należy podkreślić bardzo staranne przygotowanie ekspozycji. Wszystkie eksponaty są umieszczone w widoczny sposób. Przy niektórych umieszczono duże lupy, aby powiększyć interesujące szczegóły misternych dekoracji. Na czytelnych planszach dokładnie opisano poszczególne epoki i charakterystyczne dla nich znaleziska. Wystawę można więc zwiedzać całkowicie bez pomocy przewodnika.
Wystawa w Gniewie czynna jest od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 – 15.00, a w piątki w godz. 9.00 – 13.00. Wstęp na tę interesująca wystawę jest nieodpłatny.




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama