Podczas sesji nieobecne były radne Alicja Gajewska z powodu choroby oraz Marii Taraszkiewicz – Gurzyńskiej oraz Roman Małecki i Gabriela Makać. Podczas głosowania nad absolutorium, co ciekawe nikt nie głosował przeciw. 9 radnych się wstrzymało (Dariusz Godlewski, Grażyna Antczak, Barbara Kamińska, Jan Kulas, Piotr Odya, Stanisław Smoliński, Witold Sosnowski, Studený Jiři i Zbigniew Zgoda). Za było 10 radnych.
Dużo wyraźniejsze stanowisko opozycji zostało wyrażone w głosowaniu nad votum zaufania. Za jego przyznaniem głosowało 8 za (Bogdan Badziong, Andrzej Demski, Tomasz Kajzer, Krzysztof Korda, Waldemar Pawlusek, Piotr Łaga, Marek Modrzejewski i Wiesława Tomaszewska) i 10 przeciw (Grażyna Antczak, Dariusz Godlewski, Barbara Kamińska, Tomasz Kotlenga, Adam Kucharek, Piotr Odya, Stanisław Smoliński, Witold Sosnowski, Studený Jiři oraz Zbigniew Zgoda).
Nie udzielenie absolutorium jest równoznaczne z wnioskiem o odwołanie starosty na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni. By odwołać starostę konieczna są 3/5 głosów rady (w głosowaniu tajnym). Taka większość jest również potrzebna do przyjęcia absolutorium.
Rada Powiatu Tczewskiego podjęła także uchwały w sprawie:
- zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Tczewskiego za 2021 r. (10 za, 9 wstrzymał się, 4 nieobecnych),
- w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego ( 19 za, 4 nieob.)
- zmian w budżecie Powiatu Tczewskiego na rok 2022 (14 za, 5 wstrzym., 4 nieob.),
- zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Tczewskiego na lata 2022-2036 (za 15, 4 wstrzym, 4 nieob).
W związku z trwającymi akacjami i okresem urlopowym radni wysłuchali informacja na temat stanu przygotowań do sezonu letniego powiatowych służb i straży oraz o planowanych i zrealizowanych działaniach w ramach obchodów Roku Józefa Wybickiego w powiecie tczewskim.
W. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze