Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 15:05
Reklama

Fabianek pierwszą operację serca przeszedł jeszcze w brzuchu mamy! Ma nowe serce, ale potrzebuje naszej pomocy

Fabian w wieku zaledwie 7 lat przeszedł przeszczep - udaną operację serca. Cierpi na Wrodzoną wadę serca - HLHS, stan po przeszczepieniu serca. Wymaga dalszego leczenia i pilnej, ale kosztownej rehabilitacji. O sytuacji chłopca rozmawialiśmy z jego mamą – panią Marleną, która robi wszystko, by chłopiec wyzdrowiał i miał normalne życie. W artykule podajemy jak można wesprzeć leczenie chłopca.
Fabianek pierwszą operację serca przeszedł jeszcze w brzuchu mamy! Ma nowe serce, ale potrzebuje naszej pomocy

Autor: Archiwum rodzinne

Mimo, że Fabianek miał małe szanse przeżycia - żaden lekarz nigdy nie zasugerował, że pani Marlena mogłaby usunąć ciąże. Ona sama nigdy nie dopuszczała takiej możliwości.

- Kochani, chcę przekazać Wam nowe informacje! Przeszczep serca się udał! Nowe serce jest w pełni rozwinięte i ma obie prawidłowo działające komory. Nie ma już wrodzonej wady, która wcześniej wymagała szeregu operacji korekcyjnych – pisze mama na stronie siepomaga.pl/fabian-skalmowski....


 

Chociaż nowe serce rozwiązuje problem z HLHS, pojawiają się nowe aspekty medyczne do monitorowania, takie jak ryzyko odrzutu przeszczepu, konieczność przyjmowania leków immunosupresyjnych, które zapobiegają odrzutowi oraz ryzyko infekcji.


 

Oczywiście od razu pojechałam...

Diagnoza i opieka zdrowotna po przeszczepie koncentrują się teraz na monitorowaniu pracy nowego serca i zapobieganiu ewentualnym powikłaniom związanym z przeszczepem.


 

- Po przeszczepie serca pojawiają się nowe, stałe koszty związane z opieką medyczną i utrzymaniem zdrowia – mówi pani Marlena. - Fabian będzie musiał do końca życia chodzić na kontrole i przyjmować leki, by organizm nie odrzucił przeszczepionego narządu i nadal dobrze funkcjonował. Konieczna będzie także rehabilitacja. Dziękujemy za dotychczasową pomoc i z całego serca prosimy o dalsze wsparcie.


 

- Mam jeszcze troje starszych dzieci, gdy była w ciąży z nimi – cały czas miałam tego samego lekarza prowadzącego – wspomina. - Gdy nosiłam Fabiana w 22 tygodniu usłyszałam, że jest wszystko dobrze, ale w 26 tygodniu zorientowałam się, że dzieje się coś nie tak i, że nie wszystkiego dowiaduje się od lekarza. Lekarz powiedział, że musi mnie skierować na szczegółowe badanie do Warszawy. Powiedział, że podejrzewa u syna wadę serca, ale nie potrafił powiedzieć na czym to dokładnie polega, bo to możliwe było dopiero po badaniach. Wyszłam z płaczem. Zadzwoniłam do Warszawy. Dr Kozłowski później zapytał czy się dodzwoniłam, powiedziałam, że nie. Wkrótce ktoś ze szpitala w stolicy oddzwonił z pytaniem czy zamawiałam wizytę. Był poniedziałek 2017 r., a już we wtorek były pierwsze konsultacje. Miałam godzinę na podjęcie decyzji czy jechać na drugi dzień. Byłam załamana. Musiałam wszystko ogarnąć. Oczywiście pojechałam...


 

Fabianek by zmarł

- Badania trwały cały dzień. Medycy poinformowali mnie, że istnieje mała szansa na uratowanie synka, ale muszę zostać w szpitalu. Zabieg, który powinien być wykonany do 22 tygodniu, wykonano już w czwartek. Przeprowadzono go w szpitalu w Warszawie, ale niestety się nie udał (komora serca nie rozwinęła się). Fabianek miał zaledwie 26 tygodni i przebywał w brzuchu mamy. Jego serce było wielkości małego paznokcia. Zabieg był przeprowadzony za pomocą igły i „balonika powietrza”. Niestety druga komora serca się nie rozwinęła, a noworodek urodził się z sercem jednokomorowym.

- 15 czerwca musiałam się stawić w szpitalu Bielańskim, gdzie wkrótce urodziłam – uzupełnia. - Poród wywołano 20 czerwca o 6 dni wcześniej od ustalonego terminu. Urodziłam naturalnie. Dla Fabiana poród oznaczał porzucenie korzystania z mojego układu krwionośnego. Musiał od razu radzić sobie sam i przy pomocy specjalnego leku na krążenie. Przebywał w inkubatorze. Gdybym urodziła w szpitalu w Kwidzynie, lekarze nie wiedząc o wadzie serca nie wiele mogliby poradzić. Fabianek by zmarł.


 

Noworodek został przewieziony (3 lipca) do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 6 lipca miał swoją pierwszą operację na otwartym sercu. Rodzinny dom pierwszy raz zobaczył 4 października. Później były częste kontrole, a po roku druga operacja. Okazało się, że chłopiec ma „niedomykanie zastawki trójdzielnej”. Zarówno w pierwszej jak i drugiej operacji chodziło m.in. o jej korektę. Po drugiej operacji okazało się, że część serca jest bardzo duża, a sama zastawka trójdzielna nie pracuje.


 

- Powiedziano mi, że jedyny ratunek to przeszczep sztucznej zastawki trójdzielnej – mówi. - Czekała nas trudna operacja (gdy rozmawiamy mijają 4 lat od tego przeszczepu). 19 listopada wyszliśmy do domu. Przez ten czas musiałam ciągle mierzyć krzepliwość krwi dziecka specjalnym aparatem. Musiałam cały czas nasłuchiwać taktowania zastawki. Jakiekolwiek odchylenie oznaczałoby konieczność natychmiastowej wizyty w szpitalu. Trzy razy żegnałam się z synkiem, ale on to wszystko przezwyciężył. Do lipca jakoś funkcjonowaliśmy. Były m.in. zastrzyki przeciwzakrzepowe, by nie zapychała się zastawka i nie zrobił się zator. W lipcu br. pojechaliśmy na kontrole do CZD (7 lat jesteśmy przez nich prowadzeni, za co jestem ogromnie wdzięczna). Do dziś wielu znajomych, ale też lekarzy dziwi się, że podjęto się operacji w okresie ciąży.


 

Interwencja kwidzyńskiej policji

Podczas kontroli przy cewnikowaniu okazało się, że Fabian jest bardzo siny, a kurczliwość jego komory spadła poniżej 30 proc., gdy zawsze jego wyniki wynosił 35 proc. Jedynym ratunkiem był przeszczep serca, ale musieli być zakwalifikowani przez prof. Mariusza Kuśmierczyka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Taką kwalifikację otrzymali. Po krótkich wyjaśnieniach pozostało czekanie. Chłopiec musiał przejść serie szczepień.

Wkrótce pani Marlena odebrała telefon w sprawie Fabianka. Jeden z telefonów był... od kwidzyńskiej policji.

 

- Zaczęłam zastanawiać się o co chodzi. Mąż zawiadomił mnie o radiowozie na sygnałach pod blokiem. Oddzwoniłam na komendę, gdzie upewniano się czy jestem mamą Fabiana. Zapytano czy on czeka na serca i dano do zrozumienia, że mam dzwonić do Warszawy, bo jest serce! Wszystko to wynikało z procedur. Ja początkowo nie mogłam odebrać telefonu. Zupełnie się go nie spodziewałam. Przyszło to tak nieoczekiwanie... Szpital potwierdził: „jest serce”. Zapytałam: „ale jak? Przecież mieliśmy przejść szczepienia? To nie jest ważne. Jest serce i proszę się pakować” – usłyszałam.

 

Po panią Marlenę i Fabiana wysłano specjalną karetkę. Przyjechali karetką transplantacyjną o godz. 3.00. O godz. 6.00 byli w Warszawie. Fabian do godz. 14.00 leżał przygotowany na bloku operacyjnym.


 

- W tym samym czasie w innym szpitalu w Polsce pobrano serce i wszystkie organy od zmarłego dziecka. Było to dziecko młodsze z wypadku komunikacyjnego. Jego rodzice wyrazili zgodę na pobranie jego wszystkich organów – mówi mama Fabianka. - Okazało się, że było to serce idealnie stworzone dla Fabiana. Wiele parametrów takich jak grupa krwi, masa i inne zgadzały się. Koło godz. 22-eh profesor podszedł do mnie, mówiąc „wszystko przebiegło pomyślnie”. Fabianek w nocy przeszedł zator. Było bardzo niebezpieczne. Nagle zrobił się siny i opuchnięty. Nie wiedziano co się dzieje, tymczasem jego organizm nie mógł sobie poradzić z krążeniem przez nowe serce. W nocy jeszcze raz go operowano. W nocy o godz. 5-ej, jego stan się ustabilizował. Przez moment lekarze zastanawiali się czy nie podłączyć synka do sztucznego serca. To było 18 września br. Po tygodniu syn przeszedł na kardiochirurgię. Od tego czasu jesteśmy razem.


 

Wiele kontroli i nieustanna czujność

Musieli przejść wiele kontroli. Fabianek przyjmuje leki, aby jego organizm nie odrzucał nowego organu. Chłopiec nabrał siły. Chodził na wózku, ale zaczyna normalne życie. Jego saturacja jest bliska 100 proc. Obecnie Fabianek musi przejść skomplikowane leczenie i rehabilitację. Potrzebuje drogich lekarstw.


 

- Muszę bez przerwy czuwać przy Fabianie. Zachować czujność, by móc zareagować gdy przyjdzie pora. Po dwóch tygodniach trwała rehabilitacja. Dwa dreny były usuwane. Fabianek zaczął uczyć się chodzić. Nie wierzę, że to wszystko wydarzyło się tak szybko. Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim, którzy mi pomogli, zwłaszcza lekarzom – mówi z wdzięcznością.


 

Gdy rozmawialiśmy 3 października Fabianek z mamą przebywał w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Med. Dla Fabianka cała ta sytuacja jest szokiem. Nie chce, by w jego obecności rozmawiano o jego sercu. Płacze, gdy widzi swoje rozcięcie po operacji...


 

- Niedawno Fabianek zapytał: „co stało się z tamtym dzieckiem”? Powiedziałam mu prawdę choć mocno to przeżywa i z trudem sobie radzi z tym, że żyje dzięki komuś, że jest podłączony i ciężko chory. Nie rozumie dlaczego...


 

Pani Marlenie pomaga rodzina, ale wiele pomocy otrzymuje od zupełnie obcych ludzi. Sytuacja z Fabianem była trudna dla całej rodziny. Pozostawało rodzeństwo, które także potrzebuje uwagi matki, choć na pewno mniej gdyż są na progu dorosłości: Emilia 15 lat, najstarszy Mateusz - 20 lat, Nikola - 19 lat. Ale bardzo dzielnie to wszystko znoszą.

- Zaczęłam niedawno nowe życie z nowym mężem. Dzieci akceptują go, zwłaszcza Fabian. Wszyscy liczymy na nowe szczęśliwe życie.


 

Wawrzyniec Mocny

Fot. Archiwum rodzinne
 

Jak wesprzeć 7-letniego Fabiana?

Fabiana wspiera Fundacja Serce Dziecka. Pani Marlena utworzyła zbiórkę na portalu siepomaga/fabian-skalmowski. Pod tym adresem od 21 sierpnia 2024 można wspierać Fabiana. Obecnie uzbierano niewielką kwotę 6 209 zł do skali leczenia i rehabilitacji Fabiana

Numer KRS

0000396361

Cel szczegółowy 1,5%

0632125 Fabian



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty bachaty, które odbędą się 15 lutego 2025 roku na salce fitness Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji!  Warsztaty Bachaty w TCSiR! Czym jest bachata? To zmysłowy i pełen emocji taniec pochodzący z Dominikany. Charakteryzuje się bliskością partnerów, płynnymi ruchami bioder i romantycznymi rytmami. To doskonały sposób na poprawę koordynacji, pewności siebie i świetną zabawę!Warsztaty poprowadzi: Monika Iwicka-Waruszewska – doświadczona instruktorka, która wprowadzi Was w magiczny świat bachaty! Nie przegapcie okazji, by nauczyć się tego niezwykłego tańca i spędzić aktywnie czas w świetnej atmosferze!Miejsce: TCSiR – salka fitnessData: 15 lutego 2025Godz. 14:00 - 17:00119zl/os* Istnieje możliwość przyprowadzenia osoby towarzyszącej i skorzystania z promocji.Ale nie tylko z oferty tanecznej będzie można skorzystać. Instruktorzy TCSiR zapraszają na ferie z unihokejem, badmintonem, tenisem, piłką nożną. A to wszystko w grupach mniej i bardziej zaawansowanych. Jak się dowiedzieliśmy dla dzieci, którym nie odpowiadają akurat takie gry zespołowe albo są po prostu za małe przygotowano gry i zabawy ruchowe. Przez cały czas będzie można korzystać z lodowiska i basenu małego i dużego. Na basenie dzieciaki będą mogły skorzystać z wodnego toru przeszkód (duża pływalnia) oraz przyspieszonego kursu nauki pływania pod okiem instruktorów. TCSiRData rozpoczęcia wydarzenia: 15.02.2025 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 24.02.2025 14:43
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama