poniedziałek, 2 grudnia 2024 21:15
Reklama
Reklama

Społecznicy i mieszkańcy odkrywali tajemnice Niziny Opaleńskiej

Początek jesieni i piękna pogoda to dobra okazja do aktywności na świeżym powietrzu. Gdy dodamy do tego pamiątki historyczne - mamy receptę na udany weekend. Te wszystkie elementy towarzyszyły podczas „Spaceru historycznego Niziną Opaleńską”, który zorganizowali Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Koło Opalenie, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie oraz firma „Sokół Trans” z Opalenia.
Społecznicy i mieszkańcy odkrywali tajemnice Niziny Opaleńskiej

Autor: ZKP OK w Tczewie

Widlice to mała kociewska osada w gminie Gniew, która byłą pierwszym punktem podczas jesiennej wycieczki. W dawnym okresie świetności punkt odpoczynku dla podróżujących barkami i statkami wiślanymi. Miejsce ulokowania karczm i restauracji w bukowym lesie.

Dzisiaj nie pozostało zbyt wiele budowli z okresu świetności, a jedną z nielicznych pozostałości jest cokół obelisku Gottlieba Schmidta. W XIX w. sprawował funkcję Tajnego Rady Rządu Pruskiego i był odpowiedzialny za uregulowanie dolnego odcinku biegu Wisły. Prace uregulowały bieg rzeki i zakończyły liczne powodzie i wylewy wody. W ramach wdzięczności wystawiono pomnik organizatorowi tych działań.

W Widlicach urodził się także Józef Czyżewski. Polski drukarz, wydawca i animator życia polonijnego w Gdańsku w czasach Wolnego Miasta. Jego działalność wydawnicza przyczyniła się do utrzymania polskości na Pomorzu.

Kolejnym punktem spaceru była m. Wiosło Małe z punktem widokowym na dolną Wisłę. Opalenie to kolejny przystanek podczas wycieczki. Mała kociewska miejscowość, w której do 1929 r. znajdował się most wiślany, który rozebrany został przeniesiony do Torunia. Przewodnikiem po tej lokalnej ojczyźnie był Marek Kordowski miejscowy nauczyciel i odkrywca dziejów Opalenia oraz okolic.

Dodajmy, że eksploratorami ziemi gniewskiej byli okoliczny mieszkańcy oraz przybysze z Kwidzyna, Gniewu, członkowie ZKP oddziały Kociewskie z Tczewa i Pelplina. W przyszłości podobne inicjatywy będą kontynuowane – zapowiadają zrzeszeniowcy.


 

Opr. (tomm)/ZKP OK w Tczewie



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama