Projekt zlokalizowany jest w Tczewie wzdłuż lewego brzegu Wisły, na odcinku od ujścia Strugi Subkowskiej (południowa granica miasta) do historycznego Mostu Tczewskiego. Partnerem projektu jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, a bezpośrednią współpracę z miastem podejmie pomorskie biuro OTOP. Wkład finansowy miasta w projekt to 52 364 euro.
Rekreacja z siewkami i derkaczami
Głównym celem projektu jest wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, polegających na wykorzystaniu zasobów naturalnych, bez naruszania trwałości funkcjonowania przyrody i jej naturalnej różnorodności. Rzecz w tym, by przyrodą mogliśmy cieszyć się nie tylko my, ale i przyszłe pokolenia. Temu mają służyć działania chroniące przed zniszczeniami dokonanymi przez ludzi oraz takie ukierunkowanie rekreacji miejskiej i edukacji mieszkańców, by skutecznie chronić ptaki Doliny Dolnej Wisły.
Nieraz, spacerując nadwiślańskimi brzegami, widzimy rozmaite siewki, zimorodki, sieweczki rzeczne, rybitwy rzeczne czy derkacze. Te tereny, zwłaszcza po stronie lisewskiej, są miejscem lęgu czy bytowania wielu gatunków ptaków. „Tczew. Widok z przystani” to publikacja wydana przez miasto, z której można się o nich dowiedzieć czegoś więcej. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.otop.org.pl.
Lekcje pod chmurką
W ramach projektu zostanie wykonana inwentaryzacja przyrodnicza zbocza i ocena walorów, „uporządkowanie” roślinności oraz ścieżka przyrodnicza-dydaktyczna, m.in. ze stanowiskami z lunetami do obserwacji ptaków, planszami i tablicami. Przewidziano szeroką kampanię informacyjną, w tym pilotowe lekcje w szkołach i konkurs dla nauczycieli na ciekawy scenariusz lekcji przyrody z wykorzystaniem ścieżki. Będzie też konferencja kończąca projekt i ulotka informacyjna o pilotowym podejściu władz Tczewa do zagadnień Natura 2009. Projekt ma być zrealizowany do września 2010 r.
Napisz komentarz
Komentarze