Teraz prezydent M. Pobłocki zapowiedział zbieranie pomysłów na zagospodarowanie przejętego zabytkowego obiektu. Dodajmy, że 5-ramienny wiatrak typu holenderskiego jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w Tczewie. Jest też niezłym punktem orientacyjnym. Pozostaje przyklasnąć tym działaniom, ale...
Warto w tym miejscu przypomnieć, że należy jak najszybciej zrobić porządek z zaniedbanym i zapuszczonym otoczeniem wiatraka. Oprócz nadającej się do remontu harcówki i przylegającego do niej placu pilnej interwencji służb w tym Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wymaga pustostan przy ul. Wojska Polskiego. Stanowi on wręcz zagrożenie dla osób tam przebywających. W środku ta nieruchomość to wręcz niesamowite śmietnisko, do tego grożące pożarem (z uwagi na zalegające śmieci i szmaty)! Opisaliśmy to miejsce szczegółowo w nr 4 Gazety Tczewskiej.
Niestety obecnie stan 5-ramiennego, jedynego w swoim rodzaju zabytku jest fatalny. Wnętrza są kompletnie zrujnowane i nadają się do kapitalnego remontu, który zapewne pochłonie kilkaset tysięcy złotych.
Przypomnijmy:
- W projekcie budżetu zapisaliśmy kwotę 500 tys. zł na zakup zabytkowego wiatraka. To nie są jedynie środki na zakup tej nieruchomości, ale także na prace związane z jej zabezpieczeniem i konserwacją – informował Adam Burczyk, z-ca prezydenta ds. gospodarczych. - Jeżeli radni się przychylą i przegłosują uchwałę, przystąpimy do renowacji i doprowadzenia do takiego stanu, by obiekt ten cieszył nie tylko oko z zewnątrz, ale także by można było z niego korzystać. Być może będzie tam jakaś miejska instytucja, a na pewno zabytek będzie otwarty do zwiedzania. Przygotowanie planu zakupu wiązała się z nieobecnością na stałe właścicieli wiatraka w kraju. Same negocjacje nie były łatwe, ale jesteśmy już na ich końcu.
Prace nad obiektem zostaną poprowadzone pod nadzorem konserwatorskim. Wszystko będzie musiało się odbywać według określonych metod, materiałów, co z pewnością będzie miało przełożenie na koszty remontu i renowacji. Także teren wokół będzie zagospodarowany, bo wiatrak zostanie przejęty wraz z działką. Miasto panuje pozyskać środki na ten cel z funduszy zewnętrznych np. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz UE.
(tomm)
Napisz komentarz
Komentarze