sobota, 30 listopada 2024 04:53
Reklama
Reklama

Skarby szkutnicze, nowe wystawy, intrygujący goście

TCZEW. W piątek 15 stycznia odbyła się w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie konferencja prasowa, na której przedstawiono nowe zabytki, jakie będą prezentowane na kwietniowej wystawie. Kluczowe było także ogłoszenie otwarcia hali magazynowej i laboratoriów.
Skarby szkutnicze, nowe wystawy, intrygujący goście

Autor: Zbigniew Mocny

Poznaliśmy plany muzealników na najbliższe miesiące oraz zobaczyliśmy zabytkowe szkutnicze skarby, które obrazują jak mogło wyglądać dawniej wykorzystywanie Wisły. Zabytki te są związane także z dawnymi działaniami poprzedniego dyrektora Jerzego Litwina, który chciał sprowadzić historyczne łodzie z likwidowanego, prywatnego muzeum łodzi w Essex (Anglia). Jedna z nich przedstawia łódź, którą uciekali uchodźcy z Wietnamu oraz łódź portugalską.

W Tczewie dziennikarze mieli dostęp do hali, w której konserwacji poddawane są cztery nowe, zabytkowe łodzie. Obecnie przygotowywane są szczegółowe opisy wraz z modelowaniem 3D i digitalizowaniem zbiorów. Ta wystawa będzie udostępniana od połowy kwietnia br. Nie jest jeszcze znana dokładna data wernisażu.

 

Co w miejsce wystawy o L. Telidze?

Usłyszeliśmy o najciekawszych planowanych wystawach i spotkaniach dla mieszkańców. Do dyspozycji dziennikarzy byli muzealnicy, konserwatorzy, edukatorzy i dyrekcja.

 

- W połowie kwietnia planujemy wernisaż promujący wystawę poświęconą nowym zabytkowym łodziom – zapowiada Aleksandra Pielechaty, kierownik Biura Promocji Muzeum Morskiego w Gdańsku. - W czerwcu natomiast zorganizujemy finisaż, podsumowujący wystawę czasową poświęconą rejsowi dookoła świata żeglarza Leonida Teligi - „Płynę na opty” (SY Opty – rodzaj drewnianego jachtu – dop. red.), którą można było oglądać w Muzeum Wisły. Planujemy przy tej okazji połączyć Dzień Dziecka z zakończeniem roku szkolnego. W lipcu zaprezentujemy nową ekspozycję w miejsce wystawy o Telidze pn. „Moja Wisła”. Będzie to wystawa Mirosława Bruckiego, który od 42 lat pracuje w muzeum i niedługo przechodzi na emeryturę.

 

Dodajmy, że Mirosław Brucki jest konserwatorem, ale też malarzem, który odbył cztery lata temu rejs Wisłą, małą łodzią typu kadet. Wyprawa była samotna, etapowa o źródeł Wisły. Efektem są ok. 30 prac - pięknych pejzaży i szkiców w najbardziej urokliwych miejscach.

 

 

Warsztaty i inne atrakcje

Z-ca dyrektora ds. merytorycznych Marcim Wespal zaprosił także mieszkańców z dziećmi do korzystania z licznych organizowanych w przyszłości warsztatach.

 

- Oferta warsztatów skierowana jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie – mówił Marcin Wespal. - Planujemy warsztaty plastyczne, programowania oraz okolicznościowe związane z aktualnymi rocznicami. Warto skorzystać, bo będzie to niezapomniane spotkanie z nauką. Nie muszą to być przy tym grupy zorganizowane.

 

A wszystko to w tczewskim oddziale muzeum morskiego CKWS.

 

 

Wawrzyniec Mocny,

Fot. Z. Mocny

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama