Reklama
środa, 22 stycznia 2025 10:52
Reklama
Reklama

W weekend pośpimy godzinę dłużej. Zmiana czasu z letniego na zimowy

Każdego roku w ostatnią niedzielę października następuje zmiana czasu z letniego na czas standardowy, znany jako czas zimowy. W Polsce oznacza to, że o godzinie 3.00 przestawiamy zegarki na godzinę 2.00. Ta praktyka, wprowadzona po raz pierwszy w czasie I wojny światowej, ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii.

Pomysł wprowadzenia zmiany czasu pojawił się w XX wieku jako sposób na oszczędzanie energii. W Polsce system ten został wprowadzony w 1977 roku. Zmiana czasu ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy argumentują, że pozwala na lepsze wykorzystanie światła dziennego, natomiast przeciwnicy wskazują na negatywne skutki zdrowotne i problemy związane z adaptacją organizmu.

Przestawienie zegarków może wpłynąć na samopoczucie. Zmiana czasu często prowadzi do chwilowych zaburzeń snu, a także wpływa na nasze nastroje i produktywność. Badania pokazują, że niektórzy ludzie mogą odczuwać większe zmęczenie, drażliwość lub problemy z koncentracją.

W ostatnich latach toczy się debata na temat zniesienia zmiany czasu. W 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za rezygnacją z przestawiania zegarów. Wciąż jednak nie zapadły jednoznaczne decyzje w tej sprawie, co oznacza, że temat pozostaje aktualny.
Zmiana czasu z letniego na zimowy to tradycja, która budzi wiele emocji. Niezależnie od tego, jakie są nasze odczucia, warto pamiętać o tej zmianie i odpowiednio się do niej przygotować.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama