sobota, 30 listopada 2024 02:46
Reklama
Reklama

Podobno otwarto stadion piłkarsko–lekkoatletyczny przy ul. Bałdowskiej?

Do budowy stadionu lekkoatletycznego nie chciałem już wracać, bo w zasadzie nie ma, do czego. Nie wiem czy mieszkańcy są zorientowani, iż odbyła się „uroczystość” otwarcia stadionu, o której zapewne niewiele osób w mieście wiedziało. Być może dlatego, że nie było czego świętować.
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Podobno otwarto stadion piłkarsko–lekkoatletyczny przy ul. Bałdowskiej?

Burzliwa walka z włodarzami o niedopuszczenie do budowy kolejnego blokowiska na terenie starego stadionu, to był już duży sukces i za to dziękuję. Niestety dalej przyjęto zasadę, że lepiej coś, niż nic. I tak powstało to, co powstało - czyli lepiej coś, niż nic. Oczywiście kolorowa bieżnia robi ogromne wrażenie i tyle. Nie wiem czy zabrakło charyzmy społecznikom zaangażowanym w powstanie stadionu lekkoatletycznego, czy opór włodarzy był tak wielki, iż postawiono warunek albo to, albo nic i bez dyskusji (!)? Myślę, że było to drugie. Wrócę jednak do „uroczystości” otwarcia stadionu przy ulicy Bałdowskiej, bo ten fakt sprowokował mnie do podjęcia po raz kolejny tego tematu. Oddanie takiego obiektu do użytku powinno w mieście być świętem, a było smutnym epizodem. Nie chcę używać dosadnych słów, chociaż same cisną się na usta. Próżno szukać wśród uczestników tej imprezy uznanych lekkoatletów, osiągających ogromne sukcesy i przynoszących chlubę miastu w lata 60, 70, 80, 90…, a udział tych osób wydaje się tak oczywisty. Dlaczego zabrakło uczestników cennej inicjatywy „Biegający Tczew” czy biegów organizowanych przez Pana Różyckiego? Gdzie podział się Sambor Tczew - klub, który wychował wielu wartościowych lekkoatletów w każdej kategorii wiekowej? Dlaczego zabrakło tak wybitnych postaci lekkoatletyki, jak Pan Kazimierz Zimny czy Edmund Antczak, tczewianie, którzy niestety nie mają należnego miejsca również w przestrzeni miasta? Wymieniać można by długo.

Budowa nowego stadionu była doskonałą okazją na to, aby patronem jego został wybitny tczewianin, lekkoatleta Pan Kazimierz Zimny, medalista Igrzysk olimpijskich w Rzymie, dwukrotny medalista Mistrzostw Europy, jeden z czołowych długodystansowców tzw. „Wunderteamu”, Honorowy Obywatel Miasta Tczew. Pan Kazimierz znalazł się na liście najlepszych lekkoatletów 100 lecia! Co więcej trzeba, aby tak wybitna postać została patronem stadionu lekkoatletycznego w Tczewie? Rozumiem, że aby zostać patronem tak wspaniałego obiektu, jakim jest Tczewski stadion lekkoatletyczny, trzeba być super wybitnym. Jednak osobiście uważam, iż Pan Kazimierz Zimny wniósł dla chwały miasta nie mniej niż Pan Grzegorz C. i nie oczekuję postawienia pomnika wielkiego buta lekkoatletycznego jak parowóz, ale chociaż odrobinę przyzwoitości i szacunku nazywając jego imieniem stadion. Już słyszę zarzut, co mam do Pana A. Guzińskiego, bo taki już słyszałem, otóż nic nie mam i uważam, iż Pan Guziński powinien mieć również godne miejsce w przestrzeni miasta. Jednak należy być pragmatycznym, nazwisko Pana Kazimierza Zimnego mogło być doskonałym ambasadorem stadionu, miasta i dumą dla obecnych i przyszłych pokoleń lekkoatletów Tczewa.

Niestety otwarcie stadionu ograniczyło się do uczestnictwa kilku lokalnych trenerów (aczkolwiek wybitnych) i działaczy oraz uczniów jednej ze szkół. Smutna impreza wpisująca się w niski poziom obiektu, jaki zafundowało nam miasto. Żadna poważna impreza sportowa nigdy się na tym obiekcie nie odbędzie, jak próbują przekonywać niektórzy, bo po prostu nie może się odbyć ze względu na niską kategorię PZLA, jaką stadion otrzymał. Patrząc na fakt ile kosztowało wybudowanie stadionu, a była to kwota 7,2 miliona złotych, a ile kosztowała budowa parkingu przy dworcu – 13 milionów złotych, to oczywistym jest, że nie mógł powstać obiekt na miarę czasów, z którego mieszkańcy byliby dumni.  Może, dlatego nie było śmiałości, aby Pan Kazimierz Zimny został patronem dużego orlika lekkoatletycznego, jaki nam zafundowano i to jestem w stanie zrozumieć?

Stadion piłkarsko-lekkoatletyczny przejdzie niestety, jako jedna z wielu niewykorzystanych szans w mieście, zapewne podobnie będzie z kolejnym pomysłem, jakim jest remont basenu.

[email protected]

    https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

z Tczewa 14.11.2021 09:39
W Tczewie od wielu lat dzieje się źle za sprawą rządzących miastem . Jednak ktoś ich wybiera?

Jurand Z. 10.11.2021 19:04
Dziadostwo w Tczewie wszechobecne.

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama