piątek, 22 listopada 2024 08:01
Reklama
Reklama

Analiza wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów. Najniebezpieczniejszy odcinek: Saperska - Wojska Polskiego

Analiza wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów przeprowadzana jest corocznie na podstawie danych z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji. W tym roku poza analizą danych za 2023 r., postanowiliśmy przeanalizować również całe dane za 7 poprzednich lat czyli za okres 2017-2023. Czemu akurat ten okres? Poprzednia duża analiza skupiała się na danych z okresu 2007-2019. Tym razem chcielibyśmy wziąć pod uwagę tylko ten okres kiedy istniała już większa sieci dróg rowerowych w Tczewie i od 2017 r. możemy mówić o „boomie rowerowym” w Tczewie.
Analiza wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów. Najniebezpieczniejszy odcinek:  Saperska - Wojska Polskiego

Autor: UM w Tczewie

Z tej analizy poza wykresami jakie przedstawimy poniżej, powstała również mapa, o której na końcu artykułu. Zacznijmy omawianie od minionego roku.

W 2023 roku na 600 tys. przejazdów rowerem (według danych z 4 liczników rowerowych) odnotowano 25 zdarzeń z udziałem rowerzystów, o 2 więcej niż rok wcześniej. Jest to nieznaczny wzrost zdarzeń przy jednoczesnym 4 proc. wzroście ruchu rowerowego w tym samym okresie. Warto podkreślić, że nie odnotowano żadnych poważnych incydentów, takich jak ciężkie obrażenia czy śmierć. W 7 przypadkach rowerzyści odnieśli obrażenia lekkie, a w 18 nie odnotowano obrażeń w ogóle. Jest to najmniejsza liczba obrażeń lekkich od kilku lat. Spośród 25 zdarzeń, 11 było spowodowanych przez rowerzystów, a 13 przez kierowców samochodów, a 1 przez pasażera kierowcy. Wśród 25 zdarzeń tylko 1 dotyczyło najechania pieszego przez osobę na rowerze.


 

Nadal główną przyczyną wypadków drogowych z udziałem rowerzystów jest nieustępowanie pierwszeństwa przez kierowców i nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerzystów (12/13 zdarzeń). Mężczyźni byli częstszymi sprawcami (62 proc.) wypadków drogowych niż kobiety (38 proc.).


 

Najwięcej zdarzeń miało miejsce we wrześniu (7). Warto zaznaczyć, że był to miesiąc z największym ruchem rowerowych w całym zeszłym roku. W drugiej kolejności najwięcej wypadków przypadło na kwiecień (4), lipiec (4) i październik (4). Zdarzenia częściej występowały w poniedziałki, wtorki i piątki.


 

Na 25 zdarzeń, 6 dotyczyło 3 takich samych lokalizacji

Pozostałe 19 zdarzyły się w różnych miejscach. Tymi trzema lokalizacjami były:

– przejazd rowerowy na al. Zwycięstwa (blisko ul. Wojska Polskiego) – 2 zdarzenia

– przejazd rowerowy na al. Kociewskiej (na wylocie od ul. Rokickiej od strony kościoła) – 2 zdarzenia

– przejazd rowerowym pod Urzędem Miejskim na pl. Piłsudskiego – 2 zdarzenia


 

Sprawdziliśmy również kiedy najczęściej dochodzi do zdarzeń rowerowych z udziałem osób poruszających się na rowerze. Analizując miesiące w w ciągu roku widzimy tutaj tzn. „sezon” rowerowy czyli okres od kwietnia do września kiedy jest większy ruch rowerowych. Wybija się tutaj na tym polu okres od lipca do września.


 

W ciągu danego dnia możemy zaobserwować przedział między godz. 13.00 a 15.00 oraz między 17.00 a 19.00, w którym dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. Ten pierwszy przedział to najprawdopodobniej dojazd / powrót z pracy (duża część zakładów kończy i zaczyna zmianę o godz. 14.00), a drugi to popołudniowy szczyt rekreacyjny.


 

Kończąc chcielibyśmy się z Wami podzielić mapą (kliknij na wyraz “mapa” po lewej) gdzie umieściliśmy wszystkie zdarzenia z udziałem rowerzystów jakie wystąpiły w Tczewie w okresie 2017-2023.

Na mapie oznaczyliśmy wszystkie miejsca zdarzeń cyframi: 1, 2, 3 itd. Jeżeli w danym miejscu jest kilka zdarzeń to jest jeden punkt i ma on np. cyfrę 3. Punkty też rozróżniliśmy kolorami.


 

W których miejscach wystąpiło najwięcej zdarzeń w okresie 2017-2023?

1. Saperska / Wojska Polskiego – 9 zdarzeń (większość z lat 2018 – 3 zdarzenia i 2022 – 3 zdarzenia)

2. Jagiellońska na przeciwko McDonalds (przejazd bez sygnalizacji) – 5 zdarzeń

3. Gdańska / 1 Maja (zjazd z wiaduktu przy rondzie) – 5 zdarzeń

4. Braci Grimm / Jagiellońska – 4 zdarzenia

5. Wojska Polskiego / Aleja Zwycięstwa – 3 zdarzenia

6. Plac Piłsudskiego Urząd Miejski (przejazd przy rondzie) – 3 zdarzenia

7. Gdańska / Kozia – 3 zdarzenia

8. Jedności Narodu (skrzyżowanie przy wieżowcach) – 3 zdarzenia

Pozostałe punkty to 2 lub 1 zdarzenie.


 

Będziemy analizować miejsca z największą liczbą zdarzeń celem wypracowania rozwiązań, które miałyby poprawić bezpieczeństwo w tych miejscach.


 

Na koniec chcielibyśmy przypomnieć nasz apel do wszystkich uczestników ruchu !!

Jeździsz rowerem? Poruszasz się samochodem? Dbajmy o siebie nawzajem.

Jako urząd inwestujemy w ścieżki rowerowe, remontujemy chodniki i naprawiamy drogi. Staramy się by przestrzeń wspólna była dla wszystkich przyjazna i bezpieczna. Jednakże dużo zależy również od Was samych – drodzy mieszkańcy.


 

Drogi kierowco, więcej rowerzystów, to więcej miejsca dla Twojego auta, czystsze powietrze i mniej korków. Pamiętaj:

– wyprzedzaj rowerzystę w odległości min. 1 metra,

– spójrz w prawe lusterko skręcając w prawo, w szczególności gdy skręcasz na tzw. „zielonej strzałce”,

– jezdnia jest wspólna dla wszystkich,

– włączając się do ruchu pamiętaj, że rowerzyści też jeżdżą szybko,

– wychodząc z samochodu zawsze spójrz za siebie czy właśnie nie mija Ciebie rowerzysta,

– zbliżając się do rowerzysty nie trąb, bo może go to wystraszyć i wytrącić z toru jazdy,

– nie parkuj na chodniku i na drodze dla rowerów, ich nawierzchnia nie jest dostosowana to takich obciążeń.


 

Drogi rowerzysto, dziękujemy, że wybrałeś rower. Rowerem dotrzesz szybko z punktu A do B. To dobry i ekologiczny środek transportu.


 

Mamy kilka rad dla Was:

– miejsce roweru jest na jezdni, nie na chodniku,

– na jezdni wyraźnie sygnalizuj swoje zamiary, aby inni widzieli, co zamierzasz zrobić,

– szukaj kontaktu wzrokowego z innymi uczestnikami ruchu, by upewnić się, że zostałeś zauważony,

– przestrzegaj przepisów,

– szanuj pieszych,

– nie jedź przy samym krawężniku i blisko parkujących samochodów,

– zadbaj o własną widoczność – pamiętaj o prawidłowym oświetleniu roweru.


 

Mijając wolno jadące lub stojące w korku samochody pamiętaj, że niektórzy kierowcy mogą Cię nie zauważyć. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na przejazd. W przeciwnym przypadku ryzykujesz spotkaniem z otwartymi drzwiami.


 

Rowerzysto pamiętaj!

„Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).” (art. 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym)


 

Poruszając się chodnikiem lub w strefie dla pieszych pamiętaj, że pieszy ma tam ZAWSZE pierwszeństwo. Jedź powoli i zachowaj szczególną ostrożność.

Inny kierowca pomógł Ci włączyć się do ruchu, a pieszy podzielił się przestrzenią na chodniku? Uśmiechnij się, podziękuj. Z pewnością ktoś kiedyś Ci się odwzajemni.


 

Tekst i infografiki: UM w Tczewie


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama