Nie zabrakło hitów Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego jak: „Prosty człowiek”, „Syn marnotrawny”, „Powtórka z Odysei”, „Nadzieja śmiełowska”, „Pieśń o śnie”. Pojawiły się też piosenki nieco nastrojowe, jak: Kołysanka, Modlitwa o szarfę i trunek czy ikoniczne „Mury”. Wszystkiego dopełniły pieśni legendarnego gruzińskiego barda Bułata Okudżawy. Nastrojowe „Modlitwa - Dopóki ziemia kręci się”, „Puszkin” czy „Piosenka o młodym ułanie”, wywoływały aplauz publiczności. Organizatorzy przygotowali też niespodzianki wprowadzające w kolejne utwory. Były nimi anegdoty, przenoszące w świat muzyczny wielkich Bardów. Humor, nastrój i wzruszenie i żywy kontakt z publicznością tego podczas wczorajszego wieczoru nie brakowało.
Wystąpili:
Piotr Kajetan Matczuk
Pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek. Lider i założyciel zespołu PIRAMIDY. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Szlakiem Bardów";. Koncertował nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Ukrainie, Rosji, Litwie, we Francji, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Szwajcarii, Czechach, w wielu prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, jak chociażby Columbiahalle w Berlinie czy sala koncertowa im. Piotra Czajkowskiego w Filharmonii Moskiewskiej. Ma w dorobku kilkanaście płyt, nagranych nie tylko z zespołem Piramidy, ale też z polskimi aktorami. Skomponował płytę „Dopokąd” dla Krzysztofa Tyńca i był kierownikiem muzycznym jego zespołu w Teatrze Ateneum w Warszawie. Płyta „Rok wojny” z jego autorskimi tekstami miała premierę w bazie wojskowej NATO Allied Joint Force Command w Brunssum dla polskich żołnierzy dowodzących misją w Afganistanie. Wystąpił na oficjalnych obchodach 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego w Fontanehaus w Berlinie z autorskim utworem „Charlie Checkpoint” a także w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Genewie. Skomponował muzykę do kilkunastu filmów dokumentalnych oraz kilku przedstawień teatralnych. Jest także cenionym producentem i realizatorem audiobooków.
Artur Chyb
Gitarzysta pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego. Obecnie jest związany z trójmiejskim światem muzycznym. Studiował na wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez wiele lat uczestniczył w niemieckich produkcjach musicalowych m.in.: Starlight, Hot Stuff, czy Ray Charles. Grał w spektaklach muzycznych wystawianych w wielu europejskich krajach. W Polsce współpracował z zespołem Czerwone Gitary, zespołem Farba, grupą Rezerwat oraz Paullą. Jako muzyk sesyjny gra w wielu uznanych projektach muzycznych.
Opr. (tomm)/CKiS w Tczewie
Fot. Artur Wirkus
Napisz komentarz
Komentarze