środa, 4 grudnia 2024 20:50
Reklama
Reklama

Wielki bohater z małego Gorzędzieja

Gorzędziej to mała kociewska osada położona nad Wisłą. Według legendy miał tutaj zatrzymać się i nauczać podczas swojej misji św. Wojciech w X wieku. To jednak nie jedyna znana persona związana z Gorzędziejem. W XX stuleciu należy odnotować życie i działalność Huberta Stangenberga, który uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
Wielki bohater z małego Gorzędzieja

Autor: Archwium rodzinne

Urodził się 28 maja1919 r. w Pelplinie. Pochodził z rodziny nauczycielskiej. Jego ojciec, Antoni, był kierownikiem Szkoły Powszechnej w Gorzędzieju. Hubert jak i jego trójka rodzeństwa - Jadwiga, Albin i Witold - należała do harcerstwa.

Początkowo uczył się w Gorzędzieju, a od piątej klasy uczęszczał do szkoły powszechnej nr 5 w Tczewie. Do harcerstwa wstąpił w 1930 r. Świadectwo dojrzałości otrzymał w maju 1939 r. jako absolwent I Państwowego Gimnazjum Męskiego i Liceum w Tczewie. Jako licealista marzył, aby zostać nauczycielem wychowania fizycznego.

 

W 1938 r. w Toruniu zdobył mistrzostwo juniorów Pomorza w rzucie oszczepem, dyskiem i granatem. Został powołany do sportowej kadry narodowej juniorów. Pełnił liczne funkcję w drużynach harcerskich nie tylko w Tczewie. Był m.in. zastępowym DH im. Tadeusza Kościuszki w Gorzędzieju. Brał udział w licznych obozach harcerskich. W ciągu swej aktywnej działalności na terenie miasta i powiatu tczewskiego zdobył 32 sprawności harcerskie oraz zaszczytny stopień Harcerza Orlego.

 

W chwili wybuchu II wojny światowej znajdował się w Gorzędzieju. Hubert zebrał kolegów harcerzy i wraz z nimi podążył w kierunku Tczewa, wyrażając gotowość do walk obronnych. Później ukrywał się u rodziny w Przechowie, nieopodal Świecia. Jego ojciec został aresztowany i osadzony w tczewskich koszarach. Niemieccy żołnierze dwukrotnie dokonywali rewizji domu Stangenbergów w Gorzędzieju w celu aresztowania Huberta i jego brata Albina. Nie czując się pewnie w rodzinnych stronach, w grudniu wyjechał do Warszawy. Zaangażował się w działalność konspiracyjną przyjmując pseudonim ,,Kubaˮ. Występował także pod nazwiskiem Jan Jankowski.

 

Brał udział w akcjach zbrojnych w Warszawie, Generalnej Guberni oraz w Powstaniu Warszawskim, gdzie dowodził powstańczym plutonem. Jego powstańczy szlak wiódł przez Wolę, Powązki, Getto i Stare Miasto. Zginął bohaterską śmiercią w nocy z 24/25 sierpnia 1944 r. podczas ataku na Biały Dom. Został pochowany w Ogrodzie Krasińskich, na zapleczu domu przy ul. Nalewki 4. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podporucznika oraz odznaczony Krzyżem Walecznych. Jego imię nosiła Szkoła Podstawowa w Gorzędzieju.

W tym roku przypada 77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, warto przypominać w te sierpniowe dni kociewskich bohaterów powstańczych walk jak Hubert Stangenberg.

 

ZKP OK Tczew



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama