poniedziałek, 6 stycznia 2025 13:46
Reklama
Reklama

Ul. Sienkiewicza do przebudowy! Za wąska, niebezpieczna, bez parkingu...

Jedną z ważniejszych, choć bocznych dróg, mających jednak istotny wpływ na komunikację drogową pomiędzy osiedlami jest ul. Sienkiewicza w Tczewie. Łączy ona osiedla Za parkiem z Czyżykowem. Niestety od lat jest ulicą zapomnianą. Odcinek ten to w zasadzie łata na łacie i obskurny chodnik asfaltowy. Do tego jedna strona ulicy jest dosłownie zagracona zaparkowanymi autami. Przez co mamy złą widoczność i bardzo słabe bezpieczeństwo jazdy.

Autor: W. Mocny

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, zwracamy zatem uwagę kandydatów na ten zaniedbany odcinek drogowy. Droga wymaga poszerzenia. Pewnym wyjściem mogłoby być połączenie przebudowy tej ulicy z szykowaną rewitalizacją parku.


 

Dramat uliczny!

Od czasu do czasu odcinek ten przeżywa intensywne „łatanie” dywanikami asfaltowymi, przez co droga ta wygląda jak „połatane spodnie”. Problem parkujących aut na ul. Sienkiewicza nasila się jeszcze bardziej w weekendy, gdy zjazdy ma Filia Gdańskiej Szkoły Wyższej. Dodajmy, że wielu mieszkańców idąc ul. Sienkiewicza skraca sobie drogę na Stare Miasto lub w kierunku centrum.

Użytkownikom tej drogi, ale przede wszystkim mieszkańcom, skutecznie utrudnia życie fakt, że ulica ta jest bardzo wąska. Utrudnienia powodują dodatkowo zaparkowane samochody na części jezdni w stronę Czyżykowa. Mało estetyczny chodnik asfaltowy zajmuje dużo miejsca w stosunku do szerokości jezdni.


 

- To prawdziwy dramat! Nie ma jak się przejść, a co dopiero wyjechać. Nie widać kompletnie nic – mówi pan Jan. - Do tego wiele osób parkuje w parku, co jest zabronione. Zapraszam straż miejską, warto przyjrzeć się tym wykroczeniom!

 

Dlaczego tak długo problem ul. Sienkiewicza nie został rozwiązany? Jednym z pomysłów mogłoby być dostosowanie ścieżki pieszo – rowerowej do ulicy o której mowa. Wówczas można by ją poszerzyć, przy okazji pozbywając się wzniesienia w postaci chodnika, którym obecnie stosunkowo mało osób się porusza. Z kolei rowerzyści już teraz, chętniej wybierają równoległą ścieżkę w parku.

 


 

Czy drogę da się poszerzyć? 

Niedaleko ul. Sienkiewicza mieszka Mariusz Wiórek, były wicestarosta tczewski, obecny kandydat na radnego miejskiego z list PnP. Zapytaliśmy go czy przydałyby się zmiany na ul. Sienkiewicza.


 

- Ten pomysł jest bardzo trudny do realizacji, bo najpierw wymagałby zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – stwierdza M. Wiórek. - Proszę przeczytać jakie są parametry tej drogi w mpzp. Po jego zmianie będzie dylemat. Z jednej strony oczekiwanie przez mieszkańców ograniczenia ruchu poprzez budowę spowalniaczy, a z drugiej poprawa upłynnienia ruchu do ul. Czyżykowskiej, która wygeneruje dodatkowy ruch, nie podobający się mieszkańcom. Przyznaję. Problemem są parkujące m.in. przy ul. Zielonej auta. Ale to problem mniejszy, związany z budową większego parkingu na terenie wspólnoty. Budowa szerszych miejsc postojowych w pasie ul. Sienkiewicza bez zmian mpzp, mogłaby być zaskarżona z powodu maksymalnej szerokości jezdni - 5.5.m.


 

Wydaje się, że w obliczu tak fatalnego stanu drogi, który powoduje w zasadzie jedynie ograniczenie się przez władze miasta do niwelowanie dziur, sprawia że problem jest jedynie na chwilę zażegnany i powinno się zaplanować gruntowną przebudowę tej ulicy...


 

- Zgoda! Trzeba mówić NIE dla prowizorek. Oczywiście dziury po zimie należy pilnie naprawiać na bieżąco! – przyznaje M. Wiórek. - Myślę jednak, że zmiana asfaltowego chodnika w ciąg pieszo – rowerowy to dobry i niedrogi w realizacji pomysł. Opór mieszkańców może wzbudzić poszerzenie samej jezdni, bo oczekują oni, że natężenie ruchu powinno się raczej zmniejszać niż zwiększać. Moim zdaniem powinno się raczej przebudować całą ulicę na nowe parametry tak, by zmieścić w pasie drogowym dodatkowe i potrzebne miejsca postojowe oraz dla przebudowy ścieżki rowerowej, jednak w takim wypadku rada musiałaby zmienić plan zagospodarowania przestrzennego miasta. Inaczej Miejski Zarząd Dróg nie uzyska pozwolenia na budowę, chodzi tu m. in. o postulowane poszerzenie jezdni z 5.5 do np 7 m.


 

Co o tych planach sądzi Zakład Usług Komunalnych?

Zdaniem Marcina Górnego z Zakładu Usług Komunalnych, kier. Miejskiego Zarządu Dróg, stan techniczny ulicy Sienkiewicza oceniany jako dostateczny, z uwagi na występujące liczne spękania siatkowe nawierzchni wykonanej z betonu asfaltowego, a także liczne uszkodzenia asfaltowej nawierzchni chodnika zlokalizowanego po stronie parku. To wszystko kwalifikuje tę ulicę do wykonania jej gruntownego remontu bądź kompleksowej przebudowy.


 

- ZUK jako jednostka budżetowa Gminy Miejskiej Tczew, realizuje swoją działalność statutową w zakresie Zarządu nad drogami miejskimi w tym m.in. realizuje kolejne zadania inwestycyjne związane z modernizacja i rozwojem sieci drogowej miasta, czy zadania bieżące związane z utrzymaniem istniejących już dróg – stwierdza kier. Marcin Górny. - Działania te finansowane są w oparciu o plan finansowy jednostki, konstruowany na podstawie aktów prawa miejscowego jakimi są m.in. uchwała Rady Miejskiej w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF) czy uchwały w sprawie przyjęcia przez Radę Miejską budżetu miasta Tczewa. O możliwościach powzięcia przez naszą jednostkę kolejnych zamierzeń inwestycyjnych decyduje Rada Miejska Gminy Tczew, uwzględniając przy tym w szczególności ogólną kondycję finansową budżetu miasta. Informuje, że nasz Zakład w okresie wiosennym przystąpi do wykonania remontów cząstkowych nawierzchni ulicy.


 

Nie da się ukryć, że na przeszkodzie dość kosztownej przebudowy ul. Sienkiewicza stoją zaplanowane strategiczne dla miasta remonty ulic. Chodzi budowy i przebudowy ulicy Tczewskich Saperów, skrzyżowania ulic Wojska Polskiego, Tczewskich Saperów i al. Zwycięstwa, czy ul. Obr. Westerplatte, skrzyżowania ulic 1 Maja, Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Obrońców Westerplatte. Zdaniem ZUK mogą być przez to problemy z realizacją innych kosztownych projektów drogowych.

Wygląda na to, że ulica, która jest tematem artykułu stoi na dalszym planie, choć nie powinna, bo zastanówmy się, jak będzie wyglądał park miejski po rewitalizacji z tak zaniedbaną ulicą po sąsiedzku?


 

Jak już wspomniano problemem jest też niewystarczająca ilość miejsc parkingowych przy ul. Sienkiewicza.

- Miejski Zarząd Dróg poza sporadycznie otrzymywanymi zgłoszeniami o pojazdach samochodowych parkowanych na jezdni ulicy, nie otrzymywał dotąd informacji czy to ze strony użytkowników drogi czy to ze strony służb porządkowych, jakoby parkowanie pojazdów w sposób istotny ograniczało funkcjonalność drogi – uzupełnia Marcin Górny. - Niemniej w ślad za otrzymaną informacją droga ta poddana zostanie dalszym szczegółowym obserwacjom pod kątem postoju w jej ciągu pojazdów samochodowych. Być może koniecznym stanie się rozważenie wprowadzenia stosownych zmian w stałej organizacji ruchu, zastrzegając przy tym, że priorytetowym aspektem będzie bezpieczeństwo oraz sprawności ruchu kołowego.


 

Wawrzyniec Mocny



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zapraszamy na Orszak Trzech Króli w Gniewie! PODAJEMY PROGRAM Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie wraz z Gminą Gniew serdecznie zapraszają wszystkich Mieszkańców Miasta i Gminy Gniew na obchody Święta Trzech Króli, które odbędą się, 6 stycznia 2025 roku. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 11:00 w Kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie. Po mszy wyruszy kolorowy orszak, który przejdzie ulicami miasta, niosąc radość i śpiew. Dla wszystkich uczestników przygotowano wiele atrakcji. Po orszaku, w Sali Kameralnej, odbędzie się wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy strój orszakowy oraz wyjątkowy Koncert Kolęd zespołu „De Colores”, który wprowadzi zebranych w świąteczny nastrój. „De Colores” to gniewski zespół w którym grają: Piotr Schulz, Marek Kaffka oraz Wiesław Igielski. Muzycy często zajmują się oprawą muzyczną mszy świętych, a także licznych wydarzeń organizowanych na terenie gminy oraz poza nią. Ponadto podczas koncertu będzie można ogrzać się wyjątkową, zimową herbatą. Uczestnicy obchodów Święta Trzech Króli obdarowani zostaną koronami, które nawiązują do królewskiej wędrówki mędrców ze Wschodu. Przed koncertem rozdane zostaną także śpiewniki, dzięki którym uczestnicy wydarzenia głośno i wesoło oznajmią dobrą nowinę. Dla uczestników orszaku przewidziane są konkursy. Zachęcamy do uczestnictwa nie tylko rodziny z dziećmi, choć te mają duże pole do popisu, biorąc udział w konkursie na najlepiej przebraną rodzinę. Ciekawymi i kolorowymi strojami, nawiązującymi do jasełkowej tradycji, pochwalić się będą mogły także grupy zorganizowane. Za udział w konkursie przewidywane są ciekawe nagrody.Przebierajcie się i przybywajcie! Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Gmina Gniew, Parafia pw. Św. Mikołaja w Gniewie oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.ATRAKCJE PO ORSZAKU: Sala Kameralna Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie:Wręczenie nagród dla uczestników orszakuPoczęstunek ciepłą herbatą 12:15 – Wyjątkowy koncert zespołu De ColoresKONKURS Z NAGRODAMIZapraszamy do udziału w konkursie na najciekawsze stroje! Zainspirujcie się jasełkową tradycją.Zachęcamy do udziału zarówno rodziny, jak i grupy zorganizowane.Nagrody czekają! Organizatorzy:Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w GniewieGmina GniewParafia pw. Św. Mikołaja w GniewieFundacja Orszak Trzech KróliPrzebierzcie się, dołączcie do wspólnego świętowania i przeżyjcie ten wyjątkowy dzień razem z nami!Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.01.2025 11:03 – Data zakończenia wydarzenia: 06.01.2025 14:00
26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
Olka Szczęśniak w nowym programie ''Ola z Zielonego Wzgórza" - stand-up Dalsze losy paranoiczki z Częstochowy. Kupiłam wymarzony dom na wzgórzu! Wiem, jakie pytanie Wam się teraz nasuwa: Jak ona to ogrzeje?! I czy kupiła za 10% wartości? Czy ktoś tam umarł? Dowiecie się jak przyjdziecie! Będzie dużo nawiązań do poprzednich programów.  Dlaczego żart o goleniu krocza był tak ważny? Jak dzieci wpływają na relacje przyjaciółek? Nie zabraknie dylematów moralnych, tragicznych wypadków i tematów dla przedsiębiorców. Zapraszam. - Olka Szczęśniak Wraz ze stand-uperką na scenie pojawi się pojawi się support. Organizatorzy wydarzenia zwrócili się z apelem: Występ tylko dla widzów pełnoletnich.Prosimy o wyciszenie telefonów na czas występu.Całkowity zakaz nagrywania występu w formie audio i video. Osoby nagrywające, będą wypraszane z sali i zostaną wobec nich wyciągane konsekwencje prawne za naruszanie praw autorskich.Bilet nie daje prawa do przeszkadzania występującym.Ze względu na komfort widowni : Organizator zastrzega sobie prawo do wyproszenia osoby zakłócającej przebieg wydarzenia, bez możliwości zwrotu za bilety.Kupując bilet akceptujesz powyższe warunki.  Olka Szczęśniak w nowym programie „Ola z Zielonego Wzgórza” - stand-up10.01.2025, godz. 19:00Sala widowiskowa CkiSTczew, ul. kard. St. WyszyńskiegoBilety: 100 zł dostępne TYLKO na kupbilecik.pl  Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.01.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 10.01.2025 21:35
Reklama
Reklama