sobota, 30 listopada 2024 02:42
Reklama
Reklama

Tczewscy włodarze - specjaliści od parkingów

Wielokrotnie zwracałem uwagę, że Tczew ma ogromny potencjał, aby być pięknym miastem, atrakcyjnym i wygodnym do życia. Zarówno historia jak i lokalizacja za tym przemawiają. Niestety szczególnie „Stare Miasto” i okolice nie mają szczęścia, ani perspektyw na rozwój.
Tczewscy włodarze - specjaliści od parkingów

Piękne zaułki są zaniedbane, albo przestały być piękne. Historyczny park zaniedbany, a amfiteatr, który był miejscem spotkań mieszkańców przy okazji bardzo wielu imprez kulturalnych - przestaje istnieć. Unikalny, urokliwy punkt widokowy za kościołem „szkolnym” przestał już istnieć dawno. Przystań nadwiślańska nigdy nią nie została, a obecnie od bardzo wielu miesięcy stoi opuszczona i niszczeje. Przykładów można by mnożyć jeszcze wiele.

Myślę, że aby ratować sytuację Starego Miasta, które obecnie sprawia wrażenie upadającego, włodarze wpadli (nie pierwszy raz) na „ambitny” pomysł ożywienia tej części miasta, a ten pomysł to budowa parkingu z miejscami na 50 samochodów przy ulicy Ks. Ściegiennego. Osobiście uważam, iż problem upadającego Starego Miasta nie jest podyktowany brakiem miejsc parkingowych, a brakiem umiejętności rządzenia miastem. Działka przy ulicy Ks. Ściegiennego to chyba jedna z ostatnich tak cennych i bardzo atrakcyjnych lokalizacji na „Starym Mieście”. Jednak, jakie to ma znaczenie dla lokalnych włodarzy? Żadne! To cenne miejsce zostanie zmarnowane, tak jak wspomniany punkt widokowy czy bulwar nadwiślański z kolorowym plastikowym zamkiem, który staje się już pośmiewiskiem, a kiedyś prezentował przepiękną panoramę starego Tczewa, czy opuszczona przystań oraz wiele innych.

 

Teren przy ulicy Ks. Ściegiennego powinien zostać przekształcony w infrastrukturę, która służyłaby mieszkańcom i przyjezdnym, wpisując się w atrakcyjne sąsiedztwo. Budowa parkingu na tak atrakcyjnej działce to kolejny pokaz całkowitego braku kreatywności, umiejętności w zarządzaniu miastem… wymieniać by długo. Zapewne odezwą się głosy, że na Starym Mieście są potrzebne parkingi. Być może tak jest, jednak najpierw należy zoptymalizować te parkingi, które już istnieją. Niestety nic takiego się nie stało, a tak atrakcyjne miejsce - jak ul. Ks. Ściegiennego, powinno być ostatnią propozycją parkingu na mapie miasta. Uważam, iż doskonałym miejscem o ogromnym potencjale są parkingi przy ulicy Ogrodowej. W tym miejscu w stosunkowo prosty sposób można by wybudować piętrowy parking. Oczywiście nie za ok. 1, 5 miliona złotych, jak planuje się budowę nowego parkingu. Jednak to nie powinno być przeszkodą zażywszy, że budowa parkingu przy dworcu kosztowała ok. 13 milionów złotych!!! Przykład budowy tych dwóch parkingów jeszcze raz dobitnie pokazuje, iż włodarze nie radzą sobie z zarządzaniem miastem. Parking przy dworcu mógł powstać w miejscu istniejących parkingów, a konstrukcja podobna do tego przy ul. Jana z Kolna w Gdańsku być może byłaby tańsza? Zajęty teren przez parking dworcowy mógł służyć mieszkańcom w inny sposób. Można było również negocjować z koleją tereny należące właśnie do nich, ponieważ większość kierowców stawiających pojazdy na parkingu to właśnie klienci kolei. To jednak nie wszystko, kolejny parking, który ma zająć bardzo cenne tereny, aczkolwiek zapomniane przez miasto, to planowany na „kanonce” w związku z remontem i rozbudową basenu. Niestety bardzo cenny teren zostanie utracony bezpowrotnie.  W tym przypadku problem jest jeszcze bardziej złożony i osobiście uważam, że powinien być budowany nowy basen w innym miejscu np. była jednostka wojskowa, ale o tym problemie będzie jeszcze okazja napisać.     

Trudno zrozumieć tak nieracjonalne decyzje, które nie wnoszą wartości dodanej dla mieszkańców, a wręcz przeciwnie przyczyniają się do stagnacji miasta i nieodwracalnego marnowania najcenniejszych zakątków. Czy to niegospodarność, brak umiejętności i kreatywności, buta…? Nie wiem może ktoś mi podpowie?    

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama