Reklama
środa, 22 stycznia 2025 01:33
Reklama
Reklama

Problem z odchodami gołębi na ul. Jagiełły. Jak zaradzić uciążliwemu problemowi?

Jakiś czas temu zgłosiła się do nas pani Ewa (imię zmienione do wiad. Red.) z jednego z bloków przy ul. Jagiełły w Tczewie, informując o uciążliwym problemie. Chodzi o odchody gołębi, które zalegają na balkonach i oknach bloków także jej. Ptaki wiją gniazda, żerują i brudzą...

Autor: W. Mocny

Odchodów nie da się łatwo zmyć. Jak to ptasie odchody są umiarkowanie żrące, ale to wystarczy by zniszczyć/wytrawić blaszane parapety. Gdy czyści się w rękawiczkach te nieczystości szybko je niszczą.


- Mam poranione ręce od ciągłego mycia parapetów, aby przeciwdziałać gołębiom założyłam specjalne kolce, aby gołębie nie siadały – mówi załamana. - Niestety to wszystko na niewiele się zdało. Problem jest szerszy, bo jak się przekonałem na miejscu dotyka on także innych lokatorów blokowisk... Sprawdziłam. Odchody gołębie są bardzo groźne dla człowieka. Spółdzielnia zwróciła się do Urzędu Miasta, a urzędnicy powiedzieli im, że gołębie są chronione i nic nie mogą zrobić. Więc za co płacę podatki? Za co płacimy spółdzielni wszelkie opłaty?


Jak mówi pani Ewa rozwiązaniem byłoby wezwanie sokolnika, który przepłoszyłby ptaki, a skoro gołębie są takie cenne, to niech urzędnicy je zamkną i hodują. Powinniśmy jako lokatorzy móc żyć w godnych warunkach.


Zwróciliśmy się z pytaniami do Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie m.in. z pytaniem jak można zwalczać gołębię zgodnie z prawem, jaką metodę walki (za pomocą czego) stosuje SM w Tczewie oraz jakie są możliwości wynajęcia sokolnika.

 

- Od wielu lat podejmuje działania w celu złagodzenia uciążliwości problemu gołębi dla mieszkańców – informuje Marta Zelka, Z-ca Dyr. ds. Eksploatacji SM w Tczewie. - Systematycznie prowadzimy rozmowy z lokatorami, wywieszamy apele na klatkach schodowych z prośbą o niewyrzucanie resztek jedzenia przy budynkach co jest głównym powodem bytowania ptactwa na terenie osiedli. Na części budynków zamontowano urządzenia, które mają zapobiegać siadaniu ptaków na dachach i elementach elewacji. Dla budynków gdzie problem jest bardzo nasilony zlecane jest systematycznie usuwanie odchodów ptactwa z dachów. Nie wszyscy mieszkańcy niestety stosują się do naszych apeli. Resztki jedzenia wyrzucane są na trawniki przy budynkach. Zdarza się, że mieszkańcy celowo zakupują pożywienie dla ptactwa i dokarmiają je na terenie osiedli przy budynkach mieszkalnych. Nasi pracownicy odpowiedzialni za sprzątanie na terenach nieruchomości na bieżąco usuwają reszki pożywienia z terenów utwardzonych. Przy budynkach gdzie mieszkańcy nie dokarmiają ptactwa problem zanieczyszczeń jest mniejszy.


 

Jak twierdzą pracownicy spółdzielni najskuteczniejszą metodą jest systematyczne płoszenie ptactwa i niedopuszczenie do zakładania gniazd na balkonach. Każdy mieszkaniec winien zadbać o porządek na swoim balkonie. Niektórzy mieszkańcy zakładają na balkonach siatki zabezpieczające. Jednak bez współpracy wszystkich mieszkańców nie ma możliwości zlikwidowania opisanego przez Pana problemu.
 

- Dokonaliśmy analizy skuteczności, kosztów i warunków wykonania usługi odstraszania ptactwa przez sokolnika – dodaje z-ca dyrektora spółdzielni. - Zgodnie z przepisami gołębie można płoszyć przez cały rok. Według sokolnika podczas płoszenia gołębi nie wolno ich dokarmiać, przyczyniłoby się to do dwóch różnych bodźców z którymi miałyby się zmierzyć. Przy małej częstotliwości płoszenia, jedzenie byłoby dla nich bardziej atrakcyjne i w takim przypadku ilość wizyt musiałaby się znacznie zwiększyć. W roku ubiegłym koszt jednej wizyty przykładowo dla osiedla Garnuszewskiego wyceniony został na ok. 2,5 tys, zł. Częstotliwość płoszenia gołębi uzależniona jest od skali problemu jednak nie rzadziej niż raz w tygodniu. Metoda ta wymagałaby bardzo dużych nakładów finansowych bez gwarancji poprawy sytuacji. Po zakończeniu współpracy z sokolnikiem przy dalszym dokarmianiu ptactwa problem mógłby wrócić w tej samej skali jak dotychczas.


 

Krótko przed oddaniem tekstu do druku spółdzielnia postanowiła nieoczekiwanie zrekompensować niedogodności swojej lokatorce, o której sytuacji poinformowaliśmy. Panowie z firmy, która wymieniała płytę przednią balkonu, zdemontowali i wyrzucili mi osłony boków balkonowych, które były zanieczyszczone i na których siadały gołębie. Administratorka spółdzielni rozmawiała wcześniej z firmą, którym to zlecono.


 

(tomm)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jagiełły 12.10.2023 15:29
Może trzeba zlikwidować ludzi, którzy je systematycznie dokarmiają?

Hahahaha xd 12.10.2023 12:59
Ja sobie z gołębiami bardzo szybko poradziłem u nas na osiedlu 0 problemu

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama