poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:33
Reklama
Reklama

POLITYCZNYM OKIEM. Samorząd w Konstytucji RP i zmiany w samorządzie Tczewa!?

Czas na bliższe spojrzenie ws. miejsca samorządu w Konstytucji RP. Czas również na bliższy ogląd samorządu miasta Tczewa. Toczy się dyskusja na możliwą zmianą władzy w naszym mieście. A Prezydent Tczewa milczy!?

Autor: Redakcja

Obecna Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 r., dużo uwagi poświęca samorządowi terytorialnemu.

W preambule konstytucyjnej, w jej pierwszym zdaniu, podkreśla się, że stanowiona jest w „trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny”. Naturalnie, chodzi tu również o „Małą Ojczyznę”. Trzeba raz jeszcze przypomnieć art. 16 pkt. 1: „Ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową”. Ta konstytucyjna idea „wspólnoty samorządowej”, rzadko jest, niestety, podkreślana w obecnym samorządzie miasta Tczewa. Ale obywatele „Grodu Sambora” będą mogli to zmienić już za niespełna trzy miesiące.


Wróćmy raz jeszcze do Konstytucji RP. O roli, miejscu i znaczeniu samorządu terytorialnego mówi art. VII pn. „Samorząd terytorialny” w artykułach 163-172. W art. 164 pkt. 1 Konstytucja stanowi: „Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina”. Ale Konstytucja dała delegację do tworzenia innych jednostek samorządu terytorialnego. A mianowicie samorządu powiatowego i samorządu województwa. Stosowne ustawy w tym zakresie zostały uchwalone 5 czerwca 1998 r., a z dniem 1 stycznia 1999 r. samorząd powiatowy i samorząd województwa podjęły działalność. I tak się dobrze składa, że jesteśmy już w jubileuszowym roku 25-lecia. Trójstopniowa struktura samorządu terytorialnego stała się faktem. I zauważmy, że „samodzielność jednostek samorządu terytorialnego podlega ochronie sądowej” (art. 165 pkt. 2). Ale działalność samorządu terytorialnego podlega też nadzorowi z punktu widzenia legalności! Funkcje nadzoru samorządów z punktu widzenia legalności sprawują wojewodowie, a w zakresie spraw finansowych regionalne izby obrachunkowe.

Konstytucja RP daje duże możliwości samorządom terytorialnym, wskazuje na wspólnotę samorządową, ale i służebną misję samorządów względem swoich mieszkańców. Władza powinna służyć obywatelom wspólnoty samorządowej.

Czy są możliwe zmiany w samorządzie miasta Tczewa?!

Mam przyjemność od blisko roku uczestniczyć w dyskusjach nad przyszłością samorządów, miejskiego i powiatowego. Może dzisiaj warto bliżej wspomnieć o sytuacji w samorządzie naszego miasta. Coraz częściej słyszy się o potrzebie zmian w tczewskim samorządzie. Wynika to z kilku podstawowych powodów. Zapewne Państwo zauważyliście, że w Urzędzie Miejskim i na posiedzeniach Rady Miejskiej nie widać już współtwórców naszego samorządu. A jeśli kto przyjdzie np. na sesję Rady Miejskiej, to przewodniczący Z. Drewa nie tylko nie powita takich gości, ale w ogóle ich nie dostrzega. Za innych przewodniczących Rady było całkiem inaczej.

A prezydent Tczewa M. Pobłocki?, rzadko dostrzega byłych radnych i zwykłych obywateli. A kiedy część prasy pisze o arogancji i grzechy pychy władzy w Tczewie, ta nie tylko nie przedstawia swoich racji, ale jakby bojkotowała niezależne głosy i opinie. Przypomnę. Niedawno uchwalono jeden z najtrudniejszych (najbiedniejszych) budżetów miasta Tczewa. Na stosowną sesję Rady nie dopuszczono żadnego z mieszkańców. W miesięczniku „Panorama Miasta”, zabrakło nawet jednego słowa, że wcześniej do budżetu zgłoszono szereg krytycznych opinii. Naturalnie Obywatele dostrzegają pewne zmiany w naszym mieście, ja również. Ale naprawdę stać nas na bardziej dynamiczny, nowoczesny, a przede wszystkim służebny charakter władzy wobec wspólnoty! Będzie jeszcze okazja przywołać tu wiele konkretów.

Czy jest możliwa zmiana władzy samorządowej w naszym mieście?

Tu proszę zauważyć milczenie prezydenta i przewodniczącego Rady Z. Drewy w sprawie ich planów na przyszłość. Czy mają tu, coś do ukrycia? Ale toczy się ciekawa dyskusja wśród kilku, i to nie tylko młodych radnych. Poza obecnym „Blokiem Władzy PNP”, organizują się alternatywne środowiska. Często słyszy się tam: „najwyższy czas na zmianę władzy w Tczewie”. Nad szeroką koalicją pracują animatorzy „Bloku Obywatelskiego”. Takie Porozumienie Obywatelskie, przy poszanowaniu obecnych partii politycznych, wydaje się być bardzo potrzebne. Najważniejsze jest to, że powstaje realna alternatywa wobec obecnej władzy. Ma ona wsparcie kilku autorytetów w naszym mieście. Trzeba jednak sprawnie się organizować i połączyć możliwie szerokie siły organizacji społecznych i ruchu obywatelskiego.

Po blisko dwudziestu latach obecnej władzy, czas chyba najwyższy na zmiany? Tczew potrzebuje nowej dynamiki i wizji nowoczesnego rozwoju.

Razem damy radę!


Jan Kulas

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Namietny Obserwator 22.01.2024 18:43
Uciszanie i upokarzanie radnych a sesjach to częste zjawisko. Koalicja rządząca w Tczewie stosuje taktykę nic nie mówimy albo jak najmniej i łapka w górę. Im mniej dyskusji ma sesjach tym lepiej.

Ja 20.01.2024 12:13
Komentarz zablokowany

Prawy 20.01.2024 07:50
Niestety niektóre struktury samorządowe przypominają struktury mafijne.

NERWICA NATRĘCTW. Zaproszenie na zwariowaną komedię w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Artur Barciś Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy pacjenci gabinetu psychiatrycznego zaczną leczyć się nawzajem. Zapraszamy na niezwykłą komedię Teatru Gudejko, który stoi za takimi przebojami jak „Goło i wesoło”, „Między łóżkami” i „Berek, czyli upiór w moherze”.W poczekalni u genialnego psychiatry zawsze jest ciekawie. Jego pacjenci to osoby zmagające się z takimi problemami jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw. Już na co dzień bywa bardzo zabawnie.A co może się wydarzyć, kiedy z powodu absencji lekarza pacjenci zaczynają leczyć się sami? Odpowiedź poznają Państwo w trakcie tego komicznego spektaklu! Obsada:Karolina SawkaJowita BudnikKatarzyna Herman / Katarzyna AnkudowiczArtur Barciś / Maciej WierzbickiZdzisław WardejnKamil Kula / Damian KulecBilety: https://adria-art.pl/repertuar/6/teatr-nerwica-natrectw Komedia „Nerwica Natręctw” 11.01.2025, godz. 16.00 i 18.30 Ul. Kard. St. WyszyńskiegoCentrum Kultury i Sztuki w TczewieUWAGA! Spektakl od 18. roku życia! Agencja Adria ArtData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 11.01.2025 21:00
Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama