Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 02:47
Reklama
Reklama

Kociewie promowało się w mieście Kopernika.

16 czerwca w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej – Prüfferowej w Toruniu odbył się festyn rodzinny KOCIEWSKIE UCIECHY, podczas którego na odwiedzających obiekt czekało sporo atrakcji związanych z kulturą naszego regionu.
Kociewie promowało się w mieście Kopernika.

Autor: fot. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE

Realizatorami tego wydarzenia byli: Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE, Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Ognisko Pracy Pozaszkolnej ze Starogardu Gdańskiego, Powiat Świecki, Lokalna Grupa Działania „Wstęga Kociewia”, Lokalna Grupa Działania Gminy Powiatu Świeckiego. Festyn rozpoczął się w południe, a gości przywitały występy lokalnych zespołów regionalnych.

- Do Torunia przywieźliśmy szczyptę Kociewia, szczyptę która jednak doprawia całe danie… na scenie prezentowały się grupy wokalne i taneczne z trzech kociewskich powiatów. – opowiada Grzegorz Oller, dyrektor OPP w Starogardzie Gdańskim - były „Psiotrowe Dziywuchy” z Gminy Morzeszczyn, wielopokoleniowy zespół „Kociewie Retro” ze Starogardu Gdańskiego, kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich z Koteż oraz „Świeckie Gzuby” – dziecięcy zespół ze Świecia.

Publiczność z zainteresowaniem oglądała tańce czy scenki kabaretowe przygotowane przez występujących, wszystkich nagradzała ich gromkimi brawami.

W muzeum nie zabrakło stoisk promocyjnych i atrakcji dla najmłodszych. Można było ułożyć puzzle kociewskie na stoisku Powiatu Świeckiego, a razem z LOT KOCIEWIE pokolorować obiekty związane z regionem.

- Kiedy dzieci zajęły się poznawaniem Kociewia poprzez zabawę, naszą informację turystyczną odwiedzali ich rodzice lub po prostu osoby zaciekawione regionem. Pojawiło się dużo pytań o strój, gwarę, a także co ciekawego warto zobaczyć na Kociewiu. – mówi Piotr Kończewski z LOT KOCIEWIE - Warto wspomnieć, że torunianie już doskonale wiedzą, gdzie leży region, jednak przyznają, że nie mieli okazji go bliżej poznać.

Wiele emocji wzbudził konkurs zrealizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE. Dzięki fundatorom nagród do wygrania były wejściówki na sierpniowy Festiwal Mitologii Słowiańskiej w Grodzisku Owidz, dwie kolacje w zamkowej restauracji oraz pobyt w hotelu ufundowane przez Zamek Gniew. Pytania nie były trudne i wiele było kuponów z prawidłowymi odpowiedziami. Z voucher’ów ucieszyli się Ania, Tomasz oraz Aldona z Torunia a także Monika z Olsztyna.

Wartym podkreślenia jest fakt, że Kociewskie Uciechy nie udałyby się bez doskonałej współpracy tak wielu instytucji zarówno tych kociewskich, jak również toruńskich.

- Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w stworzenie kociewskiej atmosfery na tym festynie. Duże ukłony wdzięczności należy złożyć również dyrekcji Muzeum Etnograficznego w Toruniu, która zgodziła się udzielić gościny Kociewiakom – podkreśla Piotr Kończewski.

Kociewskie Uciechy już za nami, a już 1 sierpnia zapraszamy wszystkich do Gdańska, gdzie odbędzie się Święto Kociewia – kociewski dzień na największej plenerowej imprezie w Europie czyli Jarmarku św. Dominika.

fot. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama