Reklama
niedziela, 9 lutego 2025 01:52
Reklama
Reklama
Radni gminy mieli zagłosować za lub przeciw likwidacji szkół, a zagłosowali nad odrzucaniem petycji mieszkańców skarżących się na krzywdzące ich decyzje

Wysoka temperatura sporu wobec planów likwidacji szkół

Mimo upływu czasu nie milknie sprawa działań Urzędu Gminy Gardeja w kierunku wygaszania szkół. 5 lutego odbyły się obrady sesji Rady Gminy Gardeja, gdzie była poruszona kwestia likwidacji szkół w gminie w obecności na sali rodziców uczniów. Mieszkańcy gminy Gardeją piszą na Facebooku: „Stop zamykaniu szkół w gminie Gardeja (...)” o tym, że w ostatnich dniach do NSZZ „Solidarność” w Kwidzynie wpłynęły wnioski o zaopiniowanie zamknięcia dwóch szkół w gm. Gardeja - zamknięcia Szkoły Podstawowej w Trumiejach i SP w Otłowcu. Czyli chodziło już o zamknięcie nie czterech a dwóch placówek. W tej jednak części obrady poszły w innym kierunku.
Wysoka temperatura sporu wobec planów likwidacji szkół

Autor: Fot. UG Gardeja

Ostatecznie na skutek protestu rodziców i zwrócenia uwagi na problem w gminie Gardeja przez media lokalne i ogólnopolskie, nagle okazało się, że nawet te dwie uchwały likwidacyjne nie będą głosowane, bo w międzyczasie pojawiły się informacje o rozmowie wójt z Ministerstwem Edukacji Narodowej o nowych awaryjnych środkach na wsparcie gminnej oświaty, jak również na wsparcie innych polskich gmin w podobnej sytuacji niżu demograficznego.

Rodzice cały czas mają uwagi, że o tak istotnych sprawach dowiadują się „pocztą pantoflową”, a nie od władz gminy. Spór jest w dalszym ciągu gorący, bo jeśli ministerstwo nie przeznaczy gminie pieniędzy, wówczas sprawa „reformy” czyli likwidacji szkół wróci jak bumerang.


 

NIE ZAMYKAJCIE MAŁYCH SZKÓŁ !!

Od czasu, gdy pod koniec ub. r. pojawiła się informacja o zamiarach likwidacji czterech z sześciu gminnych szkół, rodzice uczniów stanowczo zaprotestowali. Interweniowali w gminie oraz u dyrekcji placówek. Powiadomili media ogólnopolskie i lokalne. Także Kurier Kwidzyński pisał o tej bulwersującej sprawie. Zawiązała się strona protestujących: „Stop Zamykaniu Szkół w gminie Gardeja - Referendum 2024”, na której publikowane są najnowsze informacje i dokumenty dotyczące planów oświatowych gminy.


 

Przypomnijmy, w szkołach w gminie Gardeja (woj. pomorskie) uczy się około 600 dzieci. W niektórych placówkach, np. w samej miejscowości jest ich więcej, ale np. w Trumiejach czy Otłowcu mniej. Stanęło na tym, że w pierwszej kolejności mają zniknąć placówki w Czarne Dolne i Cyganach.

Rodzice argumentują, że szkoła to centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych. Szkoły organizowały spotkania w ważnych dla społeczności sprawach oraz wydarzenia integracyjne jak Dni Babci, Dziadka, Dni Dziecka, a nawet spotkania z autorami książek. Likwidacja tych placówek spowoduje, że w sołectwach nie będą chcieli osiedlać się nowi mieszkańcy. Powstanie pustynia kulturalna, a więzy społeczne i integracja mieszkańców będą stopniowo zanikać. Zwykle tego typu kroki są nieodwracalne i degenerujące dla społeczności lokalnych. Szkołę zawsze najłatwiej zamknąć, dużo trudniej utrzymać, zwłaszcza w obliczu doraźnych problemów finansowych, które nie powinny nigdy decydować w przypadku działalności niedochodowych.

Pikanterii sprawie dodaje fakt,że część szkół była wyposażona w nowy sprzęt komputerowy, wyremontowane klasy, łazienki... Głównym argumentem są koszty utrzymania i niż demograficzny.

Czyli nie żałujemy pieniędzy na inwestycje w oświatę, ale żałujemy by ją utrzymać?


 

„Po raz kolejny jesteśmy atakowani za to, że broniąc szkół, działamy niepoprawnie. Słyszymy, że jest nas mało i że większość popiera ich zamknięcie. Chcemy jednak udowodnić, że to nieprawda! Dlatego prosimy wszystkich o wzięcie udziału w ankiecie, w której można zaznaczyć, czy jesteście za, czy przeciw likwidacji szkół w naszej gminie. Pokażmy naszym Włodarzom, kto naprawdę stanowi większość! - czytamy na wspomnianej stronie protestacyjnej.

Pod postem zamieszczono ankietę z trzema pytaniami, gdzie można internetowo opowiedzieć się czy:

- Jestem ZA likwidacją szkół w gminie Gardeja – 16. proc.

- Jestem PRZECIW likwidacji szkół w gminie Gardeja - 84. proc.

- Jestem ZA prywatyzacją szkół w gminie Gardeja – 0 proc.

Post z 28.01.2025, a wyniki sprawdzaliśmy 4 lutego br.


 

Protestujący apelowali do rodziców i mieszkańców o wzięcie udziału w sesji 5 lutego br. i wyrażenie swojego sprzeciwu Radzie Gminy i pani wójt. Sesja odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury.

Wszystkie formalności związane z planami likwidacji szkół (przed zamknięciem szkoły), według przepisów muszą być dopełnione w ciągu 6 miesięcy od dnia podjęcia decyzji przez daną gminę. W przypadku gminy Gardeja ten termin upływa w lutym. Tymczasem wszyscy spodziewali się, że na sesji lutowej pod głosowanie zostaną poddane dwie uchwały likwidacyjne dot. szkół w Trumiejach i Otłowcu. Tak się jednak nie stało. Dlaczego?


 

W oczekiwaniu na decyzję ministerstwa. Debata i głosowanie w sprawie szkół 

Wójt K. Nowak w sprawozdaniu do działalności międzysesyjnej, odnosząc się do kwestii związanych z planami przeorganizowania gminnej oświaty przyznała, że podczas pierwszego spotkania w Otłowcu jej zamiarem było poinformowanie rodziców o reformie oświaty w gminie.


 

- Analiza dotycząca gminnej oświaty została przedstawiono w SP w Otłowcu. Już tam sytuacja przybrała obraz sytuacji konfliktowej pomiędzy rodzicami a urzędnikami gminy – stwierdziła pani wójt. - Konflikt narastał. Zaplanowane konsultacje przybrały inny wymiar niż tego oczekiwaliśmy. Chcieliśmy rozmawiać, słuchać, konsultować i otrzymywać zwrotne informacje o tym co robić. Demografia gminy zmusza nas do podejmowania bardzo trudnych decyzji. Dialog jednak przybrał formę nie mówienia o dobru dzieci, ale o tym co jest źle wykonywane przez władze gminy. W związku z powyższym rozmowy z mieszkańcami zostały przerwane z uwagi na narastające emocje.


 

Wójt dodała, że dalsze spotkania będą odbywały się w formie wywiadówek, gdzie organizatorami będą dyrektorzy szkół, które obejmie reforma - jak podkreśliła, dotyczy ona nie 4 szkół, a wszystkich 6, do których uczęszcza ponad 600 uczniów. W wystąpieniu zapowiedziała, że nie pojawią się na sesji uchwały intencyjne (mówiące o zamiarze likwidacji szkół).


 

-Rozpoczęłam serię rozmów ze związkami zawodowymi, nauczycielami, dyrektorami, ale także z kuratorem oświaty, u którego byłam kilkukrotnie, a on także odwiedzał nasze placówki – oznajmiła pani wójt. - Rozmawiałam z panią wojewodą oraz odbyłam konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W ministerstwie dowiedziałam się, że będą podejmowane kroki, by takie małe szkoły jak nasze utrzymać. Będę podejmować takie działania przez MEN. Daje naszym władzom (rządowym) kredyt zaufania.


 

Pani wójt przyznała, że intencją planowanych zmian jest dążenie do tego, by edukacja była prowadzona w sposób wyrównany na terenie gminy oraz, by z infrastruktury szkolnej korzystali nie tylko uczniowie, ale także np. seniorzy, przedsiębiorcy czy grupy nieformalne, a nie tylko uczniowie.

Wszystko to oznacza, że problem istnieje, ale wójt czeka na program wsparcia ministerstwa dla małych szkół którym grozi zamknięcie. Na stronie gminy pojawiła się zakładka „oświata” i tam będą umieszczane wszystkie informacje związane z bieżącymi działaniami w oświacie w gminie Gardeja.


 

Przewodnicząca Rady Gminy podsumowując zwróciła się do mieszkańców:

- Dbajmy naprawdę o dobro naszych dzieci, a nie ustawiajmy się na stanowisko „nie bo nie”, a nie w rodzaju: „za dwa lata moje dziecko nie będzie chodzić do tej szkoły i niech się dzieje wola nieba”.

Przewodnicząca zapytała wójt co dalej, jeśli rządzący zapalą jednak czerwone światło?.

- Będziemy wracać do tematu – stwierdziła wójt Nowak, zapewniając że dla niej dzieci to nie koszt, a inwestycja i „równy”, a nie „różny” dostęp do edukacji.

Wójt stwierdziła, że rozmawia o wpłynięciu do gminy 5,5 mln zł na modernizację szkół. Wnioski te muszą być rozliczone do końca listopada br, Wspomniała o budowie nowego przedszkola i dotacji na 1,45 mln zł z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na organizację grupy żłobkowej na lata 2022 – 2029.


 

Uchwały oświatowe głosowane 5 lutego br.

Uchwały dotycząca skargi Rady rodziców z Czarnego Dolnego i Cyganach na działalność wójt K. Nowak zostały uznane za bezzasadne. Cygany: 10 - za, 1 – przeciw, 4 – wstrzymujące.

Skargi i petycje komisja skarg, wniosków i petycji uznały za bezzasadne, bo Rada Gminy Gardeja nie przyjęła pod głosowanie uchwał likwidujących dwie podstawówki; Czarne Dolne: 9 – za, 2 przeciw, 4 wstrzymujące.

Petycja przeciwko likwidacji szkoły im. S. Żeromskiego w Trumiejach (z 25.11.2024) oraz placówki im. Jana Brzechwy w Cyganach (z 5.11.2024), szkoły im. Jana Pawła II w Czarnem Dolnym (z 29.10.2024) - uznano za bezprzedmiotowe. Uzasadnienia uchwał są dostępne w BiP na stronach gminy. Ostatnia z petycji pozostała bez rozpatrzenia z przyczyn formalnych.


 

Część sesji dot. oświaty spuentował Zbigniew Kempiński przyznając, że problem z finansowaniem i niżem demograficznych jest złożony i nienowy. Stwierdził, że organ prowadzący wycofał się ze swoich wcześniejszych decyzji. Przyznał, że jego zdaniem subwencjonowanie oświaty w małych szkołach powinno odbywać się nie na ucznia tylko na oddział. Były radny stwierdził, że jego zdaniem sytuacja, że niektóre dzieci dojeżdżałyby do szkoły wstając o godz. 4.00 nie byłaby normalna.

Tak czy inaczej, zdaniem pani wójt reforma taka czy inna będzie i tak nieunikniona, bo budżet przedmiotowych szkół nie spina się, a większość subwencji zostaje przeznaczonych na pensje dla nauczycieli. Pytanie czy reforma zaproponowana przez gminę nie poszła a daleko? Szkoła jest dobrem, którego nie da się przeliczyć na pieniądze, a włodarzom powinno zależeć, by ich małe społeczności miały szanse dbać o swój rozwój kulturalny i społeczny.


 

Krytyka i brak zgody to mowa nienawiści?

Dodajmy, że wójt Karolina Nowak także nie pozostaje bezczynna wobec działań, przeciwko jej planom przeorganizowania gminnej oświaty. Skierowała oficjalne pismo do Rady Powiatu Kwidzyńskiego w sprawie stosowania mowy nienawiści w mediach społecznościowych przez radnego powiatu – Zbigniewa Daszyńskiego. Zarzuca się mu eskalowanie konfliktów między mieszkańcami różnych gmin i społeczności, że narusza „zasady przyzwoitości i szacunku wobec innych ludzi”.

Wójt Nowak zażądała działań powiatu w celu uniemożliwienia jej zdaniem nienawistnych wpisów, podjęcie działań edukacyjnych i wychowawczych, by wyeliminować mowę nienawiści w mediach społecznościowych i przestrzeni publicznej oraz złożenie przez RP Kwidzyńskiego oświadczenia potępiającego nawoływanie do nienawiści z jednej strony a z drugiej podkreślając konieczność działań zmierzających do „dialogu i pokoju społecznego”.


 

Do sprawy oświaty w gminie Gardeja i problemów utrzymania małych szkół będziemy wracać na łamach Kuriera Kwidzyńskiego i naszego portalu Kwidzyn1.pl

!! ZACHĘCAMY DO ŚLEDZENIA NASZYCH PUBLIKACJI !!


 

W. Mocny/Fot. UG Gardeja



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
15-16 03 2025 -  Gdańsk Coffee Festival 15-16 03 2025 - Gdańsk Coffee Festival 15-16 marca 2025Polsat Plus Arena GdańskPokoleń Lechii Gdańsk 1, 80-560 Gdańsk Po rekordowej edycji dziewiątej, która odbyła się w 2024 roku w Warszawie, postanowiliśmy zaprosić Państwa na to kultowe kawowe wydarzenie… jednak tym razem nasz festiwal po raz pierwszy zorganizujemy w Gdańsku!Zapraszamy wszystkich – od profesjonalnych baristów po osoby, które dopiero co zaczynają poznawać świat kawy. W jednym miejscu poznasz wszystkie jej smaki, aromaty oraz formy!Dowiesz się ciekawych sposobów parzenia, form podawania oraz zaznasz bezcennej wiedzy na jej temat dzięki prelekcjom oraz wykładom prowadzonym podczas wydarzenia.To wszystko oraz dziesiątki stoisk z kawą, akcesoriami i produktami komplementarnymi odbędzie się 15-16 marca 2025.Gdansk Coffee Festival to:– wystawcy (kawiarnie, palarnie, kawowe akcesoria, produkty komplementarne),– strefa chillout – kilkadziesiąt stoisk W związku z nieustannie rosnącym zainteresowaniem pojawimy się również na północy Polski! Gdańsk Coffee Festival to tysiące gości i roznoszący się wszędzie błogi zapach kawy! Gdzie i kiedy?15 marca (sobota) – 10:00-19:0016 marca (niedziela) – 10:00-18:00 Polsat Plus Arena Gdańskul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, 80-560 Gdańsk**BILETY DOSTĘPNE W KASIE PODCZAS TRWANIA FESTIWALU** Wstęp: 15 zł (przedsprzedaż) / 20 zł (podczas trwania festiwalu)Dzieci do 12 roku życia – wstęp bezpłatny Aby skorzystać z biletu drugiego dnia, należy mieć założoną i niezerwaną opaskę, którą otrzymujecie na wejściu.Data rozpoczęcia wydarzenia: 15.03.2025
Reklama
Reklama