piątek, 22 listopada 2024 02:21
Reklama
Reklama

Szkoły powiatu tczewskiego wygrały monitory interaktywne. Uczniowie stworzą zielone ściany

4 października w Szkole Podstawowej nr 11 w Tczewie miała miejsce mała uroczystość przekazania tczewskim szkołom tablic interaktywnych/monitorów. Sprzęt został ufundowany w ramach projektu: „Klimat w szkołach metropolii”. W spotkaniu uczestniczyli oprócz dyrekcji SP nr 11, także dyrektorzy pozostałych placówek, których projekty wygrały sprzęt. Łącznie monitory trafią do 4 szkół w Tczewie i dwóch w powiecie tczewskim.
Kliknij aby odtworzyć

Sprzęt otrzymają również: Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Pelplinie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie, Zespół Szkół Technicznych w Tczewie oraz SP nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie.

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje projekt w 40 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w całej metropolii. W Tczewie powstanie najwięcej zielonych ścian spośród wszystkich miejscowości, które biorą udział w projekcie.


 

Metropolitalna rodzina

Spotkanie zorganizowano w sali klasy III A. klasa była w komplecie. Gy przyszliśmy dzieci siedziały już przed podłączonym do internetu sprzętem. Przedstawicielka OMGGS zapytała dzieci czy wiedzą co to jest obszar metropolitarny. Uczniowie rzecz jasna odpowiedzieli chóralnie „nie”, dlatego zaraz otrzymali oni wyjaśnienia. Dowiedziały się, że sanowi on prawie całe Pomorze z 59 gminami, w tym Tczewem.

- Jesteśmy wszyscy jedną, wielką, metropolitalną rodziną! – stwierdziła entuzjastycznie przedstawicielka obszaru.


 

- Placówki te otrzymają monitory interaktywne lub laptopy z projektorami, o łącznej wartości prawie 300 tys. zł – poinformowała Marlena Klepacz z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia - Sopot. - W powiecie tczewskim sprzęt trafi do rekordowej liczby 7 placówek. Również Tczew jest pod tym względem rekordzistą.

W spotkaniu wziął udział prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki, który zasiadł w ławce z najmłodszymi (potem nie chciał wstać z miejsca). Połączono się na monitorze z Małgorzatą Ciecholińską, biorącą udział w projekcie, która także jest absolwentką SP 11. Zapytała dzieci czy wiedzą co to jest susza i ulewa. Po krótkiej dyskusji przekazała im, że wszyscy mogą coś zrobić dla środowiska np. oszczędzając wodę, segregując śmieci i dbając o porządek.


 

- To dla naszej społeczności szkolnej, a zwłaszcza klasy naszych uczniów III A i jej wychowawczyni historyczna chwila - dziękowała Lucyna Alberska, wicedyr. SP nr 11. - Jest mi niezmiernie miło, że szkoła zyskała nowy sprzęt i że weszła w ten projekt. Cieszymy się z tego wyposażenia i będziemy je wykorzystywać w 100 procentach. Najbardziej cieszy nas zielona ściana, którą wspólnie stworzymy po stronie szkolnego boiska. Zieleń da nam cień i będzie nieco chłodniej w klasie.


 

Dodajmy, że w ramach projektu zostaną nasadzono rośliny, które zatrzymują wodę.

- Cieszę się, że ten projekt doszedł do skutku, że Tczew tak dobrze wypadł na tle konkursu OMGGS i 4 nasze szkoły wygrały sprzęt – mówił prezydent Mirosław Pobłocki. - Razem z naszą młodzieżą staramy się wdrażać postawy proekologiczne, czego przykładem są nie tylko zbiórki surowców wtórnych, bo sadzimy łąki kwietne i promujemy na różne sposoby postawy ekologiczne. Mamy nadzieję, że także tutaj posadzimy piękne rośliny, byście mogli podziwiać je nie tylko w książkach. Ciesze się, że tak duża liczba dzieci SP nr 11 jeździ na rowerach i korzysta z hulajnóg. Gratuluje wam wszystkim.


 


 

Dzieci na prostym ćwiczeniu polegającym na dopasowaniu odpadów do właściwego kontenera na ekranie dotykowym, zademonstrowały jak działa monitor interaktywny.


 

Największy projekt „eko” Obszaru Metropolitarnego

Jak poinformowała nas wicedyrektor SP nr 11 poinformowała, że otrzymana tablica jest czwarta tgo typu, jednak pierwszą z dofinansowania z Obszaru Metropolitarnego.

- Nasza szkoła jest dobrze wyposażona sprzętowo, ale każdy nowy nas cieszy – przyznała Lucyna Alberska. - Z pewnością podnosi atrakcyjność lekcji, a dzieci bardzo szybko wyłapują obsługę urządzenia, niekiedy nawet szybciej niż nauczyciele. To nowe możliwości nauczania. Pewne rzeczy możemy wykonać przy współpracy z laptopem. Zresztą zawsze tablice były atrakcyjne dla dzieci od kredy, po pisaki. Także na korytarzach mamy elektroniczne, interaktywne zabawy.

 

Z kolei dla ZSBiO przekazany sprzęt dołączy do trzech innych monitorów interaktywnych, pozyskanych z Programu rządowego „Aktywna Tablica”.

- Na pewno to będzie cenna pomoc naukowa. Każdy z naszych nauczycieli chce dysponować takim sprzętem – stwierdziła Elżbieta Tamara Małecka, dyr. ZSBiO w Tczewie. - Czekamy na montaż w czwartek. Urządzimy tzw. ogród skrzyniowy z nasadzeniami kwiatów, zasilany odzyskiwaną wodą. O tym projekcie dowiedzieliśmy obserwując strony OMGGS.


 

„Klimat w szkołach metropolii” jest największym projektem edukacyjnym realizowanym na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Ma na celu zwrócenie uwagi na temat łagodzenia zmian klimatu i sposobów adaptacji do ich skutków. Na terenie szkół, które otrzymały sprzęt powstanie zielono-niebieska infrastruktura (zielone ściany, niecki retencyjne, kompostowniki, skrzyniowe i gruntowe ogrody deszczowe). Dodatkowo nauczyciele zostaną przeszkoleni jak dbać i i utrzymać zielone ściany. Przedstawiciele OM dostarczą też sadzonki i materiały dydaktyczne. Elementem działań ekologicznych będzie również konkurs z zagraniczną wycieczką w nagrodę.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa, we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.


 

(tomm)/Fot. W. Mocny


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aga M 27.10.2022 21:55
Brawo!

Rodzic 05.10.2022 22:20
Super sprawa! Gratulacje dla naszych szkół!!! ;-)))

Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama