Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 06:16
Reklama
Reklama

Podglądanie ptaków za pomocą lunety. Ścieżka przyrodnicza nad Wisłą za 349 tys. euro

TCZEW. 282 218 euro – tyle Tczew otrzymał dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu chroniącego nadwiślańskie walory przyrodnicze i działania edukacyjne. Całkowity koszt projektu wynosi 349 tys. euro.
Podglądanie ptaków za pomocą lunety. Ścieżka przyrodnicza nad Wisłą za 349 tys. euro

Projekt zlokalizowany jest w Tczewie wzdłuż lewego brzegu Wisły, na odcinku od ujścia Strugi Subkowskiej (południowa granica miasta) do historycznego Mostu Tczewskiego. Partnerem projektu jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, a bezpośrednią współpracę z miastem podejmie pomorskie biuro OTOP. Wkład finansowy miasta w projekt to 52 364 euro.

Rekreacja z siewkami i derkaczami
Głównym celem projektu jest wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, polegających na wykorzystaniu zasobów naturalnych, bez naruszania trwałości funkcjonowania przyrody i jej naturalnej różnorodności. Rzecz w tym, by przyrodą mogliśmy cieszyć się nie tylko my, ale i przyszłe pokolenia. Temu mają służyć działania chroniące przed zniszczeniami dokonanymi przez ludzi oraz takie ukierunkowanie rekreacji miejskiej i edukacji mieszkańców, by skutecznie chronić ptaki Doliny Dolnej Wisły.
Nieraz, spacerując nadwiślańskimi brzegami, widzimy rozmaite siewki, zimorodki, sieweczki rzeczne, rybitwy rzeczne czy derkacze. Te tereny, zwłaszcza po stronie lisewskiej, są miejscem lęgu czy bytowania wielu gatunków ptaków. „Tczew. Widok z przystani” to publikacja wydana przez miasto, z której można się o nich dowiedzieć czegoś więcej. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.otop.org.pl.

Lekcje pod chmurką 
W ramach projektu zostanie wykonana inwentaryzacja przyrodnicza zbocza i ocena walorów, „uporządkowanie” roślinności oraz ścieżka przyrodnicza-dydaktyczna, m.in. ze stanowiskami z lunetami do obserwacji ptaków, planszami i tablicami. Przewidziano szeroką kampanię informacyjną, w tym pilotowe lekcje w szkołach i konkurs dla nauczycieli na ciekawy scenariusz lekcji przyrody z wykorzystaniem ścieżki. Będzie też konferencja kończąca projekt i ulotka informacyjna o pilotowym podejściu władz Tczewa do zagadnień Natura 2009. Projekt ma być zrealizowany do września 2010 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama