czwartek, 3 października 2024 04:40
Reklama
Reklama
Reklama

Od 3 kwietnia płatne parkowanie w Tczewie. WIDEO O TYM JAK DOKONYWAĆ OPŁAT !!

Od poniedziałku, 3 kwietnia, zostanie wprowadzony w Tczewie system płatnego parkowania. Władze miasta przypominają,by do tego czasu wyrobić sobie Kartę Mieszkańca Tczewa, bo wówczas opłaty będą o połowę niższe. Od 3 kwietnia bardzo trudno będzie zaparkować bezpłatnie w rejonie Starego Miasta.
Kliknij aby odtworzyć

Prezydent Mirosław Pobłocki, tłumaczy na swoim profilu Facebookowy oraz na ostatniej konferencji prasowej, iż w Tczewie statystycznie na 1000 mieszkańców przypada 500 samochodów.


- Miejsc na budowę nowych parkingów jest jak na lekarstwo, szczególnie na Starym Mieście, gdzie zabudowa jest bardzo gęsta. Wprowadzenie opłat zapewni większą dostępność miejsc postojowych, co w efekcie ułatwi korzystanie ze sklepów, punktów usługowych, gastronomii itd., ale też zniweluje problem samochodów, które tygodniami okupują miejsca na parkingach – uważa prezydent Mirosław Pobłocki.

Uchwały, na podstawie których wprowadzane są miejsca płatnego parkowania przyjęli radni podczas sesji w grudniu 2021 i marcu 2022 r. Opłatami objętych jest ok. 500 miejsc. Opłaty obowiązywać będą wyłącznie w godzinach od 8 do 17 i tylko od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Całodobowo odpłatny będzie jedynie parking przy ul. Pomorskiej (tzw. górny parking, obok Galerii Kociewskiej, ale postój przez pierwsze 20 min. będzie darmowy).


 

Płatne parkingi znajdują się przy następujących ulicach i placach:

1. - Urząd Miejski w Tczewie, pl. Piłsudskiego 1

2. - Urząd Miejski w Tczewie, ul. 30 Stycznia 1

3. - parking przy ul. Obr. Westerplatte

4. - ul. F. Żwirki (parking przy fontannie) i przy Sakorze

5. - przy ul. Pomorskiej (u zbiegu ul. Pomorskiej i Kaszubskiej)

6. - ul. Obr. Westerplatte (przy Domu Przedsiębiorcy).


 

Ponadto strefa płatnego parkowania na drogach publicznych obejmuje (parkingi, zatoki postojowe , miejsca postojowe w pasach drogowych):

- ul. Ogrodowa

- ul. Łazienna

- ul. J. Dąbrowskiego

- pl. Hallera

- pl. Św. Grzegorza

- al. Zwycięstwa (od ul. Gdańskiej do ul. Niepodległości)

- ul. F. Żwirki (Manhattan)

- zatoka postojowa między Galerią Kociewską i dworcem kolejowym

- ul. Obr Westerplatte (zatoka postojowa przy Domu Przedsiębiorcy).

- ul. Dominikańska

- ul. Garncarska

- ul. Kościuszki

- ul. Lipowa

- ul. Łazienna

- ul. Okrzei

- ul. Podgórna

- ul. Podmurna

- ul. Skromna

- ul. Słowackiego

- ul. Ściegiennego

- ul. Wyszyńskiego

- ul. Wyszyńskiego CKiS.


 

Na wymienionych wyżej parkingach i miejscach postojowych obowiązywać będą następujące opłaty:

- za pół godziny – 1 zł

- za pierwszą godzinę – 2 zł

- za drugą godzinę – 2,40 zł

- za trzecią godzinę – 2,80 zł

- za każdą następną godzinę – 2 zł

- bilet dzienny – 14 zł.


 

Operatorem systemu płatnego parkowania jest firma City Parking Group. Przedstawiciel firmy, znanej ze stosunkowo duży opłat za postoje i parkowanie w strefach miejskich oraz zamkniętych np. szpitalach, tłumaczył jak ile takich miejsc zorganizowano w Tczewie. Jak wykupić abonament i zarejestrować auto w systemie. Planowane jest otwarcie biura operatora 27 marca.


 

Adres biura

Adres biura SPP: Obrońców Westerplatte 27 a

Telefon: 607-470-541

Godziny otwarcia biura: poniedziałek – piątek

8:00 – 16:00

Infolinia CPG: +48 56 663 76 16


 


 

Na pobranie biletu z parkomatu i umieszczenie go za szyba pojazdu kierowca ma 10 minut.

Wymienione stawki będą o 50 proc. niższe dla posiadaczy Karty Mieszkańca Tczewa.

Każda osoba posiadająca Kartę Mieszkańca Tczewa (od 16 roku życia) może wprowadzić do systemu jeden samochód, który będzie korzystał z ulg (należy podać numer rejestracyjny). Z ulgi na zarejestrowany w systemie pojazd będą mogli korzystać również inni kierowcy (np. członkowie rodziny). Do systemu należy się wcześniej zarejestrować. W pliku do pobrania podajemy instrukcję jak to zrobić.


 

Z opłat zwolnione są osoby niepełnosprawne i kierujący pojazdami przewożącymi osoby niepełnosprawne – wyłącznie na miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych (wymagane jest odpowiednie oznaczenie samochodu); dodatkowo- służby miejskie i techniczne – podczas wykonywania obowiązków służbowych, pojazdy służb ratunkowych, policji i wojska oraz taksówek (do 5 min – w związku z oczekiwaniem na pasażera lub jego wysiadaniem).


 

Dla mieszkańców ulic: Dominikańskiej, Kościuszki, Lipowej, Okrzei, Podgórnej, Podmurnej, Skromnej, Kard. Wyszyńskiego, Garncarskiej, pl. Hallera wprowadzony zostanie abonament miesięczny w wysokości 50 zł, który będzie przysługiwał osobie powyżej 16. roku życia posiadającej Kartę Mieszkańca Tczewa (tylko jeden pojazd na osobę).


 

Nieodpłatne pozostaną m.in. duże parkingi na węźle transportowym – ok 350 miejsc na tzw. dolnym parkingu oraz 102 miejsca na parkingu 2-poziomowym. Nieodpłatne pozostają również duże parkingi na Bulwarze Nadwiślańskim, przy ul. Ściegiennego (nowy parking na ok. 50 miejsc) przy ul. Wąskiej, Kołłątaja oraz miejsca postojowe wzdłuż ul. Gdańskiej.


 

Opr. (tomm)/UM w Tczewie


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec 05.04.2023 08:59
Czy wszystkie miejsca pod potencjalne parkingi wykorzystano? Dla mnie trochę tych stref płatnych za dużo na Starym Mieście. Jest to za duże utrudnienie dla tych co tam mieszkają...

starówkowczanin 28.03.2023 08:27
Badzo dobra decyzja! Trzeba się ogarniać na poczcie, a nie nie wiadomo ile robić te przelewy do ZWIKu !!! Wreszcie będzie trochę luzu i światła przy bibliotekach

Pre_Zydent 27.03.2023 17:12
PŁAĆ I PŁACZ Tak ma być bo Ja tak chcem i z nikim nie muszem konsultować. Kierowcy to idioci a sklepikarze to złodzieje i cwaniaki. Nienawidzę tych co wożą swoje śmierdzące cztery litery autem. Mieszkańcom Starówki polecam zaraz sprzedać samochody albo złomować (większość tylko się do tego nadaje) Zaoszczędzicie sporo kasy !!! Macie piękną Starówkę i wszędzie blisko. Nóżki nie zabolą. Jak Ja idę przez Moje miasto z delegacją zagraniczną - to ma być pusto, rozumiecie ! Żadnych złomów na ulicach. Hołota w samochodach - wynocha nad Wisłę kaczki karmić. Ja i Moi dzielni Urzędnicy płacić nie musimy bo to miasto jest NASZE Ja wiem najlepiej co jest dobre: - Co jest dobre dla Mnie to jest dobre dla Miasta To pisałem osobiście Ja - wasz Najjaśniejszy Prezydent Rumzeis. PS 1 kwietnia o 9:00 na Rynku odbieram zaszczytny tytuł Honorowy Parkingowy m. Tczewa Przyjdźcie klaskać. Parkowanie bezpłatnie dla każdego (ha ha) Po wyborach ceny parkowania podniosę o 300% i co mi zrobicie??? Wasz Rumcio

Mariusz 15.03.2023 13:25
Czyli na starym Mieście zakaz parkowania za darmo. Starówką jeszcze bardziej o pustoszeje. Co na to restauratorów i właściciele punktów gastro?

JJ 27.03.2023 18:56
mam git parking przy dworcu będzim do Gdańska jeździć

Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Biblioteka w Tczewie serdecznie zaprasza na Noc Bibliotek – coroczne wydarzenie, w którym biblioteki w całym kraju zapraszają Czytelników i mieszkańców do odwiedzin w weekendowy wieczór. Także tczewska książnica zaprasza do siebie.W tym roku główną atrakcją będzie… czytanie książek. Ale za to w jakim wykonaniu! Czytaniem reżyserowanym zajmą się aktorzy ze Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury – którzy potrafią, jak mało kto, w ciekawy i zabawny sposób oddać treść książki. Nie będzie to pierwszy raz gdy przed tczewską publicznością wystąpią aktorzy SAIL – wcześniejsze spotkania zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wypełniały sale po brzegi!Czytanie reżyserowane zostanie wykonane przez aktorów pod kierunkiem reżysera spektaklu Adriana Wiśniewskiego. Grupę aktorów stanowi zespół twórców i wykonawców tworzący własne projekty autorskie, których misją jest szerzenie musicalu i muzyki filmowej w Polsce i po polsku. W spektaklu będącym adaptacją utworu Anny Łajming wezmą: Adrian Wiśniewski (reżyser, aktor), Anna Bugajska (aktorka), Natalia Piotrowska-Paciorek (aktorka), Kamil Dominiak (aktor) oraz Bolesław Scholl (udźwiękowienie i światło).PROGRAMO godz. 16.00 - zaczynamy czytaniem fragmentu książki Darii Kaszubowskiej Franc i tajemnica Jantaru. Historia dzieje się na niedalekich Kaszubach, gdzie młodzi bohaterowie muszą przeprowadzić niebezpieczne śledztwo, od którego zależy los całych Kaszub. Młodzi czytelnicy poznają nie tylko wartość przyjaźni czy współpracy, ale i lokalne legendy i kulturę. Z pewnością, w takim wykonaniu fragmentu książki, każdy sięgnie po całą lekturę! O godz. 18.00 - zacznie się kolejne czytanie reżyserowane, tym razem dla starszych czytelników, w którym aktorzy przedstawią swoją interpretację utworu Szczęście Anny Łajming. Ta pochodząca z Kaszub autorka, dwudziestolecie międzywojenne spędziła w Tczewie, który barwnie opisała w swojej późniejszej twórczości. Zaprezentowany utwór pokazuje, że aby znaleźć szczęście, potrzeba naprawdę niewiele. Interpretacja w wykonaniu zaproszonych aktorów sprawi, że łatwiej będzie to szczęście odnaleźć. O godz. 20.00 – zwiedzanie zabytkowego budynku biblioteki na Starym Mieście. Jakie tajemnice kryją się w tym liczącym 176 lat obiekcie? Co mieściło się w nim wcześniej? Jakie pamiątki po dawnych czasach możemy znaleźć do dzisiaj? Na to, i wiele innych pytań, odpowiedzi można będzie poznać już w sobotę 5 października 2024 r. Noc Bibliotek w Tczewie sobota, 5.10.2024Od godz. 18.00Miejska Biblioteka Publiczna ul. J. Dąbrowskiego 6Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.10.2024 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 05.10.2024 22:00
Reklama
Reklama