wtorek, 3 grudnia 2024 18:20
Reklama
Reklama

ZOBACZ [WIDEO] Liczył się charakter i determinacja. Zacięte walki - X Edycja Energa Grand Prix Tczew Karate WKF 2023

W dniach 20-21 maja br. w Powiatowym Centrum Sportu w Tczewie, na hali II LO odbył się turniej „X Edycja Energa Grand Prix Tczew Karate WKF 2023”. Zmierzyło się łącznie 59 sportowych klubów karate z kraju i z pięciu innych państw m.in. Ukrainy, Litwy, Norwegii oraz Szwecji. Gospodarze turnieju z Tczew zostali drugim klubem pod względem zdobytych medali. Było ich aż 28 sztuk. Zawodnicy Sportowego Klub Karate Senshi z Tczewa zdobyli 5 złotych medali, 7 srebrnych oraz 16 brązowych, co dało szóste miejsce w klasyfikacji medalowej. Sponsorem tytularnym zawodów była Energa z Grupy ORLEN. Klub Trenerzy i organizatorzy Karate Senshi Tczew uważają tegoroczną edycję za wyjątkowo udaną.
Kliknij aby odtworzyć

Wszyscy odetchnęli z ulgą po tym jak w poprzednich latach pandemia koronawirusa mocno uszczupliła turniej pod względem liczby uczestników. X. edycję zapamiętamy jak jedną najliczniejszych pod względem startujących klubów i zawodników. A tych było aż 600! Nic zatem dziwnego, że turniej rozegrano w dwóch odsłonach 20 i 21 maja.


!! ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA REPORTAŻU WIDEO Z TURNIEJU ORAZ DO OGLĄDANIA GALERII ZDJĘĆ !! 


Zacięte walki z sercem!

X. edycję zapamiętamy jak jedną najliczniejszych pod względem startujących klubów i zawodników, których było aż 600! Nic zatem dziwnego, że turniej odbył się w dwóch odsłonach 20 i 21 maja.

-Po okresie covidowym wracamy do licznego udziału zawodników i klubów w naszym turnieju - stwierdził Arkadiusz Stubba ze Sportowego Klubu Karate Senshi Tczew.- Jestem zadowolony nie tylko z liczby zawodników, ale także z ich wysokiego poziomu. Jest to turniej rankingowy. Przybyło kilku bardzo dobrych zawodników. Miłosz Sabiecki ponownie wywalczył medal na turnieju. Cały czas idziemy naprzód. Jestem bardzo wdzięczny naszemu głównemu sponsorowi Energa Grupa Orlen, którego udział nadaje blasku tej imprezie.

 

Zdaniem trenera A. Stubby poziom był bardzo wysoki, ale też wyrównany. Wiele pojedynków było bardzo zaciętych. Niekiedy pojawiała się nawet krew na macie. Oprócz tczewskiego Klubu Senshi wyróżniał się przez cały turniej, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej Klub Sportowy Olimp (POL) - 13 złotych, 5 srebrnych, 7 brązowych; na drugim uplasował się Klub Karate i Rekreacji Sonkei (POL) - 8,5,23; 3 m-ce - Union Team (UKR) - 6,4,11;4 m-ce Białostocki Klub Karate (Pol) - 6, 3,8; 5 m-ce - Klub Sportowy Morote - 6,3,6 zł, 6 m-ce Sportowy Klub Karate Senshi (POl) - 5,7,16; 7 m-ce Klub Sportowy Gokken (POL) - 5,2,1; 8 m-ce Klub Karate Champion Team (Pol) - 5,0,3; 9-mce UKS Rensei Borzęcin (POL) - 4,0,3; 10 m-ce UKS Budo Grodzisk Mazowiecki (POL) - 3,3,9.


 

Sukces klubu Olimp z Łodzi

Kseniya Dronchanka (KS Olimp) wygrała dwie kategorie: kumite seniorek – 55 kg oraz kumite U21 – 55 kg. Zawodniczka Olimpu zdobyła łącznie 17 punktów nie tracąc żadnego. Co stanowi imponujący wynik.

Jedno z pierwszych miejsc w swojej kategorii wywalczył 19-letni Erik Rahozenko z Łodzi, reprezentant KS Olimp. Wygrał między innymi dwa razy z bardzo dobrym zawodnikiem ze Szwecji Rickym Haag oraz z zawodnikiem z Azerbejdzanu Tale Yagubovem. Stracił w całym turnieju jeden punkt z Yagubowem natomiast zdobył aż 28, co też jest bardzo dobrym wynikiem.

Erik wygrał dwie kategorie U21 – 75 kg i kumite seniorów – 75 kg.

- Walczyłem w jednej z najcięższych wag 75 kg – przyznał Erik, z którym rozmawialiśmy tuż po wręczeniu mu złotego medalu. - Pierwsza z moich walk była ciężka, kolejne mniej. Czułem, że szło mi lepiej. Nie zdziwiłem się, bo rezultatem było złoto. Karate trenuję ok. 14-15 lat. Chyba mogę powiedzieć, że całe życie! Trenuję typowe karate olimpijskie.


Karatecy mierzyli się także w kombinacjach kata, a równocześnie odbywały się pojedynki kumite. Im starsze roczniki i wyższe kategorie wagowe, tym walki były dynamiczniejsze i bardziej emocjonujące. Emocje i ekscytacje udzielały się nie tylko zawodnikom, bo niemniej trenerom, którzy wykrzykiwali rady i dopingowali swoich podopiecznych.

Tym co dało się zauważyć na pierwszy rzut oka były różnice w sposobie walki chłopców i dziewcząt.


 

Taktyka i strategia kontra siła

O ile chłopacy lubowali się w bardziej siłowych rozwiązaniach kumite nie unikając niebezpiecznych kopnięć i zwarć, o tyle u dziewczyn dominowała taktyka i bardziej „szachowe podejście”. Często niektóre zawodniczki wygrywały na punkty spychając konkurentkę za linię, efektownym chodzenie na nogach i odpowiednim trzymaniem dystansu. Częste jednak i tu były zdecydowane „strzały” w korpus czy uda.


Adela Sawicka z Klubu Karate Sonkei w Gdańsku, stoczyła walki z dwiema zawodniczkami już w pierwszych godzinach turnieju w sobotę.

- Pierwszą walkę wygrałam, drugą przegrałam. Mogłam wygrać, ale przez moment nieuwagi nie obroniłam jednego kopnięcia przez co straciłam punkt. Walka nie była jednak zła. Sądzę, że poszło i tak super. W Tczewie jestem pierwszy raz na zawodach. Trenuję dopiero 1,5 roku, ale myślę, że i tak szybko się rozwijam. Polecałabym ten sport, chociaż jego zasady są mało znane, ale warto!

Adela popołudnia mierzyła się z juniorkami w kat. 45 kg. Były to jej najważniejsze pojedynki.


Z kolei zawodnicy Sportowego Klub Karate Senshi z Tczewa zajęli szóste,wysokie miejsce w klasyfikacji medalowej. Szczegółowe wyniki podajemy na apli. X. Edycja zawodów była turniejem rankingowym Polskiej Unii Karate, która jest Polskim Związkiem Sportowym w tej dyscyplinie.

 

- Myślę, że należą się gratulację organizatorom tego turnieju, zwłaszcza tego że udało im się zaprosić tyle klubów i zdolnych zawodników z pasją do trenowania – ocenił Tomasz Gieszcz, dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego Dariusz Drelicha. - Z pewnością jest to wielka promocja tego sportu walki wśród dzieci i młodzieży, dlatego też pan Wojewoda rok rocznie obejmuje turniej swoim patronatem.


Szczegółowe wyniki SKK Senshi

1 miesjce - Miłosz Sabiecki

1 miejsce - Maria Gostomczyk

1 miejsce - Emila Baranowska

1 miejsce - Drużyna 12-13 lat (Mikołaj Borowy, Maks Meller, Igor Cichecki, Adam Piekut)

1 miejsce - Drużyna 8-9 lat (Emilia Baranowska, Lena Hering, Klaudia Mejka)


 

2 miejsce -Julia Gostomczyk

2 miejsce - Dominik Świtalski

2 miejsce - Dominik Baranowski

2 miejsce - Maciej Dąbek

2 miejsce - Klaudia Mejka

2 miejsce - Mikołaj Borowy

2 miejsce - Drużyna juniorek (Zuzanna Paruch, Ewa Wasilewicz, Wiktoria Gęsicka, Różańska Natalia)


 

3 miejsce - Kacper Mazurowski

3 miejsce - Mikołaj Borowy

3 miejsce - Wojtek Gburek

3 miejsce - Jakub Zyganowski

3 miejsce - Szymon Gajdus

3 miejsce - Mikołaj Głuch

3 miejsce - Lena Hering

3 miejsce - Zuzanna Paruch

3 miejsce - Adrianna Meller

3 miejsce - Drużyna Kadetek (Maja Walendziak, Adrian Meller, Dominika Mejka)

3 miejsce - Drużyna Juniorów (Mikołaj Borowy, Kacper Mazurowski, Filip Myga)

3 miejsce - Drużyna Seniorów (Miłosz Sabiecki, Dominik Świtalski, Fibich Daniel)

3 miejsce - Drużyna Młodzików (Dominik Baranowski, Kornel Bartnicki, Igor Borchert, Jan Przewięźlikowski)

3 miejsce - Drużna Młodzików (Maciej Dąbek, Wojtek Gburek, Szymon Gajdus, Jakub Zyganowski)

3 miejsce - Drużyna 8-9 lat (Antonina Grzegorska, Marcelina Kościesza, Magda Nowak, Maja Ostrowska)

3 miejsce - Drużyna Kadetek (Gabriela Golińska, Natalia Bradler, Kinga Bobrowska)


 

Fot. Wawrzyniec Mocny/KS Senshi Tczew

WIDEO/Montaż W. Mocny


 


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama