Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 15:42
Reklama

Bezpłatna komunikacja gminna z Rokitek. Pytania o koszty, zakres i rentowność

Od października br. mamy bezpłatną komunikację miejską w gminie wiejskiej Tczew. Gmina realizuje pilotażowy program publicznej komunikacji o nazwie GTBUS. Gminny Transport Publiczny. W obrębie gminy uruchomiono osiem biletowanych linii na bazie dowozu dzieci do szkół. Najwięcej kontrowersji wzbudziła dodana bezpłatna linia nr 500 z Rokitek do granic Tczewa, bo inne sołectwa poczuły się pozostawione same sobie. M.in. Miłobądz i Knybawa narzekają, że nie mogą dostać się bez biletu do Tczewa i na drugą stronę gminy. Do tego coraz wyraźniej widać trudności finansowe, jeśli chodzi o trasę z Rokitek.
Bezpłatna komunikacja gminna z Rokitek. Pytania o koszty, zakres i rentowność

Autor: UG w Tczewie

Na trasie Nowe Rokitki - ul. Skarszewska Tczew pojawiły się też małe busy.

Sołectw jest 26 a tylko jedno zostało objęte darmową komunikacją. 3 tys. mieszkańców Rokitek z kolei nie może się dostać poza ul. Skarszewską do osiedli Tczewa. Wójt już na początku zapowiedział, że gmina stara się o dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Jak podało jedno z lokalnych mediów, UG Tczew otrzymał na transport publiczny 2 mln zł dofinansowania z Funduszu Polski Ład.


 

Dyskusje i uchwały o przewozach

Sesję nadzwyczajną zwołano na 12 października. O godzinie 15-tej uroczyście otwarto bezpłatną komunikację miejską, ale już 25 października na sesji rozgorzała dyskusja na temat jej funkcjonowania. Punkt 9. poświęcono świadczeniom usług transportu publicznego. Ostatni – 10. porozumieniu międzygminnym dot. zakresu funkcjonowania transportu zbiorowego.

Potrzebna była zgoda Rady Gminy (organu stanowiącego) na zawarcie umowy na realizację publicznego transportu, co warunkuje możliwość uzyskania ew. dopłat przez operatora (gminę). Uchwała przeszła przy jednym głosie wstrzymującym. Kolejna uchwała dotycząca transportu publicznego regulowała kwestie planowanych przejazdów przez Tczew do miejscowości gminnych. Z uwagi na ten fakt konieczne było uzyskanie zgody Urzędu Miejskiego w Tczewie na przejazdy oraz ew. korzystanie z przystanków miejskich (13 „za” jedna osoba wstrzymująca).


 

- Myślę, że będzie dobrze jesteśmy „dogadani” z panem prezydentem i będziemy chcieli poprowadzić komunikację gminną przez teren ul. Bałdowskiej, następnie na Bałdowo i wkoło wokół Czarlina i z powrotem do miasta. Myślę, że będzie to z korzyścią dla mieszkańców – oświadczył wójt Krzysztof Augustyniak, na sesji.


 

Radny Krystian Tafliński uważa, iż szkoda, że pominięto skomunikowanie innych sołectw w gminie Tczew, graniczących z Tczewem.

- Moim zdaniem to całe zamieszanie z bezpłatną komunikacją gminną może być związane z wyborami samorządowym, gdyż Rokitki to najbogatsze i najludniejsze sołectwo w gminie – uważa Krystian Tafliński, radny Rady Gminy Tczew. - Uchwała o organizowaniu przez gminę przejazdów międzygminnych nie jest do końca dopracowana. Jest trend na bezpłatną komunikację. Nie jestem przeciw bezpłatnej komunikacji, ale za mądrym przeprowadzeniem tego procesu. Bardziej kompleksowym, skupiającym się tylko na naszych mieszkańcach.


 

Z naszych rozmów z mieszkańcami wynika, że nie do końca linia autobusowa Rokitek się sprawdziła. Wiele osób podróżuje samochodami do Tczewa i nie korzysta z publicznego transportu. Tymczasem koszty rosną. Ostatnio łatwo zauważyć, że jeżdżą małe busy komunikacji. Część mieszkańców gminy ma też żal do wójta i radnych gminnych, bo ich zdaniem komunikacja gminna, a szczególnie linia „Rokitki” powinna obejmować także ,miejscowości takie jak Knybawa, Gniszewo, Śliwiny, a po drugiej stronie Zajączkowo i Miłobądz. W internecie wylało się mnóstwo komentarzy pod postami wychwalającymi nowe rozwiązanie gminy.

Wydaje się, że by jakoś temu zaradzić na ostatniej sesji podjęto temat poszerzenia granic działania gminnych autobusów. Padła propozycja, by rozszerzyć obszar funkcjonowania bezpłatnej komunikacji. Głos zabrał w tej sprawie m.in. Krystian Tafliński


 

Okiem pominiętych mieszkańców

Sprawa na razie rozbija się o fundusze i rentowność. Czy mieszkańcy innych sołectw, sąsiadujących z Rokitkami chętnie korzystaliby z takiej możliwości? Zapytaliśmy o to w Bałdowie i Śliwinach.

W Śliwinach mieszkańcy sołectwa bardzo liczą na rozwinięcie linii nr 500 z Rokitek.

- We wsi mieszka ponad 90 młodych osób z czego połowa to dzieci, a druga połowa to nastolatki – stwierdza Elżbieta Witkowska, przew. Koła Gospodyń Wiejskich w Śliwinach. - Brak komunikacji gminnej jest bardzo uciążliwy dla tej drugiej grupy. Uczą się w szkołach średnich Tczewa, dojeżdżając do liceów i techników. Dla ich rodziców to olbrzymi problem. Muszą co rano dowozić swoje dzieci do miasta, ryzykując spóźnienie się do pracy. Korki w Tczewie to przecież normalność. Liczymy, że gmina rozwinie linie z Rokitek o Śliwiny. Najlepiej byłoby, by dojazd możliwy był do Tczewa przez inne wsie. Pomysł na bezpłatną komunikację uważam jednak za bardzo dobry i będę dyskutować z mieszkańcami jak go usprawnić.


 

Z kolei mieszkańcy sołectwa Bałdowo ogólnie z rozwiązań komunikacyjnych są zadowoleni. Z drugiej strony jednak czują niedosyt. Z dwóch powodów. Drugi wiąże się z zagrożeniem bezpieczeństwa.

- Aktualnie z bezpłatnych przejazdów korzystają mieszkańcy Rokitek do nas ten autobus nie dojeżdża – zauważa Krystyna Fryca, sołtys Bałdowa. - W Bałdowie i Knybawie dwa duże autobusy szkolne dowożą ok. 40 dzieci linią 505. Dorośli mogą też skorzystać jeśli... chcą dojechać do Swarożyna (przez Stenclówkę, Gniszewo). Jest w ciągu dnia kilka takich przejazdów. Chcielibyśmy jednak korzystać także z atrakcji Tczewa: kina, teatru, koncertów. Niestety nie mamy autobusów do miasta. Myślę, że wójt da radę zgodnie z planami rozwinąć linię z Rokitek o Knybawę i Bałdowo do Tczewa. Dodatkowym problemem jest lekceważenie przez oba samorządy. problemu pobocza i chodnika od Knybawy do Huber Sohner do Tczewa...


 

Ponieważ są wątpliwości dotyczące tego jak miałaby dalej funkcjonować bezpłatna komunikacja gminna wójt Krzysztof Augustyniak polecił opracować specjalną ankietę. Ma ona zadanie zbadać preferencje mieszkańców w kwestii transportu.

Na stronie gminy w zakładce ankiety, którą każdy może pobrać i rozwiązać czytamy:

„Aby rozwój Gminnej Komunikacji mógł następować w sposób jak najbardziej sprzyjający każdemu użytkownikowi, pragniemy sięgnąć Państwa opinii, która będzie miała znaczenie dla dalszych losów usług transportowych Gminy Tczew.

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie dot. funkcjonowania GT-BUSA! Odpowiedzi na temat transportu publicznego w naszej okolicy pomogą nam lepiej dostosować usługi do potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców. Liczymy na Państwa aktywność i głosy, które pomogą nam wspólnie usprawnić naszą gminną komunikację!”

Link do ankiety: bit.ly/gmina-tczew-gtbus-ankieta


 

Ankieta bada poza określeniem personaliów i miejsca zamieszkania, także to czy dany mieszkaniec ma własny środek transportu, czy korzysta z jakiejkolwiek komunikacji publicznej, o opinię czy bezpłatny transport był dobrym pomysłem, prosi o określenie celów podróżowania, a co ważne bada określenie najbardziej pożądanych miejsc docelowych – poprzez podanie punktów „A” i „B” (początkowego i docelowego). Ankieta bada też czas korzystania z przewozów autobusowych i najczęściej wykorzystywane przez mieszkańców linie gminne.

Standardy przystankowe”

Rada Gminy Tczew na sesji z 6 października przegłosowała uchwałę o zorganizowaniu dodatkowych przystanków komunikacji autobusowej m.in. powstały w Zajączkowie.

Robert Krawczyk, który przysłuchiwał się z miejsca publiczności, zauważył na sesji 5.10 ze przystanek występuję tylko z jednej strony drogi. Teraz autobusy mają zatrzymywać się zgodnie z przepisami na przystankach z obu stron drogi. Uchwałą zaktualizowano wiele takich przystanków gminnych a zgodnie z obecnymi realiami. Na wcześniejszych sesjach także przyjęto podobną uchwałę.

 

Wawrzyniec Mocny


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 01.12.2023 08:59
Jak chcą inne wioski transportu to gmina niech wprowadzi więcej busików które będa jeździć z innych stron gminy gdyż jak będzie kursował tylko jeden to będzie się za długo czekało aż wszystko objedzie.

Mieszkanka 28.11.2023 14:16
Tylko dlaczego nie można puścić tego busika do dworca? Ktoś wytłumaczy ?

Mieszkaniec 28.11.2023 15:50
Blokuje to pan prezydent Tczewa ale po nowym roku może coś się pozmienia

ju 01.12.2023 11:48
Prezydent niczego nie blokuje!

Zenek 28.11.2023 19:51
Tego się nie da wytłumaczyć

Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Przeżyj ferie na sportowo, korzystaj razem z dzieckiem z rekreacji w ramach propozycji TCSiR Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty bachaty, które odbędą się 15 lutego 2025 roku na salce fitness Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji!  Warsztaty Bachaty w TCSiR! Czym jest bachata? To zmysłowy i pełen emocji taniec pochodzący z Dominikany. Charakteryzuje się bliskością partnerów, płynnymi ruchami bioder i romantycznymi rytmami. To doskonały sposób na poprawę koordynacji, pewności siebie i świetną zabawę!Warsztaty poprowadzi: Monika Iwicka-Waruszewska – doświadczona instruktorka, która wprowadzi Was w magiczny świat bachaty! Nie przegapcie okazji, by nauczyć się tego niezwykłego tańca i spędzić aktywnie czas w świetnej atmosferze!Miejsce: TCSiR – salka fitnessData: 15 lutego 2025Godz. 14:00 - 17:00119zl/os* Istnieje możliwość przyprowadzenia osoby towarzyszącej i skorzystania z promocji.Ale nie tylko z oferty tanecznej będzie można skorzystać. Instruktorzy TCSiR zapraszają na ferie z unihokejem, badmintonem, tenisem, piłką nożną. A to wszystko w grupach mniej i bardziej zaawansowanych. Jak się dowiedzieliśmy dla dzieci, którym nie odpowiadają akurat takie gry zespołowe albo są po prostu za małe przygotowano gry i zabawy ruchowe. Przez cały czas będzie można korzystać z lodowiska i basenu małego i dużego. Na basenie dzieciaki będą mogły skorzystać z wodnego toru przeszkód (duża pływalnia) oraz przyspieszonego kursu nauki pływania pod okiem instruktorów. TCSiRData rozpoczęcia wydarzenia: 15.02.2025 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 24.02.2025 14:43
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama