sobota, 30 listopada 2024 08:35
Reklama
Reklama

Wspomnienie o Janie Szymale - znakomitym nauczycielu, harcmistrzu i szlachetnym społeczniku

We wtorek 11 lipca, Rodzina, Przyjaciele i Znajomi pożegnali niezwykłego człowieka - Jana Szymałę, który zmarł w dniu 7 lipca w wieku 91 lat. Postać zasłużonego tczewianina wspomina Jan Kulas - b. poseł na Sejm RP.
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Wspomnienie o Janie Szymale - znakomitym nauczycielu, harcmistrzu i szlachetnym społeczniku

Ku pamięci szlachetnego Jana Szymały (1932-2023)

Jeden z wybitnych tczewskich duszpasterzy powiedział, że „Tczew miał szczęście do dobrych ludzi”. I to w pełni wydaje się być prawdziwe. Takim bowiem człowiekiem był niewątpliwie Jan Szymała, znakomity nauczyciel, harcmistrz i szlachetny społecznik. W wieku 91 lat odszedł do „Domu Pana”. 

Rodzina Szymałów zajmuje ważne i godne miejsce w krajobrazie społecznym naszego miasta. Niewątpliwie Jan Szymała, któremu dane było dożyć ponad 91 lat, zajmuje wyjątkowe miejsce. On sam godny pamięci oraz szacunku, i to z wielu powodów. Ale po kolei.

Jan Szymała urodził się w rodzinie wielodzietnej, dnia 17 kwietnia 1932 roku w Tczewie, z matki Joanny z domu Czarnecka, z Gętomia na Kociewiu, jako syn Władysława, rodem z Krotoszyna, w Wielkopolsce. Już, od 1930 rodzice Jana, państwo Szymałowie na zawsze zamieszkali w Tczewie. 

Okres okupacji rodzina Szymałów przeżywała w trudnych i zmiennych okolicznościach. Siedmioletni Jan z racji metryki pierwszą szkołę rozpoczął w warunkach okupacji niemieckiej. Jesienią 1945 roku Jan podjął naukę w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w w Tczewie. W wieku 19 lat Jan zdał dwie matury, ogólnokształcącą i pedagogiczną (bo chciał zostać nauczycielem). Pasja pedagogiczna zaważyła na jego całym życiu. Jako młody człowiek pracę nauczyciela geografii rozpoczął w pobliskiej wsi, w Szkole w Miłobądzu. Tutaj w okresie 5. lat pracy w szkole  wiejskie,j zrodziła się u Jana  żyłka do szerokiej aktywności kulturalno-oświatowej. Młodemu nauczycielowi dopisało też szczęście, albowiem w 1956 roku został już zatrudniony w Tczewie, jako nauczyciel geografii w Szkole Podstawowej nr 8 (SP, przed wjoną i od 2005 r. im św. Wojciecha). W ciągu 27 lat pracy w tej Szkole doceniono jego talenty edukacyjne i pedagogiczne, m.in. z powodzeniem sprawował tutaj funkcję zastępcy kierownika Szkoły. Towarzyszyło temu stałe i konsekwentne podnoszenie kwalifikacji zawodowych - w Studium Nauczycielskim (SN) w Gdańsku. W latach 1974-1978 J. Szymała studiował zaocznie w Uniwersytecie Gdańskim (UG), gdzie uzyskał dyplom magistra geografii. Ostatni etap aktywności zawodowej (od 1983 roku) Pana Jana miał miejsce w tczewskiej Szkole Podstawowej nr 4 (jako nauczyciel geografii i zastępca dyrektora), skąd przeszedł na emeryturę. Pracę nauczycielską ostatecznie zakończył on w 1991 roku.  Miał przed sobą, jeszcze ponad 30 lat życia. Dodajmy, życia w prawości i w wierze katolickiej..

Pracując w szkolnictwie, szczególnie Tczewa, w 1956 roku po odnowie Październikowej, Jan Szymała odkrył w sobie pasję społecznikowską na niwie harcerskiej. Podkreślmy, był to czas odnowionego Związku Harcerstwa Polskiego ZHP). We wspomnianej SP nr 8 Jan Szymała był przez ponad 20 lat drużynowym, i zarazem komendantem szczepu ZHP. Praktycznie wszystkie wakacje spędzał na międzyszkolnych obozach harcerskich, stałych i wędrownych, często je prowadząc jako komendant. Uwieńczeniem jego pracy instruktorskiej w ZHP stało się uzyskanie najwyższego stopnia - harcmistrza (1975). Będąc na emeryturze, doradzał i wspierał rozwój harcerstwa (scautingu). 

Trzeci i nie mniej ważny okres aktywności życiowej Jana Szymały, wiąże się z  Związkiem Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), Odziałem w Tczewie, szczególnie w Sekcji Emerytów i Rencistów. Był aktywnym członkiem jego Zarządu. Ale, jego talenty literacko-plastyczne, najpełniej ziściły się  w roli kronikarza Oddziału ZNP, którą to funkcję pełnił przez 20 lat. 

Niezwykła i wieloraka aktywność zawodowa i społeczna Jana Szymały spotkała się z wysokimi odznaczeniami i wyróżnieniami państwowymi, oświatowymi i harcerskimi np. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Ministra Oświaty, Krzyżem Zasługi dla ZHP. Na niwie samorządowej Pan Jan otrzymał Medal Pro Domo Trsoviensi. Jest także Jan Szymała bohaterem dwóch książek, a mianowicie: „Panorama harcerstwa Tczewa i Powiatu Tczewskiego w latach 1921-2011” (Tczew 2014, autor biogramu J. Kulas) i „Niezwykłe biografie harcerskie Tczewa i Pomorza” (Bernardinum 2016, autor biogramu K. Ickiewicz). Warto tu podkreślić, że wychowawcą Kazimierza Ickiewicza w SP nr 8, był właśnie mgr Jan Szymała Z kolei w wielotomowym wydawnictwie Józefa Golickiego i Reginy Jeszke-Golickiej pt. „Album Tczewski”, zdjęcia „ze zbiorów rodzinnych Jana Szymały”, występują w każdym tomie. Te wszystkie rozliczne formy aktywności i niezwykłej pracowitość Pana Jana, nie byłyby możliwe bez zrozumienia i dużego wsparcia jego żony Barbary (z domu Werkowska, z Starogardu Gdańskiego), z którą zawarł szczęśliwy związek małżeński w 1980 r. 

Gdyby posumować niezwykła biografię (to też temat dla kilku prac magisterskich) Jana Szymały, jednym zdaniem, to ująłbym ją następująco: Był skromnym, dobrym i szlachetnym człowiekiem, wzorem nauczyciela, społecznika i harcmistrza.   

Jan Kulas

   

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Stefan E. Mrozek 16.07.2023 21:09
Wielkie dzięki dla kol. Jana Kulasa za ten pełny biogram śp. Jana Szymały. Autor zbierał materiał do ww. publikacji o ZHP m.in. u hm. Jana Szymały "nękając" Go licznymi wizytami i prośbami o dostęp do Jego nieprzebranych źródeł ikonograficznych i zapisków kronikarskich. Szkoda, że w powyższym artykule zawiodła korekta redakcyjna...

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama