piątek, 29 listopada 2024 03:39
Reklama
Reklama

Pożegnamy dziś Andrzeja Zielińskiego – zasłużonego człowieka „Solidarności”

6 marca br. w wieku 94 lat zmarł Pan Andrzej Zieliński, wieloletni nauczyciel fizyki w tczewskich szkołach, działacz społeczny , w tym m.in. instruktor harcerski, zaangażowany w parafialny ruch „Emaus” ale przede wszystkim założyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ ”Solidarność” Pracowników Oświaty Rejom Tczew.
Pożegnamy dziś Andrzeja Zielińskiego – zasłużonego człowieka „Solidarności”

Autor: Nadesłane do redakcji

Dziś, 11 marca o godz. 10.30 w kościele pw. św. Józefa w Tczewie, będzie można odmówić różaniec za duszę zmarłego. Będzie można też wziąć udział w mszy żałobnej o godz. 11 i pożegnać ś.p. Andrzeja Zielińskiego na cmentarzu starym podczas Ceremonii Pogrzebowej przy ul. 30-go Stycznia w Tczewie.

Otrzymaliśmy list pożegnalny i wspomnieniowy od Jego przyjaciół i współpracowników związkowych:


„Od września 1980 r. tworzył struktury „Solidarności” w szkołach i placówkach oświatowych na terenie obecnego powiatu tczewskiego, był delegatem do Regionu Gdańskiego powstającego związku. Uczestniczył w 9-dniowym strajku okupacyjnym w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku w listopadzie 1980 r. , z udziałem pracowników oświaty, służby zdrowia i kultury, zakończonego podpisaniem porozumienia z delegacją rządową.

Przyjęte postulaty doprowadziły do uchwalenia ustawy Karta Nauczyciela oraz innych, znaczących zmian w szkolnictwie. Po wprowadzeniu stanu wojennego zabezpieczył dokumenty związkowe, opracowywał i kolportował materiały m.in współpracując z działającą w tzw. drugim obiegu „Gazetą Tczewską”, był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez funkcjonariuszy MO w Tczewie.

W 1989 r. z Jego inicjatywy podjęto działania, zmierzające do reaktywowania struktur NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania, która podjęła formalną działalność w maju 1990 r. , na przewodniczącą wybrano Iwonę Malmur, Andrzej Zieliński pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. W kolejnych latach był członkiem Komisji Rewizyjnej. To właśnie on nauczył nas podstaw pracy związkowej, współpracy z pracodawcami, władzami oświatowymi i samorządowymi. We wszystkich latach mogliśmy zawsze liczyć na jego pomoc, dobre rady a niekiedy i słowa krytyki, które natychmiast sprowadzały nas na właściwe tory. W sytuacjach trudnych np. strajk w szkołach w maju 1993 r., był dla nas prawdziwą podporą i głosem rozsądku. Ceniliśmy go za niezłomną postawę, otwartość, prawość charakteru i wierność zasadom solidarności prze małe i duże „S” ale również za jego wyjątkowe poczucie humoru i celne riposty. Współpracował z redakcją „Przeglądu Oświatowego”, Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Gdańsku przy organizacji konferencji, seminariów i wystaw okolicznościowych. To tam właśnie przekazał swoje materiały związane z działalnością związkową i oświatową. Przez wszystkie lata spotykał się z nami na zebraniach delegatów, spotkaniach integracyjnych, uroczystościach rocznicowych w Tczewie i Gdańsku. Dla nas były to zawsze inspirujące i bardzo sympatyczne spotkania.

Za swoją pracę i działalność społeczną został wyróżniony: medalem Komisji Edukacji Narodowej, złotą Odznaką Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Honorową Odznaką „SEMPER FIDELIS”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz w 2018 r. Krzyżem Wolności i Solidarności.

Dla nas, członków NSZZ „Solidarność” Pan Andrzej Zieliński był i pozostanie niekwestionowanym autorytetem i niedoścignionym wzorem człowieka i działacza społecznego, wiernego swoim ideałom i wartościom życiowym.

Chcemy pożegnać Go słowami z II Listu do Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”


 

Członkowie Organizacji Międzyzakładowej NSZZ

”Solidarność „Placówek Oświatowych Powiatu Tczewskiego



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

uczeń SP nr 11 12.03.2024 15:28
To był bardzo Wielki i wartościowy człowiek. W szkole z pseudonimem "Elips" pamiętam jak przed rozpoczęciem każdej lekcji oddawał hołd Godłu. Wówczas wywoływało to w nas uczniach śmiech, lecz z czasem zrozumieliśmy co to szacunek do wartości, które chciał i przekazywać i je przekazywał "Elips". Wyrazy współczucia dla rodziny.

Michał 11.03.2024 15:30
Tak to jest... ludzie odchodzą... ci wartościowi także... Wieczny odpoczynek.... coraz mniej takich odeowych ludzi, którzy walczyli wtedy gdy walka drożej kosztowała

Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama