Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w powiecie tczewskim?
- Miniony rok 2023 przyniósł stabilizację rynku pracy - bardzo pożądaną w rozwoju gospodarki. Na koniec stycznia 2024 r. w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie figurowały 2584 osoby, to o 77 osób więcej niż na koniec stycznia 2023 r. W styczniu i lutym zauważamy zwiększoną liczbę osób rejestrujących się w naszym urzędzie. Jest to jednak naturalne zjawisko, które występuje co roku. Są to w dużej mierze osoby, które zakończyły pracę zawartą na czas określony.
Czy do PUP w Tczewie wpływają informację o planowanych zwolnieniach grupowych pracowników bądź o nieprzedłużaniu umów o pracę o dzieło, zlecenie? Jeśli tak, to jakich firm one dotyczą?
- Ostatnie zgłoszenie przeprowadzenia zwolnień grupowych wpłynęło do tutejszego urzędu pracy w styczniu 2023 roku. Dodatkowo należy nadmienić, że do urzędu pracy wpływają informacje o zwolnieniach grupowych tylko w jasno określonych przypadkach. Nie wlicza się do nich sytuacja, gdy pracodawca nie przedłuża pracownikom umów o pracę zawartych na czas określony.
Ile osób bezrobotnych zarejestrowali państwo w ciągu ostatnich 6 miesięcy?
- W okresie ostatnich 6 miesięcy (tj. od sierpnia 2023 r. do stycznia 2024 r.) w tutejszym urzędzie pracy status osoby bezrobotnej uzyskało łącznie 2098 osób. W tym samym czasie z urzędu pracy wyrejestrowało się 1821 osób.
- Jak Pani ocenia, czym spowodowane są te niepokojące sygnały, które do docierają, dla lokalnego rynku pracy sytuacja?
W związku z brakiem informacji o zamiarze przeprowadzania zwolnień grupowych trudno jest nam ocenić faktyczną kondycję lokalnych firm, które zatrudniają dużą liczbę pracowników z terenu powiatu tczewskiego, ale także z powiatów ościennych.
W. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze