Ten właśnie fragment oficerskiego listu z 10 lutego 1807 r., wysłany z Nowego nad Wisłą, jest pierwszym historycznym zapisem nazwy regionu Kociewie. Na pamiątkę tego wydarzenia, w 2007 r. ustanowiono dzień 10 lutego Światowym Dniem Kociewia.
W tym roku z uwagi na obostrzenia pandemiczne obchody miały ograniczony wymiar, ale warto odnotować te wydarzenia, które się odbyły.
Tczew
W grodzie Sambora w „Fabryce Sztuk” ukazał się zeszyt ćwiczeń o Kociewiu. Publikacja prezentuje dzieje regionu, folklor czy gwarę kociewską. Zeszyt może stanowić wspaniałe źródło uzupełnienia szkolnej edukacji o regionie. Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie” idąc z duchem czasu zorganizowała konkursy i zabawy w mediach społecznościowych poświęcone kociewskiej krainie. Lokalni samorządowcy z powiatu tczewskiego podsumowali współpracę lokalną i planowali nowe wspólne inicjatywy.
Gniew
W lokalnej stacji telewizyjnej zaprezentowano występy kociewskich zespołów folklorystycznych, a słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu, historyka lokalnego - Marka Kordowskiego o historii i walorach Kociewia.
Piaseczno
Lokalne władze, uczniowie i mieszkańcy oddali hołd zasłużonym Kociewiakom, regionalistom Janowi Ejankowskiemu i Teofilowi Watkowskiemu na cmentarzu w Piasecznie.
Świecie
Zaprezentowano kulinarny konkurs regionalnych specjałów i pyszności.
Zblewo
Ogłoszono konkurs fotograficzny: Najlepiej Kociewie - czuje się w Zblewie. Szeroki wachlarz inicjatyw i pomysłów promujących Kociewie pozwolił zaprezentować region szerszej grupie odbiorców. Wszystkie inicjatywy odbywały się z udziałem i przy zaangażowaniu działaczy i sympatyków Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddziałów Kociewskich w Tczewie, Pelplinie i Zblewie.
Opr. (red.)/ZKP OK w Tczewie
Fot. Fabryka Sztuk
Napisz komentarz
Komentarze