Zaśpiewano hymn państwowy, a następnie Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej przypomniał okoliczności i przebieg sowieckiej inwazji na II RP.
17 września ZSRR na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow bez wypowiedzenia wojny Stalin dokonał inwazji na broniącą się przed agresją III Rzeszy Niemieckiej Polską. Skutkiem były masowe zbrodnie dokonywane przez NKWD i Armię Czerwoną oraz ludobójstwo polskiej inteligencji w tzw. Katyniach oraz masowe deportacje polskich rodzin, często z małymi dziećmi... W wyniku napaści Rosja sowiecka zagrabiła połowę terytorium II RP. Ze zbrodni i zniszczeń wojennych Rosjanie nigdy się nie rozliczyli. Do dziś uważają, że nie ponoszą odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej, a swoją inwazję na nie zagrażający im kraj, z tego dnia do dziś nazywają „wyzwoleńczym pochodem Armii Czerwonej”. Tym samym Sowieci dołączyli do hitlerowskich Niemiec, pomagając im w zajęciu Polski i rozpętując wspólnie z III Rzeszę II wojnę światową.
Krzysztof Korda przypomniał, że 28 września 1939 r. obaj najeźdźcy podpisali traktat o o granicach i przyjaźni, jednak mimo niewoli naród Polski przetrwał.
- Każda taka rocznica jest okazją abyśmy podziękowali za dar życia tym wszystkim, którzy stanęli w obronie naszej Ojczyzny – mówił ks. proboszcz Adam Gadomski z par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. - Oni oddali życie po to byśmy my mogli żyć. Dziś jesteśmy wdzięczni im pamięć, ale to co możemy zrobić przede wszystkim to modlić się w ich intencji.
Po słowach modlitwy, przy dźwiękach werbli delegacje samorządów miasta, powiatu, ugrupowań lokalnych oraz przedstawiciele służb,kombatantów, dyrektorzy szkół, placówek i instytucji miejskich złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu.
W Fabryce Sztuk młodzież szkół średnich zorganizowała wydarzenie, w którym upamiętniono tragiczną rocznicę.
(tomm)/Fot. Zbigniew Mocny
Napisz komentarz
Komentarze