Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 09:51
Reklama
Reklama

Radni zniecierpliwieni brakiem oznakowania turystycznego miasta

TCZEW. O to, aby w okolicach Tczewa - wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych - poustawiać tablice informujące przejezdnych o zabytkach tczewskiego dziedzictwa, radny Mirosław Kaffka wnioskował już rok temu. Ponieważ charakterystycznych, biało-brązowych znaków jak nie było, tak nie ma, temat powrócił podczas sesji Rady Miejskiej.
Radni zniecierpliwieni brakiem oznakowania turystycznego miasta
Nie da się ukryć, że Tczew nie jest miastem turystycznym. Dlaczego? Zabytków jest tu przecież co niemiara: kościoły, mosty, fragmenty murów obronnych, wiatrak, wieża ciśnień itd. Owszem, ale - na co zwracają uwagę radni - przejeżdżający przez miasto kierowcy o tym nie wiedzą. Tymczasem, aby zachęcić podróżnych do zwiedzenia naszego miasta, wystarczyłyby ustawić przy głównych ciągach komunikacyjnych samochodowe znaki turystyczne (czyli wspomniane już biało-brązowe tablice typu E-22A, E-22B oraz E-22C).

Mają wszyscy, nie ma Tczew
- Obecnie istnieje tylko jedna (do tego bardzo obskurna) tego typu tablica ustawiona przy wjeździe do miasta od strony Skarszew, która informuje kierowców o tym, że w Tczewie jest wieża ciśnień - zwrócił uwagę Kazimierz Smoliński. - A przecież mamy bardziej zacne zabytki, którymi w ramach roku jubileuszowego powinniśmy się chwalić.
Radny stwierdził, że wstyd powinno być nam tym bardziej, że znaki turystyczne stoją przy drogach krajowych w pobliżu nie tylko większych, ale i tych mniejszych miast. Tego, kiedy odpowiednie tablice zostaną w końcu postawione również w Tczewie i okolicy, próbował dowiedzieć się radny Kaffka.
- Chwała panu Ludwikowi Kiedrowskiemu (kierownik Biura Promocji UM - przyp. aut.), że w końcu, po tylu latach, na przedmieściach pojawiły się „witacze” - przyznał. - Nam chodzi jednak o co innego: o znaki informujące o zabytkach i walorach turystycznych danego miasta. Miejscowości dookoła Tczewa mają ich bardzo dużo: Stogi, Pruszcz Gdański, Pelplin, Gniew, Piaseczno… Nie ma Tczew!

Bez oczopląsu
Dobrą wiadomość przekazał zniecierpliwionym radnym Zenon Drewa - wiceprezydent zapewnił, że tablice pojawią się „lada dzień”. To nie wszystko. Mirosław Pobłocki, który brał niedawno udział w zorganizowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad konferencji, dowiedział się  o…
- … rozpoczęciu na terenie województwa pomorskiego programu przystosowania poboczy dróg krajowych do wymagań turystycznych - wyjaśnił. - Planuje się m.in. wyposażenie zlokalizowanych przy drogach krajowych stacji benzynowych w pełną informację o regionie, wybudowanie parkingów (w Tczewie ma taki powstać przy restauracji Zajazd Słoneczny), jak również ujednolicić system informacji turystycznej w postaci biało-brązowych tablic. Z przeprowadzonych przez GDDKiA analiz wynika, że obecnie każda gmina ma swoje własne oznakowanie, na które nakładają się liczne informacje komercyjne. W rezultacie kierowcom migają podczas jazdy kolorowe plansze, w efekcie czego informacje docierają do nich w znikomym stopniu.
Podsumowując - system informacji turystycznej wzdłuż pomorskiego odcinka drogi krajowej nr 1 zostanie uzupełniony i ujednolicony. Już dziś warto pomyśleć o tym, aby z okazji zbliżającego się remontu wiaduktu w ul. Wojska Polskiego, na każdej nowopowstałej tablicy znalazł się dopisek: „Uwaga, jubileuszowy paraliż miasta. Chcesz zobaczyć obiekt, jedź naokoło”. Racja, głupi żart…

Znaki E-22 - dla tych, co w drodze
E-22A - samochodowy szlak turystyczny - wskazuje początek wyznaczonego samochodowego szlaku turystycznego; na znaku obok nazwy szlaku mogą być umieszczone symbol szlaku oraz symbol organizacji turystycznej wytyczającej szlak.
E-22B - obiekt na samochodowym szlaku turystycznym - wskazuje obiekt turystyczny na samochodowym szlaku turystycznym; na znaku umieszcza się symbol obiektu turystycznego lub wypoczynkowego.
E-22C - informacja o obiektach turystycznych - informuje o występujących obiektach turystycznych na terenie wskazanym na znaku.





Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama
Reklama