czwartek, 19 września 2024 21:17
Reklama
Reklama
Reklama

Ofiarom obozu koncentracyjnego Stutthof. NBP wyemitował nowe monety

Narodowy Bank Polski emituje monety kolekcjonerskie poświęcone pamięci więźniów pierwszego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich. Monety kolekcjonerskie są dostępne w sprzedaży od 27 sierpnia pn. „Ofiarom obozu koncentracyjnego Stutthof”.
Ofiarom obozu koncentracyjnego Stutthof. NBP wyemitował nowe monety

Autor: NBP

Warszawa, 26 sierpnia 2024 r. – Narodowy Bank Polski poinformował, że od jutra będą dostępne w sprzedaży srebrne monety kolekcjonerskie.

Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra o próbie Ag 999, ma średnicę 32,00 milimetry i masę 14,14 grama. Jej nakład wynosi do 10 tys. sztuk.

Monety można nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 220 zł brutto.


 

Na awersie nowej monety kolekcjonerskiej są widoczne fragmenty oznaczeń strojów więziennych z numerami obozowymi i trójkątami (także nałożonymi na siebie, by tworzyły gwiazdę). Więźniowie nazywali je winklami. Stanowiły one element identyfikacji więźniów – numer zastępował imię i nazwisko, kolor trójkąta oznaczał przynależność więźnia do kategorii związanej z powodami aresztowania, a litera wpisana w trójkąt – kraj, z którego więzień pochodził. Litery na trójkątach symbolizują więźniów: T – z Czechosłowacji, P – z Polski, J – pochodzenia żydowskiego, R – ze Związku Radzieckiego.

Na rewersie monety znajduje się wizerunek tzw. Bramy Śmierci, oddzielającej części obozu przeznaczone dla SS-manów i więźniów. W tle powtórzono motyw obozowych oznaczeń więźniów.

Stutthof to niemiecka nazwa miejscowości Sztutowo na Mierzei Wiślanej. Słowo to stało się synonimem hitlerowskiego terroru w północnej Polsce w czasie II wojny światowej.


Od 2 września 1939 r. w lesie w okolicy wsi Stutthof – przed wojną znajdującej się na terenie Wolnego Miasta Gdańska – funkcjonował obóz, w którym niemieccy naziści osadzali ludzi uznanych przez nich za szkodliwych dla III Rzeszy. Formalnie miał status obozu koncentracyjnego od 7 stycznia 1942 r., jednak jego zbrodniczy charakter od początku nie budził wątpliwości.

Pierwszymi więźniami obozu byli działacze polskich organizacji w Wolnym Mieście Gdańsku, w tym wielu przedstawicieli inteligencji. Przez cały okres wojny trafiło tam około 110 tysięcy osób 28 narodowości. Blisko 65 tys. straciło życie. W końcowej fazie wojny Stutthof stał się ośrodkiem masowej eksterminacji europejskich Żydów. W obozie zginęło ich niemal 27 tys.


W drewnianych barakach, za ogrodzeniem z drutu kolczastego każdego dnia rozgrywały się ludzkie tragedie. Osadzeni tu ludzie byli fizycznie i psychicznie torturowani przez członków załogi, a także pomagających im tzw. więźniów funkcyjnych. Więźniowie musieli pracować ponad siły, m.in. w warsztatach zbrojeniowych i przy wyrębie lasu. Brak higieny i głód powodowały szerzenie się chorób, np. tyfusu plamistego. Tysiące ludzi zmarło w czasie ewakuacji obozu, która trwała od stycznia do maja 1945 r. Stutthof przestał funkcjonować po wkroczeniu na jego teren jednostek Armii Czerwonej 9 maja 1945 r.


Od 1962 r. o przetrwanie pamięci o więźniach dba Muzeum Stutthof w Sztutowie. W 1968 r. na jego terenie został odsłonięty pomnik Walki i Męczeństwa zaprojektowany przez byłego więźnia KL Auschwitz-Birkenau Wiktora Tołkina.


NBP


 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
W Jeleniu sprawdzą kto „najlepiej łowi karpia”. Mistrzostwa Polski w Wędkowaniu W Jeleniu sprawdzą kto „najlepiej łowi karpia”. Mistrzostwa Polski w Wędkowaniu Łowisko Jeleń informuje, że na zlecenie Zarządu Głównego PZW organizuje w dniach 20-22 (od czwartku do niedzieli) września 2024 r. Klubowe Feederowe Mistrzostwa Polski (KMP). Na tym samy zbiorniku odbędą się również Karpiowe Mistrzostwa Polski. Wówczas na start staną 23 dwuosobowe drużyny i będą łowić non stop przez 24 h/dobę w tych dniach co powyżej.Na Łowisku Jeleń w okolicy Gniewu odbędą się jedne z najważniejszych imprez w wędkarstwie, czyli Feederowe Klubowe Mistrzostwa Polski. Impreza tej rangi ma na celu wyłonienie Klubowego Mistrza, który ma prawo reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Na start stanie dwadzieścia najlepszych 5-osobowych drużyn wyłonionych w eliminacjach z całej Polski m.in. Olsztyna, Lublina, Katowic czy Krakowa.Zawodnicy rywalizują ze sobą w dwóch turach zawodów, które będą miały miejsce w sobotę oraz niedzielę w godzinach 10-15. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę około godziny 17.00. Aby dobrze się przygotować, wszyscy wędkarze odbywają również tzw. „oficjalny trening”, który będzie miał miejsce w piątek.Ważną informacją dla tych wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć „na żywo”, jak przebiegają takie wielkie ogólnopolskie imprezy, jest to, że NIE wolno przekraczać wyznaczonej linii stanowisk i podchodzić do zawodników!Imprezę wspiera firma Genlog Premium Brand - producent wędkarskiego sprzętu od żyłki poprzez specjalistyczne zawodnicze wyposażenie.Łowisko Jeleń jest to prywatny zbiornik wodny (łowisko komercyjne typu „no kill” czyli złów i wypuść) obfitujący w takie ryby jak: karp, amur, jesiotr, leszcz, lin, karaś, szczupak, boleń, sandacz, okoń. (tomm)Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama