„Nowe niebo”, „Trzy razy R”, „Przekład dowolny”, „Grecka mozaika” – to tylko niektóre spośród książek gdańskiej powieściopisarki, cieszących się wśród tczewskich czytelników ogromną popularnością. Z goszczącą w Miejskiej Bibliotece Publicznej Hanną Cygler rozmawiała Aleksandra Libera, kierownik filii nr 8, mieszczącej się przy ulicy Kościuszki 2 (Stare Miasto).
Podczas piątkowego spotkania, emitowanego za pośrednictwem bibliotecznego profilu Facebook, gdańska autorka dzieliła się z uczestnikami wideorelacji barwnymi opowieściami dotyczącymi polskich realiów wydawniczych, pierwszych prób pisarskich, a także procesu odwzorowywania realnej przestrzeni w wykreowanym świecie powieściowym. Hanna Cygler sporo uwagi poświęciła debiutanckiej powieści „Tryb warunkowy”. Choć określenie debiutancka może być w tym przypadku nieco mylące. Jak się bowiem okazuje, „Tryb warunkowy” w założeniu powstał jako część otwierająca trylogię, w związku z czym nie cieszył się szczególnym zainteresowaniem wydawców, tym bardziej, że wyszedł spod pióra nikomu wówczas nieznanej, początkującej autorki. Jako pierwsza światło dzienne ujrzała zatem powieść „3 razy R”, a dopiero po niej, w roku 2004, nakładem Wydawnictwa Kurpisz, ukazały się kolejno „Tryb warunkowy”, „Deklinacja męska/żeńska” oraz „Przyszły niedokonany”. Ale formalnie to właśnie „Tryb warunkowy” pozostanie debiutem gdańskiej powieściopisarki, debiutem, który na swe wydanie czekać musiał aż siedem lat (!) Warto w tym miejscu dodać, że pracę nad pierwszą powieścią Hanna Cygler rozpoczęła w roku
Piątkowe spotkanie stało się ponadto okazją do cofnięcia się w czasie i udania się w literacką podróż do Gdańska lat 70-tych i 80-tych. Za sprawą prezentowanych powieści, takich jak „Złodziejki czasu” czy „Gra na cztery” mogliśmy otrzeć się o klimat Brzeźna, Nowego Portu, Oruni, miejsc nie do końca reprezentatywnych, ale mimo wszystko bliskich autorce, bo kojarzących się jej z dzieciństwem czy też z okresem dorastania. To właśnie te dzielnice, jak również znajdujące się w ich obrębie uliczki, zaułki, blokowiska stały się tłem dla prezentowanych na kartach powieści wydarzeń.
Literacki świat Hanny Cygler nie kończy się jednak na Gdańsku, wykreowani przez nią bohaterowie podróżują po świecie, wyruszają na zagraniczne wojaże, wikłają się w skomplikowane relacje międzyludzkie. Najbardziej rozległy geograficznie jest cykl „W cudzym domu”, na który składają się, napisane z rozmachem i dbałością o historyczne szczegóły, powieści: „W cudzym domu”, „Za cudze grzechy” oraz „Po cudze pieniądze”. Wspólnie z rodzinami Szuszkinów oraz Hallmanów zwiedzamy kolejne miasta, kolejne kontynenty: Kraków, Gdańsk, Warszawa, Paryż, Syberia, Stany Zjednoczone, Afryka… Czas płynie bardzo szybko, wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie, a jedyne, co pozostaje niezmienne to uczucia, które stanowią sedno ludzkiego życia.
Obok przestrzeni, dla autorki ważne są również autentyczne wydarzenia, także te, nie do końca znane szerszemu gronu odbiorców, jak emigracja Kaszubów do Kanady czy brutalne stłumienie powstania afrykańskich ludów Herero i Namaqua.
Na zakończenie gdańska powieściopisarka wspomniała również o mającej się ukazać niebawem powieści „Złodziejki świąt”. Przed nami grudzień, Boże Narodzenie, czas idealny do tego, by rzucić się w wir świątecznych lektur. Zainteresowanych zapewniamy, że najnowsza książka Hanna Cygler już niebawem dostępna będzie w zbiorach tczewskiej książnicy.
W związku z czasowym zamknięciem bibliotek zachęcamy czytelników, którzy już teraz chcieliby nadrobić literackie zaległości, do skorzystania z LEGIMI – bezpłatnego dostępu do 60 000 ebooków. Po darmowe kody LEGIMI należy zgłaszać się do pracowników Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie (Stare Miasto).
Dziękujemy za udział w spotkaniu!
Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu „Czytelniczy Rejs”, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków z Funduszu Promocji Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze