Mimo, że spotkanie miało charakter specjalistyczny przybyło kilku rodziców dzieci z niepełnosprawnościami.
- Potrzeba tegorocznej konferencji wynikała z efektów zeszłorocznego wydarzenia, podczas którego przeprowadziliśmy ankietę wśród specjalistów i rodziców, a jej wynik pokazał nam, że wielu z nich chciałoby kolejnej – mówi Agnieszka Grzela – Opalińska, psycholog z Zespołu Szkół Specjalnych. - Chętni do uczestniczenia w wydarzeniu zadeklarowali, że chcieliby aby poruszono problem autyzmu, zaburzeń sensorycznych, czy wybiórczości żywieniowej. Na dzisiejszej konferencji poruszane tematy były tak uniwersalne, iż pasowały nie tylko do dzieci z niepełnosprawnościami, ale także do wielu innych grup najmłodszych. Terapeuci i opiekunowie mają często pod opieką pacjentów, uczestników zajęć w normie intelektualnej, za to z rozmaitymi zaburzeniami m.in. natury sensorycznej.
Tczewska konferencja zgromadziła rodziców i nauczycieli z placówek tczewskich m.in. SOSW w Tczewie oraz placówek z całego powiatu tczewskiego i okolic. Istotna była także obecność przedstawicieli jednostek samorządowych naszego powiatu jak: KPP w Tczewie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tczewie (obecna była dyrektor Beata Zdrowowicz), przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz sądu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie.
- Oprócz tego przygotowaliśmy transmisje online (live) przedstawicieli różnych placówek oraz rodziców dzieci niepełnosprawnych – mówi Agnieszka, jedna z organizatorek sympozjum. - Gdy sprawdzaliśmy na podstawie formularza skąd pochodzą i gdzie pracują nasi uczestnicy, okazało się że przyjechali do nas z całej Polski. W auli słuchało nas ok. 100 osób, a natomiast relację na żywo w internecie śledziło także ponad 100 osób.
W najbliższym numerze Gazety Tczewskiej zamieścimy rozmowę z Przemysławem Sową, psychologiem (superwizor) specjalizującym się w zagadnieniu autyzmu i zaburzeń spektrum autyzmu (ASD).
Pytania od publiczności odpowiada Ewelina Ciarka, oligofrenopedagog, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, terapeuta SI, socjolog:
Wawrzyniec Mocny
Napisz komentarz
Komentarze