Symboliczne wiązanki kwiatów złożono Ofiarom Terroru Stalinowskiego, Patriotom Polskim, którzy za Ojczyznę złożyli ofiarę życia w latach 1922 – 1956.
Zajęcie w1939 r. blisko połowy terytorium II RP przez współpracujący z III Rzeszą ZSRR, w wyniku paktu Ribbentrop – Mołotow, spowodował zastosowanie wobec wszystkich zamieszkujących te obszary narodów zasady zbiorowej odpowiedzialności. Pierwszych obywateli polskich, blisko 55 000 uchodźców z centralnej i zachodniej Polski, wysiedlono już w październiku 1939 r.
Deportacja miała miejsce też 10 lutego, kolejne 13–14 kwietnia oraz na przełomie maja-lipca 1940 roku. Ostatnia odbyła się w maju i czerwcu 1941, tuż przed atakiem III Rzeszy na ZSRR.
Na wschodzie w lasach katyńskich i innych miejscach ZSRR zamordowano ponad 22 tys. polskich jeńców wziętych do niewoli w 17 września 1939 r.: oficerów, policjantów, prawników i innych przedstawicieli polskie inteligencji. „Zbrodnia katyńska” miała miejsce w 1940 r.
Uroczystości poświęcone upamiętnieniu odbędą się także wieczorem podczas mszy świętej w tczewskiej Farze oraz w Fabryce Sztuk. Program podaliśmy na tczewska.pl w osobnej informacji.
(tomm)/Fot. Marika Wohlert
Napisz komentarz
Komentarze