wtorek, 5 listopada 2024 06:45
Reklama
Reklama

Sądownictwo na ziemi tczewskiej 1258-2020. Promocja książki Przemysława Zielińskiego

„Prawo jest sztuką tego, co dobre i słuszne” - Kodeks Justyniana. Dziś, 1 października o godzinie 18.00, w bibliotece przy ul. ks. Władysława Młyńskiego 4 (Górki – Osiedle Witosa) odbędzie się promocja książki na temat historii sądów autorstwa Przemysława Zielińskiego, na którą organizatorzy zapraszają wszystkich zaciekawionych historią lokalną. Będzie o tym jakie sprawy toczyły się w Tczewie, jak bulwersowały i rzecz jasna o średniowiecznych i nie tylko karach.
Sądownictwo na ziemi tczewskiej 1258-2020. Promocja książki Przemysława Zielińskiego

Autor: Materiały promocyjne

W monografii, wydanej nakładem Fundacji OKO-LICE KULTURY, autor zaprezentował czytelnikom dzieje tczewskiej Temidy, począwszy od XIII-wiecznych regulacji prawnych, stojących na straży miejskiego porządku, poprzez historię sądownictwa w okresie zaboru pruskiego i II Rzeczypospolitej, aż po najciekawsze, a zarazem najgłośniejsze sprawy rozstrzygane przez lokalny wymiar sprawiedliwości. Na publikację składają się materiały archiwalne i fotografie pochodzące ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie oraz Archiwum Państwowego w Gdańsku.

 

Spotkanie, a zarazem książka będzie odpowiedzią na pytania:

  • Kiedy przeprowadzono pierwszą reformę miejskiego sądownictwa?
  • Kto wchodził w skład tzw. ławy miejskiej?
  • Jak, wedle zapisów prawa lubeckiego, karano zniewagę, próbę oszustwa oraz korupcję?
  • Mistrz małodobry – kim był i jaka była jego rola w przebiegu średniowiecznego i wczesnonowożytnego procesu sądowego?
  • Kradzież znaczków pocztowych, morderstwo przy użyciu… mandoliny, a może napad rabunkowy? Jakie sprawy kryminalne bulwersowały dawniej mieszkańców Tczewa?

 

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, dotyczących dziejów tczewskiego sądownictwa, znaleźć można na kartach promowanej publikacji.

Zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniu!

Wstęp bezpłatny.

Prosimy o potwierdzenie przybycia pod nr 572-779-199

 

Przemysław Zieliński

Rodowity tczewianin, pasjonat historii lokalnej, społecznik, członek zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.; były dziennikarz Gazety Tczewskiej, gdzie tworzył pierwsze publikacje nt. Tczewa i nie tylko; do marca 2019 roku redaktor prowadzący tczewskiego oddziału „Dziennika Bałtyckiego”; od 2021 r. koordynator portalu Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta; współautor albumu Mosty Tczewskie (SDK, Tczew 2017); autor publikacji okolicznościowej Sądownictwo na ziemi tczewskiej: zarys historii 1258-2020 (Fundacja OKO-LICE KULTURY, 2020).

 

Zapraszają:
Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie
Fundacja OKO-LICE KULTURY

 

MBP Tczew



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Doprecyzujmy... 03.11.2021 15:14
Ogólnie przypisuje się autorstwo tej uniwersalnej definicji prawa "Ius est ars boni et aequi " n/w rzymskiemu prawnikowi Ulpianowi, funkcjonowało na długo przed publikacją Kodeksu(z łac. Prawo jest sztuką tego, co dobre i słuszne, tłum. także jako Prawo jest sztuką czynienia tego, co dobre i słuszne lub Prawo jest sztuką stosowania tego, co dobre i słuszne) – paremia prawnicza odnosząca się do najbardziej podstawowych aspektów moralnych prawa. Oznaczała ogólną dyrektywę, iż wartości dobra (bonum) i słuszności (aequitas) stanowią dla systemu prawa wartości fundamentalne, a prawo powinno być interpretowane i stosowane zawsze z ich uwzględnieniem. Kwestie, których dotyczy paremia, są przedmiotem badań filozofii prawa. Paremia została sformułowana przez rzymskiego prawnika Celsusa, a przytoczona przez rzymskiego prawnika Ulpiana. Znajduje się w Digestach Justyniana – w D. 1,1,1 pr.[1] Przejawy tej paremii można spotkać również we współczesnych instrumentach prawnych. Przykładowo artykuł 38 Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości przewiduje, iż Trybunał może wydać wyrok w oparciu o zasady dobra i słuszności (ex aequo et bono).

!!!!! 31.10.2021 05:07
kaznodzieja I oszust donosiciel NIEPRAWDY::: tak jak Dawny Tczew RIOT:SKOM teraz szuka ukojenia "RASISTOWSKIE MANIERY +++++

Reklama
Reklama
Reklama