środa, 4 grudnia 2024 11:08
Reklama
Reklama

Zmasowane kontrole w ubojniach oraz pojazdów do przewozu zwierząt. We wtorek w Knybawie działały trzy służby

W ostatnich tygodniach w ogólnopolskich mediach nagłośniono skandaliczne praktyki stosowane w ubojni z woj. mazowieckiego, w której zyski czerpano z tzw. leżaków, chorych, leżących krów. Całą Europę obiegły doniesienia o nielegalnej działalności, wystawiając na szwank dobre imię rodzimych produktów. Lekarze weterynarii z naszego powiatu informują, że mięso przygotowywane u lokalnych producentów jest bezpieczne do spożycia.
Zmasowane kontrole w ubojniach oraz pojazdów do przewozu zwierząt. We wtorek w Knybawie działały trzy służby

Autor: (MW)

Dziennikarz stacji TVN, udając pracownika ubojni, przez miesiąc obserwował praktyki sprowadzania do zakładu chorych zwierząt. Te zamiast zostać zutylizowane, trafiły do rzeźni, a następnie do klientów. Materiał wywołał burzę o międzynarodowym zasięgu. Po wybuchu afery Powiatowe Inspektoraty Weterynaryjne jeszcze częściej niż dotychczas kontrolują sprowadzane mięso. Także u nas.

Nie mamy się czego obawiać

We wtorek, 19 lutego br., przy drodze krajowej nr 22, niedaleko Knybawy, pojawiły się auta Pomorskiej Inspekcji Weterynarii, Inspekcji Transportu Drogowego oraz policji. Od pewnego czasu służby współpracują, by wychwycić i skontrolować jak największą liczbę samochodów przewożących zwierzęta lub mięso. 

- Sprawdzamy stan pojazdów, warunki w jakich są przewożone zwierzęta, ostatnie kontrole weterynaryjne oraz decyzje pozwalające na transport – informuje jeden z funkcjonariuszy.

W działaniach bierze udział także Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tczewie. Dzięki współpracy z policją kontrole dają jeszcze lepsze efekty. PIW oprócz kontroli przy drodze, prowadzi stały monitoring tego co dzieje się w ubojniach oraz rzeźniach. W legalnie działającym przetwórstwie, lekarz weterynarii kontroluje mięso od momentu przywiezienia żywca do ubojni aż do jego rozbioru. Na każdym etapie mięso jest badane i kontrolowane, aby nie doszło do skażenia czy zanieczyszczenia. (...)


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama