Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 09:46
Reklama
Reklama

Ocalić od zapomnienia Gniew - projekt, który zintegrował mieszkańców

GNIEW. Dzięki projektowi „Ocalić od zapomnienia Gniew” jego uczestnicy odkrywali swoje miasto na nowo i tworzyli piękne prace artystyczne w niekonwencjonalny sposób.
Ocalić od zapomnienia Gniew - projekt, który zintegrował mieszkańców
O celach projektu mówi Katarzyna Puczyńska, nauczycielka z Gniewa, inicjatorka tej inicjatywy:
- Pomyśleliśmy, że trzeba odkrywać swoje miasto na nowo, by móc się nim cieszyć i często by odkrywać to, co przez wiele lat życia tutaj mogło nam umykać. Projekt ma na celu ocalenie od zapomnienia najstarszych zakątków Gniewa. Dzięki temu w niekonwencjonalny sposób nastąpiła integracja grupy mieszkańców Gniewa wokół działań artystycznych. Chcieliśmy też uwrażliwić gniewian na walory historyczne i architektoniczne miasta.

Młodzi Twórcy
Są i inne zalety tej inicjatywy: organizacja czasu wolnego dzieciom, młodzieży i dorosłym, bo zorganizowano 5 zajęć plenerowych i 10 warsztatów oraz stworzono wiele pięknych obrazów i grafik przedstawiających Gniew.
Spotkania miały charakter otwarty, trwały od września do grudnia ub. roku. Podczas warsztatów i w plenerze powstawały szkice i zdjęcia, w oparciu o które namalowanych zostało ponad 40 obrazów olejnych na blejtramach oraz grafiki.
- Wszystkie nasze działania zostały udokumentowane fotograficznie – mówi K. Puczyńska i przedstawia nam „Młodych Twórców”:
● Szkoła Podstawowa w Gniewie: Laura Puczyńska; ● SP w Tymawie: Małgosia Jachym, Weronika Jabłońska, Kinga Szczepańska, Julia Koślicka, Ida Małolepsza, Karolina Zemke i Krzysztof Jachym; ● Gimnazjum w Gniewie: Karolina Brzóska, Aleksandra Saidowska, Maja Bieschke, Krzysztof Guz, Natalia Cieszyńska, Weronika Wesołowska, Olga Krzemińska, Katarzyna Glinka, Klaudia Łysko; ● Liceum w Gniewie: Anna Kordunowska.

Dla uczniów
W Gimnazjum w Gniewie uczniowie kl. II uczęszczali na zajęcia artystyczne, brali udział w plenerach zdjęciowych, w czasie których powstawały przepiękne zdjęcia wyjątkowych zakątków Gniewa. W oparciu o nie wykonali collage, które prezentowane są na wystawie. Również ich zdjęcia zostały wykorzystane do projektu i służyły „Młodym Twórcom” jako wzór do malowania.
- W czasie trwania projektu, w październiku ogłosiłyśmy także konkurs plastyczny „Ocalić od zapomnienia Gniew” dla dzieci przedszkolnych, uczniów ze Szkół Podstawowych i uczniów Gimnazjów – relacjonuje Katarzyna Puczyńska. - Polegał on na wykonaniu dowolną techniką prac prezentujących nasze miasto. Finałem jest wystawa. Chcę bardzo podziękować nauczycielom i sponsorom.

Prace na planszach
W efekcie 37 wybranych prac zostało wydrukowanych na dużych planszach typu PCV. Są one opatrzone informacją o organizatorach, sponsorach i wykonawcach projektu. Tablice zostaną wyeksponowane w zaprzyjaźnionych firmach i instytucjach na terenie gminy Gniew.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

koleżanka 26.01.2011 17:25
Chodziłam z nią do podstawówki. Zaglosowałam w wyborach. Potem przestała mnie poznawać na ulicy. Zrobiła sie ważna pani radna.

mama 23.01.2011 18:36
Komentarz zablokowany

XXX 22.01.2011 16:38
Czy naprawdę myślicie, że ta osoba pojawiła się w gniewskiej radzie mając tzw. szerokie plecy ? Poparcie z dwóch kierunków ? I czy myślicie, że daje tak sobą manipulować? Aż trudno w to uwierzyć !!!

białe rękawiczki 22.01.2011 15:44
Skoro to synowa starosty z Tczewa, to ciekaw jestem ile pieniędzy dostaje ze starostwa na te swoje pseudo-działania ?

pepcia 22.01.2011 15:40
Czy ktoś tu nie potrafi czytać ? Z tekstu wynika,że ta nauczycielka uczy historii.

lili 22.01.2011 12:37
Czy nie wiecie że Pani Puczynska chce się pokazać jak ona działa jest radna z klanu Pana Badzionga więc musi działac jak gwiazda gdy Pan Badziong pracował też jako historyk by sobie przypomniał historie Gniewu. Może by podał prawde ile krzywdy zrobił ludziom przez 8 lat. Więc ktoś musi bronić jego działan jak nie radna i synowa starosty z Tczewa.

zosia 22.01.2011 12:09
Oglosiła jakiś konkurs, dzieci się napracowały a jej gwiazda rozbłysła... A czego w ogóle uczy ta nauczycielka? Naprawdę proszę was nie piszcie takich artykułów, rzenada. Nasi tczewscy nauczyciele podejmują się znacznie ciekawszych działań na o wiele większą skalę i nie biegają z tym za każdym razem do gazety.

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama
Reklama