Zawody przeprowadzono z całym ceremoniałem. Zapalono znicz, Karol Niewiedział odśpiewał hymn. Była defilada uczestników oraz prezentacja zespołów. Uczestnicy turnieju złożyli przysięgę. Kilkugodzinna sportowa impreza odbyła na boisku wielofunkcyjnym Gimnazjum nr 3. Zapewniono dodatkowe atrakcje – gry zręcznościowe, konkurs plastyczny „Euro 2012”.
Radość z osiągniętych wyników
- Organizujemy ten turniej, ponieważ sport jest ważny w życiu każdego człowieka - mówi Gabriela Brządkowska, szefowa Środowiskowych Domów Samopomocy w Tczewie. - Sport nie tylko rozwija kondycję fizyczną i psychiczną, pobudza aktywność, ale też w trakcie rozgrywek ujawniają się różne talenty. Człowiek czuje wielką radość z osiąganych wyników. To taki nasz odpowiednik olimpiad specjalnych. Niemniej obok osób uczęszczających do ośrodków wsparcia, a w tym roku były też grupy spoza naszego powiatu, do naszych rozgrywek sportowych włącza się zaproszona młodzież szkolna. Bierze udział w konkurencjach, ale nie jest oceniana. Tak było teraz w przypadku np. z zespołu Butterflay. Do zabawy włączają się również rodzice. Zależy nam na pełnej integracji.
Czekają na zawody
- Te zawody to jest coś innego dla naszych podopiecznych - dodaje Gabriela Brządkowska. - Nie tylko teatry, nie tylko plastyczny rozwój naszych domowników, poezja, pisanie pamiętników oraz działania integracyjne z lokalnym środowiskiem. W zdrowym ciele, zdrowy duch – i o to „dopominają się” osoby z ośrodków wsparcia. To jest ich głos. Bardzo na to czekają, bardzo propagują. Jako instytucja mamy wiele projektów, a ostatnio m.in. była promocja zdrowia, aktywności. Nasi domownicy uprawiają nordic walking, który jest już stałym elementem terapii w naszych ośrodkach. Jeżdżą na rowerach, niektórzy z nich - co nie jest łatwą sprawą - potrafią prowadzić rikszę. Sport ma dobry wpływ na ich stan psychiczny, na jakieś depresje, chandry. Potrafią wyrażać swoje emocje, wyładować je biorąc udział w zdrowej rywalizacji fair play. Czują się dowartościowani. Przy okazji, dziękujemy dyrektorowi Gimnazjum nr 3 za przychylność.
W trakcji zawodów przeprowadzono następujące konkurencje: bieg w workach, rzut piłeczką do celu, strongman (przenoszenie piłek lekarskich na czas), gol na Euro, bieg z przeszkodami na czas oraz przeciąganie liny. Nadzór nad prawidłowym przebiegiem konkurencji sprawowali multimedalista sportów siłowych Józef Bejgrowicz, piłkarz Wisły Tczew Henryk Meyer oraz trener i piłkarz Gryfa Tczew Jacek Manuszewski. Imprezie patronował strongman Sebastian Wenta. Były nagrody i dyplomy. Przerwach między konkurencjami Bractwo Rycerskie Keirin dało pokaz sztuk walki, był też pokaz kung-fu pod kierunkiem Marka Flisikowskiego oraz pokaz tańca w wykonaniu zespołu Butterflay. Furorę zrobiły przejażdżki rikszą i… cukrowa wata. Był poczęstunek (grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem, wspaniałe wypieki od Józefa Wąsa, napoje, kawa). Projekt imprezy współfinansowany był ze środków gminy miejskiej Tczew na wsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu ochrony zdrowia. Zawody będą kontynuowane.
ŚDS Chmielno zwycięzcą rywalizacji
W zawodach pierwsze miejsce zajął ŚDS Chmielno, drugie ŚDS Narkowy a trzecie ŚDS MOPS Tczew. Natomiast Dom Pomocy Społecznej z Damaszki dostał Nagrodę „Fair play” dyrektora MOPS w Tczewie.
Grupy biorące udział w zawodach: Środowiskowe Domy Samopomocy z Chmielna, Kończewic, Gniewa, Narków i Tczewa, Klub Przyjazna Dłoń z Tczewa, Domy Pomocy Społecznej z Damaszki, Rokocina, Szpęgawska i Rudna.
Napisz komentarz
Komentarze