Budynek, wraz ze stojącymi przy nim kamienicami, spłonął doszczętnie 18 maja 1916 r. Trwała I wojna światowa, po dwóch latach zmieniły się granice i Tczew powrócił do Polski, ale ratusza już nie odbudowano. Rolę siedziby władz miasta zaczął pełnić budynek przy dzisiejszym Pl. Piłsudskiego, czyli obecny Urząd Miejski. W 1993 r. podczas odnawiania Placu Hallera podjęto decyzję, aby kolorową kostką zaznaczyć obrys fundamentów budynku. Odsłonięto wówczas także pozostałości piwnic obiektu, które przebadali archeolodzy.
Po blisko 100 latach od pożaru starego ratusza władze Tczewa postanowiły odbudować obiekt, który ma zostać otwarty w 2016 r., w stulecie tragicznego pożaru.
- Chcemy, aby nowy budynek stanął dokładnie na miejscu starego ratusza – wyjaśnia nam wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa. - Budynek wielkością oraz wyglądem będzie nawiązywał do pierwotnego obiektu. Na odbudowanej wieżyczce umieścimy sygnaturkę z herbem miasta oraz zegar. To właśnie z niej będzie odgrywany hejnał skomponowany na 750-lecie miasta.
W starym „nowym” ratuszu będzie miało swoją siedzibę Muzeum Tczewa. Jego zalążek, czyli dwie kamienice na ul. Podmurnej, zostaną przeznaczone na inicjatywy skierowane do najmłodszych mieszkańców Tczewa – wystawy, warsztaty, stąd też będą wychodzić wycieczki z przewodnikami.
- Na pewno nie zabraknie nam pomysłów na zagospodarowanie pomieszczeń ratusza – obiecuje Alicja Gajewska, dyrektor Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, w którym powstaje koncepcja Muzeum Tczewa. - Już myślimy nad tym, aby na stałe przenieść tam dwie nasze największe wystawy: „Tczew - od osady do współczesności” oraz „Pradzieje Tczewa”, które w miarę nowych odkryć lub pomysłów będą rozszerzane.
Odbudowany ratusz będzie na siebie zarabiał. W jednym z pomieszczeń powstanie multimedialna sala konferencyjna z możliwością wynajęcia, a w zrekonstruowanych gotyckich piwnicach powstanie restauracja lub pub.
Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztować odbudowa ratusza. Władze miasta nie wykluczają starania się o dofinansowanie unijne.
Z kart historii
Pierwszy tczewski ratusz został zbudowany prawdopodobnie na początku XIV wieku. Miał dwa piętra i kształt zbliżony do litery U. Ocenia się, że w takim wyglądzie budowla ta przetrwała kolejne wieki, być może jednak po drugim pokoju toruńskim (1466 r.) ratusz nieco przebudowano. Ogromny pożar z 4 października 1577 r., który zniszczył prawie całe miasto, nie oszczędził też siedziby władz miasta, sądu i kancelarii. Nowy budynek zbudowano na planie litery L. Z historycznych źródeł wynika, że ratusz miał ceramiczny dach, a na wieżyczce umieszczono chorągiewkę i zegar. Poza tym na wieży znajdowały się dwa dzwony, pierwszy miał średnicę 44 cm, zaś drugi 113 cm. Stan obiektu uległ pogorszeniu w XIX wieku. Jak opisywali to przyjezdni, ratusz był wtedy zdewastowany i groził zawaleniem. Dzięki ogromnej kontrybucji po zwycięstwie w wojnie z Francją, władze Prus znalazły pieniądze na odnowienie obiektu. W 1873 r. dobudowano do ratusza trzy nowe pomieszczenia. W środku przechowywano miejskie akta, w tym liczne pamiątki. W jednym z pokojów wisiał duży obraz przedstawiający bitwę z 1627 r., jaką stoczyły wojska polskie ze szwedzkimi niedaleko Lubiszewa. Na początku XX wieku ratuszem zajął się konserwator zabytków, Bernhard Schmid. Nie zdążył wprawdzie rozpocząć prac budowlanych, ale za to przebadał gruntownie budowlę, która spłonęła 18 maja 1916 r. Nie udało się ustalić przyczyny pożogi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
To (niestety) tylko Prima Aprilis...
Śpieszymy z wyjaśnieniami! Władze Tczewa nie planują odbudowy starego ratusza. To był żart Prima Aprilisowy („Gazeta Tczewska” nr 13 z dnia 1 kwietnia 2010 r. i Portal Pomorza).
W artykule „Stary ratusz wróci na rynek” informowaliśmy, że tczewscy włodarze przymierzają się do odbudowy siedziby władz miejskich, która spłonęła w 1916 r. W budynku – według wyobraźni redaktora – miałoby mieć siedzibę Muzeum Tczewa. Obiekt niestety nie powstanie, a przynajmniej nic nie wiemy o tym, że władze miasta rzeczywiście mają takie plany. Choć, jak przyznała dyrektor Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, szkoda, że to nie jest prawda...
Reklama
Będzie miejsce dla Muzeum Tczewa. Stary ratusz wróci na rynek!
TCZEW. Władze Tczewa przymierzają się do odbudowy starego ratusza, który jeszcze w początkach XX wieku stał na środku Placu Hallera. Obiekt miałby zostać otwarty w 2016 r., na stulecie tragicznego pożaru, który zniszczył siedzibę ówczesnych władz miasta. Będzie to finałowe przedsięwzięcie w ramach rewitalizacji Starego Miasta.
- 01.04.2010 00:00 (aktualizacja 06.08.2023 07:18)
Napisz komentarz
Komentarze