środa, 4 grudnia 2024 09:43
Reklama
Reklama

Nieprzemyślane inwestycje, śmieci i szkaradne fasady

TCZEW. Od jakiegoś czasu informujemy naszych czytelników o coraz to nowych inwestycjach realizowanych w przestrzeni miejskiej Tczewa na Starym Mieście. Cieszymy się, że powstaje nowa mała architektura, która dodatkowo przyczynia się do rewitalizacji tej części miasta. Czy tak jest na pewno? Niestety nie, jeśli chodzi o ten ostatni punkt, jak również sposób realizacji i porządek na oddanych do użytku oraz zakończonych budowach.
Nieprzemyślane inwestycje, śmieci i szkaradne fasady

Autor: W. Mocny

Nasz rekonesans wiódł ulicami: Podgórną, Zamkową, a następnie ul. Wodną, Rybacką przez ul. Ogrodową, schodami Krętą, aż do Wąskiej.

Niestety na ul. Podgórnej mimo atrakcyjnie wyglądających schodków ze zjazdami, patrząc od ul. Czyżykowskiej na lewo znajduje się nieuporządkowany teren ze śmieciami i szkaradnym murem, pokrytym bazgrołami miejskich chuliganów. Po drugiej stronie ulicy niedokończona budowa z workami pełnymi śmieci pozostawionymi zapewne przez mieszkańca usiłującego w ten wątpliwy sposób zaoszczędzić sobie czas i pieniądze… Do tego, gdy zejdziemy na dół w ul. Zamkową, zauważamy znaki drogowe i latarnie usytuowane… na środku chodnika. Jakby nie można było zakupić wygiętych w kształt łuków słupów, jak to często widać w innych miastach.

Idąc schodami do ul. Wodnej możemy przejść się kolejnymi estetycznymi schodkami z podjazdami dla wózków czy rowerów. Otoczenie jednak pozostawia wiele do życzenia.

Najgorsze jednak przed nami

O to co widać na ul. Rybackiej nie możemy mieć pretensji do miejskich urzędników. Popękane (ale jeszcze nie wybite) pleksi oddzielające skarpy ulice i schody, to dzieło miejscowych wandali, którzy kopnięciem lub kamieniem uszkodzili te bariery. Idąc dalej zauważymy zabytkowy mur pokryty kolejnym pseudo graffiti. Szlak forteczny to ciekawie pomyślana inicjatywa turystyczna, lecz zaniedbana. Pomijając bazgroły na odbudowanej części muru miejskiego, zaraz obok natkniemy się na pozostałość po lampie miejskiej lub reflektorze z odsłoniętymi kablami, co powoduje realne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dalej niestety szlak wiedzie wzdłuż szpetnych, zaniedbanych ścian budynków, które z drugiej strony prezentują się (co zadziwiające ze względu na ich tyły) całkiem nieźle.

Kolejna mała architektura odwiedzana przez nas mieści się na ul. Krętej. I znowu od strony ul. Ogrodowej zarośnięty teren po spalonym budynku mieszkalnym, gdzie obok była lata temu, całkiem niezła pizzeria. Teraz to obrys dawnych zabudowań ze śmieciami i porozrzucanymi cegłami w środku. Po drugiej stronie kolejne szpetne kamienice. Jedną z nich podejrzewamy o „bycie pustostanem”.

Nasze największe zdziwienie wzbudziły schodki w dół usytuowane w ul. Krętej. Schody te pozbawione są podjazdów, a na ich środku umiejscowiono tylko w projektanta znanym celu - poręcze. Czy po to, żeby oddzielić połowy schodów? A może by uniemożliwić bieganie z jednej na drugą stronę? Tego możemy się jedynie domyślać. Innym elementem tej inwestycji, która nieco zadziwia swą kreatywnością, jest punkt widokowy na wspomniany teren po spalonym przed laty domu oraz na szlak forteczny od najbrzydszej strony.

 

Wąsaty gryf

Pojawił się jeszcze jeden element. Oburzył on naszego rozmówce, którym był przechodzący tamtędy mieszkaniec.

- Panie ten punkt to nie wiem na co? Chyba żeby podziwiać te mury, a raczej pozostałości tego spalonego domu. Niech Pan spojrzy na tego gryfa! To nie jest tczewski gryf, do tego ma wąsy i koronę na boku! Śmieją się z nas z tego powodu! Co oni zrobili?!

(...)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama