Uzasadnienie uchwały:
Roman Stanisław Dmowski (1864-1939) – polski polityk, publicysta polityczny, minister spraw zagranicznych i poseł na Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej. Współzałożyciel Narodowej Demokracji (endecji, ruchu narodowego). Polski działacz niepodległościowy. Pod koniec I wojny światowej stał na czele Komitetu Narodowego Polski, który był uznany przez państwa Ententy za namiastkę rządu polskiego na emigracji i przedstawicielstwo interesów Polski.
Roman Dmowski był polskim delegatem na konferencję paryską w 1919 r. i sygnatariuszem traktatu pokojowego w Wersalu. Uznawany jest za jednego z ojców niepodległej Polski. Za zasługi na rzecz niepodległości oraz za przyczynienie się do rozwoju polskiej świadomości narodowej Roman Dmowski został 8 stycznia 1999 roku, w 60. rocznicę śmierci uczczony przez Sejm RP jako mąż stanu, specjalną uchwałą. W dokumencie podkreślono, że „dobrze przysłużył się Ojczyźnie” i „w stopniu decydującym do ukształtowania naszych granic” po I wojnie światowej.
W 2014 roku Sejm RP ponownie uczcił Romana Dmowskiego uchwałą, która związana była z 150. rocznicą urodzin i 75. rocznicą śmierci Romana Dmowskiego. W lutym 2020 roku Roman Dmowski został jednym z patronów państwowej instytucji kultury – Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, powołanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
Dodajmy, że uchwała o upamiętnieniu R. Dmowskiego w Tczewie nie przeszła gładko. Tczewska lewica ostro protestowała przeciwko inicjatywie. Grożono zablokowaniem uchwały.
- Jesteśmy zadowoleni, że Rada Miejska w Tczewie przyjęła w końcu uchwałę, o którą zabiegaliśmy – podsumowuje Wojciech Stawicki z Komitetu Upamiętnienia Romana Dmowskiego w Tczewie. - Sprawa toczyła się od końca lutego, więc trochę czasu minęło. Dwukrotnie w tym czasie spotykaliśmy się z prezydentem. Finalnie wniosek trafił pod głosowanie, a radni go poparli. Nie wyobrażaliśmy sobie, by mogło być inaczej. Przecież chodziło o upamiętnienie jednego z ojców niepodległości, którego zasługi dla narodu są niepodważalne. Początkowo zbieraliśmy podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą, by zmienić nazwę ronda dworcowego na rondo im. Romana Dmowskiego. Po spotkaniu z radnymi, doszliśmy do wniosku, że lepszym miejscem upamiętnienia Romana Dmowskiego będzie powstający skwer. Dzięki temu udało się zdobyć poparcie wśród części radnych.
Uchwałę przegłosowano na ostatniej sesji 25 sierpnia br.
Działacze Młodzieży Wszechpolskiej dziękują wszystkim tym, którzy wspomagali ich inicjatywę i przyczynili się do wprowadzenia jej w życie.
- Szczególne podziękowania składamy na ręce Pana Prezydenta Mirosława Pobłockiego, szanownych radnych, którzy zagłosowali za przyjęciem uchwały i zaangażowanym w sprawę pracownikom urzędu – napisali na swoim profilu Facebook'owym działacze Młodzieży Wszechpolskiej.
(tomm)
Napisz komentarz
Komentarze