Zajmujący się sprawą kryminalni ustalili, że 10 marca br. około 13 do seniorów zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant Centralnego Biura Śledczego i oświadczył, że ich pieniądze, które mają w banku, są zagrożone, gdyż oszuści chcą pozbawić ich oszczędności.
- Dzwoniący rzekomy policjant przekazał seniorom, że robią zasadzkę na przestępców i dlatego mają przelać pieniądze na policyjne konto. 60-latka zgodnie z instrukcją poszła do banku, aby przelać pieniądze na wskazane konto – relacjonuje asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. - Jednak jej mąż postanowił jeszcze upewnić się i zadzwonił do prawdziwych policjantów i przekazał o zaistniałej sytuacji. Funkcjonariusz przyjmujący zgłoszenie, od razu do banku, w którym znajdowała się 60-latka, wysłał kryminalnych, którzy zdążyli na czas i udaremnili przelanie 65 tys. zł oszustom.
Dzięki działaniom policjantów, którzy chronią seniorów przed przestępcami, coraz więcej osób starszych staje się ostrożna i nie wierzy oszustom. Wczoraj dodatkowo 2 seniorów wykazało się czujnością i nie dało się oszukać. Niestety mimo wielu działań funkcjonariuszy, zdarzają się jeszcze przypadki, kiedy udaje się zrealizować niecny plan oszustów. Policjanci przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania do osób podszywających się za funkcjonariuszy, pracowników administracji czy innej instytucji. Przypominamy, że nigdy nie należy działać w pośpiechu. Gdy chcemy sprawdzić, czy nie dzwoni do nas oszust, pamiętajmy, aby rozłączyć się, a następnie wybrać numer 112. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o pieniądze i nigdy nie zadzwonią z takim żądaniem.
Opr. (tomm). KPP Tczew
Napisz komentarz
Komentarze