Reklama
niedziela, 2 lutego 2025 14:55
Reklama

Dyskusja nad lasem tczewskim. Protesty radnych i mieszkańców oraz tłumaczenia prezydenta

Na czwartkowej sesji 25 sierpnia Rada Miejska w Tczewie po burzliwej dyskusji przyjęła studium uwarunkowania przestrzennego dla terenów tzw. lasu tczewskiego czyli dawnego poligonu po byłej jednostce wojskowej tczewskich saperów. Co ciekawe na tej samej sesji przyjęto także petycję z podpisaną przez prawie 400 osób pn. „Ratujmy Las Tczewski”.
Dyskusja nad lasem tczewskim. Protesty radnych i mieszkańców oraz tłumaczenia prezydenta

Autor: UM w Tczewie

Za studium uwarunkować głosowało za - 16 przeciw 2 (Brządkowski, Ciesielski) - , wstrzymało się -2 (Skiberowski, Kussowski)

Dodajmy, że dawne tereny wojskowe – poligon znajdują się pomiędzy ul. Rokicką a Górkami (os. Witosa). Nieruchomość jest warta ok. 150 mln zł, jak podał prezydent Mirosław Pobłocki na sesji i należy obecnie do Krajowego Zasobu Nieruchomości (wcześniej do Agencji Mienia Wojskowego).

Sam teren, o którym mowa zajmuje powierzchnię 150 ha. Zdanie klubu radnych Tczew Od Nowa realizacja planów studium oznacza koniec lasu tczewskiego i wykorzystania tych terenów, jako miejsca rekreacji tczewian. Klub jeszcze w 2014 r. wnioskował, aby ten obszar wyłączyć z zabudowy mieszkaniowej i usługowej i zarezerwować go jako teren zielony. Był to także jeden z punktów programu wyborczego ugrupowania. Mieszkańcy Tczewa na różnych forach Facebookowych nie pozostawili suchej nitki na niefortunnych zapisach studium, obawiając się wycinki ich lasu.

 

Opinia przed obradami

Jeszcze przed sesją radny Łukasz Brządkowski z Inicjatywy Tczew Od Nowa podał przyczyny, dla których jego zdaniem należy podnieść publicznie kwestię zagospodarowania lasu tczewskiego.

„Dlaczego włączyłem się w działania grupy Ratujmy Las Tczewski? Odpowiedź jest oczywista - należy ocalić ten jedyny kompleks leśny znajdujący się w granicach miasta dla przyszłych pokoleń. Lesistość Tczewa wg danych GUS wynosi ... 2,53 %. Niewiele. Jedynym dużym obszarem zadrzewionym jest nasz Park Miejski W Tczewie Był on odpowiedni dla miasta XIX i połowy XX wieku. Obecnie Tczew jest dużo większy i musimy zadbać o zabezpieczenie kolejnego terenu zielonego dla miasta w XXI wieku. Dzisiaj na sesji Rady Miejskiej odbędzie się głosowanie nad zmianą studiu uwarunkowań dla tego terenu. Co studium zakłada? Wyznaczenie terenu rozwojowego dla ZUOS (farma fotowoltaiczna) oraz obszaru na nowy cmentarz kosztem lasu. Na zrzutach z oficjalnego systemu informacji przestrzennej zaznaczyłem planowany nowy teren ZUOS i cmentarza. Widać wyraźnie, że obszar pod farmę fotowoltaiczną ZUOSu jest w całości w obrębie lasu, a cmentarz wchodzi w niego na głębokość 200 m. Co należy zrobić? Wystarczy przeznaczyć dla formy fotowoltaicznej ZUOS obszar na południe od tego zakładu (działka miejska) a cmentarz doprowadzić do granic lasu, a "brakujące" 200 m wytyczyć na południe. Liczę gorąco że radne i radni odrzucą dzisiaj studium i w przyszłym wróci ono do nas bez kontrowersyjnych zapisów”.
 

- Z zapisów studium nie wynika, że ja jutro pójdę i będę siekierą wycinał drzewa, bo ja tam nawet wejść nie mogę, bo są to tereny prywatne, a do tego państwowe – stwierdził prezydent Tczewa. - KZN traktuje ten teren Jako teren biznesowy. W Warszawie ktoś popatrzył na zestawienie i powiedział na tych terenach można zarobić! KZN już planował gdzie powstanie budownictwo jednorodzinne gdzie wielorodzinne. Kiedyśmy się o tym dowiedzieli, próbowaliśmy to zablokować i podjęliśmy decyzję, że musi zostać stworzone studium, jako ten pierwszy dokument w którym określa się o przeznaczenia tego terenu na tereny rekreacyjno-wypoczynkowe tereny zielone - do dzisiaj taki zapis jest. Rozmawialiśmy tutaj przed chwilą z Piotrem na temat studium na temat wniosku dotyczący przeniesienia tego tematu później, jednak i tak niczego nie zmieniłoby to w tej kwestii a nawet pogorszyłoby obecną sytuację. Stąd pojawił się pomysł sprzedajemy. Problem w tym, że tereny te warte są ok. 150 mln zł.

Prezydent M. Pobłocki pytał skąd wziąć taką kwotą, z czego zabrać?

 

Widmo żołnierskich bloków

M. Pobłocki przyznał w wystąpieniu, że należy pospieszyć się z przyjęciem studium, bo inaczej jak nieoficjalnie wiadomo, może dojść do wykorzystania przez Ministerstwo Obrony Narodowej dawnych tczewskich terenów wojskowych pod budowę np. bloków dla żołnierzy. Jak wiadomo armia ma zostać powiększona do 300 tys. żołnierzy i będzie trzeba ich gdzieś zakwaterować. A Tczew jest atrakcyjnym, do tego typowanym miejscem na taki cel.

Prezydent tłumaczył, że sformułowanie o wyznaczeniu budowy cmentarza i terenów pod dalszy rozwój ZUOS był jedynie celem społecznym jaki należało wskazać Krajowemu Zasobowi Nieruchomości. Co nie oznacza, że obiekty te powstałyby na terenach poligonowych. Tak apelował prezydent prosząc o przyjęcie studium.

 

Mimo tych tłumaczeń radny Łukasz Brządkowski nalegał, by zapisy już na etapie studium gwarantowały przeznaczenie 20 ha lasu pod tereny zielone na obszarze tzw. lasu tczewskiego.

 

- Losy tego terenu widzę w czarnych barwach – mówił. - Przypominam, że problem ten dotyczy jedynie wycinka tego teren, który teraz jest obszarem bardzo dużym około 140- 150 ha, który znajduje się w północno-zachodniej części terenów dawnych terenów wojskowych to jest na ok. 20 ha. (...) Moim zdaniem cmentarz może być umiejscowiony na tym całym ogromnym terenie tak, że nie będzie on absolutnie przeszkadzać z planami utworzenia strefy rekreacyjnej. Z informacji przestrzennej oficjalnej strony wynika, że sam cmentarz wchodzi w las około 200 m i wydaje się, że może znaleźć się bardziej na południe czy bardziej na wschód od planowanego cmentarza. Wydaje mi się że tutaj (w studium) los tego lasu jest przesądzony.

 

Zdaniem radnego ze studium wynika potem plan zagospodarowania przestrzennego miasta, a potem projekty inwestycyjne, dlatego właściwe i precyzyjne zapisy już na etapie studium są tak istotne.

 

- Moim zdaniem ten las można od razu przeznaczyć do celów społecznych, więc cała sprawa rozbija się o wytyczenie pewnego rodzaju granic na wykorzystania terenów o których mowa – przekonywał Ł. Brządkowski. Przytoczył też dane GUS, z których wynika, że Tczew ma bardzo mało terenów zielonych (zaledwie 2,5%)

- W skali województwa nie mamy nie mamy tych drzew za dużo. Możemy postarać się, aby w przyszłości dla mieszkańców miejscem odpoczynku był ten atrakcyjny teren, który możemy przejąć – stwierdził radny, który dodał że tryb w jakim przedstawiono zapisy studiu odbył się z pominięciem zdania radnych i opinii mieszkańców.

 

Przykry zapach, cmentarz i OZE

Prezydent stanowczo zaprzeczył, że chce zabetonować tczewskie byłe tereny poligonowe i zadeklarował, że chce by były tam nadal „zielone płuca miasta”. Niestety z zapisów studium nie do końca to wynika.

Radny Michał Ciesielski przypomniał, że mnóstwo osób protestuje przeciwko betonowaniu „poligonu”. Zauważył, że teren lasu nie nadaje się pod budownictwo z uwagi na ukształtowanie terenu oraz, że mieszkańcy os. Witosa najbardziej odczują sąsiedztwo przykrego zapachu.

Radna Gertruda Pierzynowska zarzuciła Łukaszowi Brządkowskiemu... „rozpuszczanie macek” i o to, że jest wszędzie i zajmuje się wszystkim, jak przed laty parkiem miejskim, który został wpisany do rejestru zabytków, co jej zdaniem uniemożliwia jakiekolwiek dalsze prace zgodne z planami władz miasta. Jej zdaniem najpierw trzeba ustalić plan zagospodarowania przestrzennego, a potem decydować ile metrów w tą czy dalej i zaapelowała „by nie wypowiadał się jak znawca, tylko jak my wszyscy”.

Radny Brządkowski skomentował, że nie rozumie zachowania radnej do jego osoby, którą jednak nadal szanuje.

Głos zabrał radny Tadeusz Dzwonkowski (PiS), mówiąc że „dzieli się skórę na niedźwiedziu”, a jego zdaniem studium jest potrzebne prezydentowi do negocjacji, a wyjazd do Warszawy z zapisami o zielonych ternach rekreacyjnych nie dawałby szans w negocjacjach.

Dodajmy, że planiści miejscy zawarli także w studium możliwość powstania farm fotowoltaicznych. Zatem plan realizacji celów publicznych jest bardzo szeroki. Warto też pamiętać, że na tym etapie nie sposób stwierdzić na 100 proc. że Tczew pozyska tereny poligonowe od KZN.

 

Wawrzyniec Mocny


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewianin 27.08.2022 18:07
Zadne dzielenie skory na niedzwiedziu. Gdyby Ooblocki mial czyste intencje zapis w studium bylby inny. NiewiDomo czy gdyby nie rozglos, to czy w ogole padlyby deklaravje ochrony lasu przez prezydenta.

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama