Reklama
wtorek, 4 lutego 2025 17:46
Reklama

Uciekli do Polski przed bombami. Wdzięczni za pomoc i schronienie!

Na dzień 9 marca br. w powiecie tczewskim przebywało 416 obywateli Ukrainy (uchodźców). W gminie Tczew bezpieczne schronienie znalazło 98 osób. Przebywają m.in. w pomieszczeniach sadu w Miłobądzu (ok. 40 osób. Jest wśród nich 10 dzieci najmłodsze dziecko – 1,10 lat, dwoje 6-latków, a najstarsze 19 lat, ), którego część znajduje się także w Śliwinach. Gdy dowiedzieliśmy się, że mieszkają tam uchodźcy postanowiliśmy ich odwiedzić by przekonać się co jest im najbardziej potrzebne, w jakich warunkach mieszkają oraz zapytać o to co przeżyli.
Uciekli do Polski przed bombami. Wdzięczni za pomoc i schronienie!

Autor: Tczew dla Ukrainy (profil FB)

Pani Agata Kreft, która ugościła uciekinierów z ogarniętego wojną kraju pokazała nam pomieszczenia i liczne rozlokowane dary w budynku sadu. Pomieszczenia są estetyczne. Jest kuchnia wraz z wyposażeniem. Do tego wydzielono miejsca na dary ze zbiórek oraz sypialnie. To co nas uderzyło to liczba kartonów z darami popakowanymi w opisane kartony. To efekt ponad 10-godzinnej pracy wolontariuszy, który wszystko posegregowali i poopisywali.

W Śliwinach funkcjonuje świetlica wiejska, która od godz. 18.00 do 20.00 pracuje jako punkt pomocy uchodźcom, przyjmując m.in. dary ze zbiórek od mieszkańców. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Śliwinach przygotowują posiłki dla rodzin ukraińskich, które zamieszkały w Śliwinach. Pomagają też strażacy z OSP Miłobądz, sołtysi z Rokitek i Śliwin... Łącznie w pomoc uchodźcom, którzy przybyli do Śliwin zamieszkać pomaga obecnie ok. 50 osób.

 

Obie ok. 40-letnie panie, które poznaliśmy przyjechały z Ukrainy dziećmi. Mężczyzn pozostawiły w kraju. Walczą z agresorem. Ich pobyt w sadzie nie jest przypadkowy. One i pozostali uchodźcy, którzy uzyskali tu schronienie to rodziny mężczyzn, którzy pracowali w sadzie przy zbiorach jabłek i obsłudze sadu.

Pani Ania pochodzi Lubieszowa, małego miasteczka ok. 6 tys. mieszkańców w obwodzie wołyńskim, na zachodzie Ukrainy, niedaleko granicy z Białorusią. Z kolei Pani Ira z Łucka (221 200 mieszkańców) – większego miasta trochę bardziej na południe, na wysokości Zamościa. Do granicy z Polską jest jednak jeszcze spory kawałek drogi.

Pani Ania wyjechała z dziećmi 24 lutego, gdy tylko na miasto spadły pierwsze bomby.

- Wyjechałam z mamą i trójką dzieci brata (3, 10 i 13 lat) – mówi. - Brat remontuje silniki samolotowe. Został w kraju, by walczyć. Jesteśmy cały czas z nim w kontakcie. Na szczęście nic mu nie jest. Obawiamy się wybuchu elektrowni atomowej w Zaporożu.

28 lutego, po czterech dniach udało im się przejść przez granicę z Polską. Załapali się do autobusu z Łucka do Warszawy. Tam wolontariusze zawieźli ich na dworzec zachodni w Warszawie. A ze stolicy trafili do Tczewa pociągiem.

 

- Byliśmy zaskoczeni, że zorganizowano nam pomoc. Gdy przyjechałam do Polski wiele rodzin na walizkach czekało na pomoc – wspomina pani Ania. - Jestem bardzo wdzięczna. Mamy ciepłe miejsce i zaoferowane rzeczy i produkty, by funkcjonować.

 

Z kolei pani Ira wyruszyła z Łucka o godz. 9.00 24 lutego - wtedy gdy rozpoczęła się inwazja Rosji. Uciekli, bo bali się. Cały kraj płonął. Na drogach do granicy z Polską pojawiły się tłumy uciekinierów.

- Tworzono grupy na granicy z Polską, by tłum nie napierał – wspomina pani Ira. - Pierwszy przystanek mieliśmy w Chełmie. Gdy przeszliśmy na stronę polską otrzymaliśmy dokumenty. Pierwsze pytanie jakie usłyszeliśmy, to czy mamy dokąd jechać. Tam też otrzymaliśmy coś do jedzenia. Dostaliśmy też pakiet telefoniczny byśmy mogli dzwonić na Ukrainę do bliskich.

Utknęli w Warszawie wschodniej, ale potem przyjechał pan Marcin z gminy Tczewa i odebrał ich samochodem.

 

- Nigdy tego nie zapomnę – stwierdziła pani Ania. - Z naszego bloku nie wyjechaliśmy od razu. Najpierw 6 dni spaliśmy w ubraniach, by w końcu jak zaczęło się bombardowanie, zerwać się nagle wziąć pieniądze, parę wcześniej spakowanych walizek i uciekać. Wtedy wszyscy mieszkańcy naszego bloku uciekali z nami. Wiele rodzin z dziećmi. Uciekaliśmy przy dźwiękach syren... Okropny strach o życie dzieci, swoje...

 

Na szczęście teraz są bezpieczni. Ira jest przedszkolanką, a Ania hydrotechnikiem, ale obie mówią, że chętnie podejmą się jakiejkolwiek pracy. Gdy rozmawialiśmy z właścicielką sadu nagle odezwał się jej telefon i okazało się, że jest miejsce pracy przy sprzątaniu dla jednej z pań...

 

Mobilizacja do pomocy

Pani Agata zauważa, że wiele pomagających osób wyobraziło sobie, że przyjmą uchodźców na góra 2 tygodnie. Tymczasem to tak nie działa. Zanosi się, że wielu uciekinierów zostanie przecież w Polsce na dłużej. Osoby, które udzielają pomocy są w stałym kontakcie z gminnymi, powiatowym i wojewódzkim centrum kryzysowym. Centra są dostępne i chętnie służą radą i wsparciem.

 

- Wśród uchodźców, których przyjęłam są żony z dziećmi 17 naszych pracowników – mówi Agata Kreft. - Cała pomoc zorganizowana jest przy pomocy ok. 50 osób m.in. sołtys Miłobądza i Rokitek. Włącza się też aktywnie gmina i starostwa. Bez tych wszystkich ludzi nie zapewnilibyśmy Ukraińcom opieki. Najważniejsze są obecnie kobiety i dzieci którym trzeba oprócz funkcjonowania zapewnić pracę, edukację i opiekę medyczną. Ważna jest też nauka języka polskiego. Nauka języka nie będzie mogła być realizowana przez szkoły, gdy będzie ponad 1 mln uchodźców, bo to fizycznie niemożliwe. Myślę, że polskiego mogliby uczyć logopedzi, a nawet studenci logopedii (jeśli chodzi o studentów potrzebne byłoby zezwolenie państwowe).

 

Dowiedzieliśmy się, że wśród uchodźców w Śliwinach jest m.in. studentka desegin'u, która chciałaby bardzo kontynuować studia w Polsce. Takich zdolnych osób do naszego kraju przybyło wiele. Potrzebne byłyby też zmiany w nauce przedmiotów zawodowych tak, by jak najszybciej osoby kształcące się mogłyby podejmować pracę.

 

Uchodźcom w Śliwinach najbardziej brakuje chemii (szamponów, odżywek, past do zębów, mydeł, kremów do rąk, środków higienicznych, płynów do naczyń, środków do prania). Obecnie mnóstwo mieszkańców (z Rokitek, Lubiszewa, Miłobądza...) przekazało całą masę produktów w niecałe 3 dni.

Rzeczy jest dużo, ale w perspektywie nie wiadomo jak długo uchodźcy będą zmuszeni przebywać za granicą. Już poczyniono starania, by zapewnić np. opiekę dentystyczną. Tczewscy dentyści zbadali bezpłatnie wiele osób.

Chore dzieci, które przybyły otrzymały pomoc lekarską. Sołtysi sporządzili listę osób, które przybyły. Potem wysyłano skany paszportów.

 

Pomoc od tczewian

Zanim w kwestii uchodźców oficjalnie zaczęły działać samorządy (Urząd Miejski i Starostwo) w Tczewie pojawiło się mnóstwo oddolnych inicjatyw pomocowych. Część takich akcji skupiła się wokół fan page Facebook'owego: „Tczew dla Ukrainy”. Efektem jest m.in. zagospodarowanie na potrzeby przyjmowania darów ze zbiórek sali świetlicowej EATON przy ul. 30 Stycznia.

Na wspomnianej stronie publikowane są zdjęcia i posty informujące o działaniach pomocowych.

Ostatni posta zawiera np. bardzo przydatne informacje:

„(...) Każda osoba musi być zarejestrowana. Zadzwońcie pod numer 698765695, rejestracja umożliwia późniejsze korzystanie z pomocy MOPS https://wrotatczewa.pl/tczew-pomaga-ukrainie/

Wymagane są formalności w Punkcie Recepcyjnym w Gdańsku. To pomoże m.in w uzyskaniu miejsca w szkole dla dziecka https://goo.gl/maps/wk3yPTQ14Rh1WKhv6

Możliwa jest pomoc żywnościowa MOPS na podstawie paszportu z pieczątką wjazdu do Polski

Pomagamy przekazując środki czystości i odzież /prosimy o wiadomość/

Aby dobrze działać musimy wiedzieć ile osób przyjechało”.

 

Udokumentowano też m.in. dołączenie się do transportu GTC Piotr Borys, którego tiry odbyły udany transport darów ze zbiórek do Lwowa. Najpilniejsze są tam medykamenty. Michał Ciesielski pojechał autobusem po 22 osoby. Takie „wyprawy” są bardzo trudne i pracochłonne. Często na granicy wiążą się z długotrwałym oczekiwaniem.

 

- Zaangażowaliśmy grupę radnych oraz grono Naszych przyjaciół, osób chętnych do wolontariatu. Tak powstał „Tczew dla Ukrainy” – mówi Marcin Kussowski, radny tczewski. - W piątek 28.02.2021r. nie było jeszcze konkretnych wytycznych czy zorganizowanych działań miejskich lub powiatowych. Nie czekaliśmy! Postanowiliśmy zacząć działać jak najszybciej jeszcze przed wytycznymi wojewody. EATON użyczył nam sali Klubu Kultury, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Było to dla nas impulsem do dalszego działania. Powstał hub magazynowy, do którego zwożą zorganizowane zbiórki i osoby prywatne. W pomoc włączyła się Fundacja dla Tczewa (organizacja zbiórek do puszek, wolontariusze) i Stowarzyszenie Kolpinga, które użyczyło nr konta bankowego na rzecz zbiórki pieniężnej (nr konta podany jest na plakacie, który załączamy do artykułu – dop. red.). Część zebranej pomocy trafiła w zeszłym tygodniu do Lwowa. Szykujemy się do kolejnego dużego transportu darów. Udzielamy też pomocy przybyłym. To często osoby, które przyjechały z jedną walizką, z niewielką ilością gotówki. Bywają osoby, które nie mają praktycznie nic, nawet dobrych butów na chłodne dni. Często potrzebują podstawowych środków czystości typu past do zębów, mydeł, środków piorących, żywności, poduszek, ręczników czy koców... Wszystko mamy posegregowane dzięki ogromnej pomocy różnych wolontariuszy. Uchodźcy mogą podejść do punktu zbiórki i dobrać potrzebne rzeczy. Jeśli znamy konkretne potrzeby przygotowujemy tzw. „pakiety startowe”. Zgłaszają się do Nas również osoby, które potrzebują noclegu. Pomagamy im to zorganizować.

 

Pracy jest mnóstwo. Zeszły tydzień pracowali do późnych godzin. Dopiero teraz zrobiło się trochę luźniej... Ich działania są wspierane m.in. przez tczewskie punkty gastronomiczne, w tym „YOU - Restauracja/Pizzeria” czy Bar „Kociewiak”, LINK BISTRO, bary oferujące zupy czy pizzerie. W sumie były dni, że grupa angażowała do wolontariatu nawet 150 osób dziennie. Odzew by pomagać jest bardzo duży, a społeczeństwo tczewskie jest bardzo ofiarne.

 

- Na szczęście miasto bardzo dobrze zorganizowało system przekazywania informacji o tym gdzie uchodźcy mogą uzyskać schronienie/miejsca noclegowe. Takich informacji udziela też Spółdzielnia Socjalna „Heca”, która legalizuje pobyt, pomaga w wykonaniu formalności we współpracy z UM w Tczewie. UM przeznaczył m.in. 100 miejsc na terenie Tczewa.

 

Sala w EATON funkcjonuje od pon. do piątku w godzinach 16.00-20.00, w soboty od 10.00-15.00.

 

Tczew dla Ukrainy. Co jest potrzebne?

Obecnie grupa zorganizowana przy profilu Facebookowym – Tczew dla Ukrainy apeluje o wsparcie w postaci: ciepłego obuwia, kurtek, swetrów, odzieży termicznej, rękawic wojskowych, termosów, śpiwory, medykamenty zwłaszcza tamujące krew i opaski zaciskowe.

 

 

Wawrzyniec Mocny

Fot. W. Mocny/Tczew dla Ukrainy (profil FB)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kx 14.03.2022 06:51
Rozsjaniw zawsze ktadli ziemie innym narodom i w zamoan wprowadzali swoją biedę i zamordyzm. Nawet jak wygrają to beda rzadzic sterta gruzów...

woloność 13.03.2022 13:36
Wojna to dramat i dla kraju i dla obywateli. Pomoc nasza jest niezbędna dla uciekających przed bombami. Naprawdę wszystkim Ukraińcom współczują i rozumiem ich ból, rozterki i cierpienie. Jak tak dalej pójdzie to oni nie będą mieli do czego wrócić. Ruscy rozbiją wszystko co stoi na ziemi. Pomagajmy ile możemy, ale niech ta pomoc będzie też mądra i z sensem.

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama