Pierwsza rzecz jak od razu się nasuwa jest taka, że obecnie mamy kryzys gospodarczy na skutek zawirowań na rynku surowców, sztucznie sprowokowanego przez Rosję. Do tego dochodzi polityka unijna, która pozbawia Polskę w tym Pomorze środków z Funduszu Odbudowy. Na to nałożyła się jeszcze fala uchodźcza z Ukrainy, która dotknęła także powiat tczewski w tym Tczew i Gminę Wiejską Tczew, gdzie wielu Ukraińców znalazło bezpieczną przystań. Rząd obniżył VAT na podstawowe produkty, dotuje samorządy, przydziela dodatki węglowe. Tymczasem w ostatni piątek radni podwyższają w sposób istotny podatek od nieruchomości i zaraz potem, co bulwersuje w obliczu poważnego kryzysu, także diety za udział w sesjach rady i komisjach.
- Panie przewodniczący kto jest autorem uchwały podnoszącej diety radnym? I czemu te podwyżki mają służyć? - dopytywali radni opozycji, którzy optowali wręcz za obniżeniem jednej ze stawek podatku od nieruchomości. Niestety nie uzyskali od nikogo żadnej odpowiedzi.
Warto jednak zauważyć, że gmina Tczew podniosła diety po roku od obowiązywania ustawy samorządowej z 2021, która dała taką możliwość. Ostatnie podwyżki Gminy Wiejskiej Tczew uchwalono w kwietniu ub. roku.
Prześledziliśmy jak będą teraz kształtowały się diety radnych:
1) dla Przewodniczącego Rady - 2500 zł
2) dla Wiceprzewodniczącego Rady - 2200 zł
3) dla Przewodniczących komisji Rady - 1900 zł
4) dla radnych pracujących w dwóch komisjach -1500 zł
5) dla radnych pracujących w jednej komisji - 1100 zł
6) dla pozostałych radnych - 800 zł
Radny Krystian Tafliński złożył wniosek formalny na sesji o obniżenie o kilka procent podwyżki podatku, jednak większość radnych była przeciwna temu. Dodajmy, że rada liczy15 osób.
Przewodniczący Rady Gminy Wiejskiej Tczew podkreślał w rozmowie z nami fakt, że gmina przez ponad rok nie podwyższała uposażeń rajców.
- To nie jest specyfika tylko naszej gminy podatki i diety podnosi także Rada Miejska w Tczewie i Rada Powiatu, mają takie prawo. My jako Rada Gminy podnieśliśmy diety nie do kwot maksymalnych, w porównaniu do stanu z ub. r. - ocenił Zenon Lica, przewodniczący Rady Gminy Tczew.
Zapytaliśmy przewodniczącego czy podwyższanie podatku od nieruchomości nie spowoduje trudności w funkcjonowaniu firm na terenie gminy, zwłaszcza tych małych, rodzinnych, często jednoosobowych.
- Radni głosowali zgodnie ze swoją wiedzą i stanowiskiem. Nasze opłaty komunalne przez długi czas, gdy w mieście wynosiły one średnio ok. 28 zł u nas kształtowały się na poziomie 24 zł od osoby. Jako osoba fizyczna także płacę podatki od nieruchomości, w tym za budynki gospodarcze. Wszyscy musimy płacić podatki.
Zapytaliśmy radnego opozycji, który zagłosował przeciw podnoszeniu podatku od nieruchomości i diet o 11 proc. o zajęte stanowisko.
- Uważam, iż nie jest to czas na tego typu uchwały, a uchwalanie na jednej sesji podwyżek podatku od nieruchomości oraz zwiększenia diet radnych na pewno nie wpłynie pozytywnie na wizerunek rady w oczach mieszkańców – stwierdza Krystian Tafliński, radny w Rady Gminy Tczew. - Dla przypomnienia Radni Gminy Tczew ponad rok temu również podwyższyli sobie znacząco diety wtedy stosunkiem głosów 9 za i 5 przeciw. Dieta dla radnego nie powinna być źródłem podstawowego dochodu, ale rekompensatą za poświęcony czas i pracę na rzecz mieszkańców.
Zatem część radnych zagłosowała przeciw. Niemniej diety podniesiono...
- Podwyżki diet naszej rady pojawiły się w kwietniu 2021 r. w związku ze wzrostem liczby ludności gminy, a w 2021 r. weszły nowe przepisy, które wprowadzały bardzo wysokie stawki diet, z czego skorzystały samorządy tczewskie jak RM w Tczewie i RP Tczewskiego – stwierdził Z. Lica. - Nasza rada dopiero po roku je wprowadziła. Nie moją rzeczą, jako przewodniczącego rady jest oceniać głosowanie radnych. Z racji swojej funkcji wykonuje czynności i przyjmuje wnioski i pytania, które do mnie napływają. To rada głosuje i podejmuje ostateczne decyzje.
*W artykule w Gazecie Tczewskiej, podając informację o głosowaniu za uchwałą podatkową omyłkowo wymieniliśmy, jako głosującego przeciw Zbigniewa Wojszko. Przeciw był jednak tylko K. Tafliński i W. Nurnberg. Za błąd przepraszam.
Zasady przyznawania diet radnym Gminy Wiejskiej Tczew
Wg. przyjętej na ostatniej sesji uchwały:
1) podstawą wypłacenia miesięcznej zryczałtowanej diety jest uczestnictwo w sesjach
i posiedzeniach komisji, stwierdzone podpisem radnego na liście obecności;
2) za każdą nieobecność na posiedzeniach komisji, radnemu potrąca się
po 10 % zryczałtowanej diety;
3) za każdą nieobecność na sesji, radnemu potrąca się po 20 % zryczałtowanej diety;
4) dieta nie ulega obniżeniu, jeżeli nieobecność na sesjach oraz posiedzeniach komisji
wynika z oddelegowania radnego przez Przewodniczącego Rady Gminy do wykonania
innych obowiązków wynikających z pełnienia funkcji radnego.
Napisz komentarz
Komentarze